aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Forum Mleczarskie w Augustowie po raz czwarty

25 września 2006

W dniach 28-30 września w Augustowie, po raz czwarty spotkają się na Forum „Polska spółdzielczość mleczarska w Unii Europejskiej – szanse i zagrożenia” mleczarze z Polski i zagranicy. Tematem konferencji będzie m.in. problematyka kwotowania produkcji mleka, przyszłość systemu kwot mlecznych, a także aktualna ocena sektora. Uczestnicy Forum poznają również kierunki rozwoju mleczarstwa w świetle zmian zachodzących w Unii Europejskiej, tendencje w handlu zagranicznym i ich wpływ na działania interwencyjne na rynku mleka, a także prognozy dla branży na lata 2006-2009.

Co roku Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Augustowie gromadzi ponad stu przedstawicieli branży, którzy przez trzy dni dyskutują na temat pozycji polskiego mleczarstwa, jego słabych i mocnych stron oraz wskazują kierunki rozwoju zakładom mleczarskim. W konferencji chętnie uczestniczą również przedstawiciele zakładów mleczarskich i firm związanych z tą branżą z zagranicy. Polskie produkty stają się bowiem konkurencyjne na rynku unijnym, a rodzime mleczarnie nie ustępują pod względem technologicznym i jakości produktów, mleczarzom z innych krajów.

Tegoroczne Forum zapowiada się rekordowe pod względem ilości uczestników – zgłosiło się około 150. Gościem specjalnym będzie Emmanuel Petel z Komisji Europejskiej, który przedstawi przyszłość systemu kwot mlecznych i propozycje rozwiązań po 2015 roku. Kwestię kwotowania - tak ważną dla rolników, ale również obecnych na Forum prezesów mleczarni, poruszy przedstawicielka Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ewa Domańska. Tematem jej wystąpienia będzie kwotowanie produkcji mleka w kontekście funkcjonowania spółdzielni i zakładów mleczarskich.

O prognozach dla polskiego mleczarstwa po roku 2006 uczestnicy Forum dowiedzą się od Radcy Generalnego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Zofii Krzyżanowskiej. Komisja Europejska zapowiedziała przegląd średniookresowy polityki rolnej w 2008 roku. W tym okresie wypracowany zostanie scenariusz rozwoju na lata 2014-2020. Przewidywany jest dalszy proces liberalizacji polityki rolnej, a także zapowiadana dalsza reforma na rynku mleka. Uczestnicy Forum poznają możliwości wykorzystania przez producentów mleka wsparcia unijnego na lata 2007-2013 w celu m.in. restrukturyzacji gospodarstw i poprawy jakości surowca.

Sekretarz Stanu MRiRW prof. Andrzej Babuchowski zaprezentuje na Forum potencjalne kierunki rozwoju mleczarstwa w Polsce w świetle zmian zachodzących na świecie. Natomiast wiceprezes Agencji Rynku Rolnego prof. Stanisław Stańko omówi tendencje w handlu zagranicznym i ich wpływ na działania interwencyjne na rynku mleka.

Równie ciekawym tematem poruszonym na Forum będzie wspólny wykład prof. Bazylego Poskrobko z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku i Anny Grabskiej z Politechniki Białostockiej. Mówić będą na temat uwarunkowań konkurencyjności przedsiębiorstw przemysłu mleczarskiego na rynku europejskim. Postępujący proces integracji polskiej gospodarki wymusza bycie konkurencyjnym. Dla przedsiębiorstw przemysłu mleczarskiego oznacza to, że warunkiem ich funkcjonowania i rozwoju jest między innymi posiadanie przewagi na rynku krajowym względem importu oraz na rynku światowym względem oferty innych producentów. Prelegenci przedstawią m.in. analizę preferencji konsumentów i ich stosunku do nowości produktowych, których znajomość pomoże producentom w przygotowaniu i wprowadzeniu na rynek nowości, które satysfakcjonować będą konsumentów.

Prof. Jadwiga Seremak Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przedstawi na Forum wyniki polskiego mleczarstwa w aspekcie zróżnicowania regionalnego kraju. Procesy koncentracji w przetwórstwie mleka w Polsce najszybciej przebiegają w rejonie wysoko rozwiniętej towarowej produkcji mleka, gdzie w ciągu 3 lat co czwarty podmiot skupujący został zlikwidowany. Jednak w wielu województwach procesy dostosowawcze na poziomie przetwórstwa nie nadążają za koncentracją w sferze produkcji mleka. Małym producentom coraz trudniej jest funkcjonować w tych warunkach, zwłaszcza że rosną oczekiwania rolników co do poziomu otrzymywanych cen za mleko. Dlatego też prelegentka wskaże drogi do dalszego funkcjonowania małych producentów.

Ponadto podczas Forum omówiona zostanie możliwość promocji polskich wyrobów mleczarskich na rynku unijnym oraz problemy polskiego mleczarstwa z jednolitą interpretacją przepisów prawnych.

Uczestnikami Forum będą m.in. przedstawiciele ZPPM oraz gość specjalny dr Joob Kleibeuker z European Dairy Association.

Więcej informacji na temat Forum udziela Biuro Organizacyjne. Tel. 085/653-75-70 lub 085/743-68-56. i na http://www.forum-mleczarskie.org/


POWIĄZANE

jak NGT mogą wesprzeć polskie rolnictwo w kierunku zrównoważonego rozwoju i konk...

Wczoraj,na Jasnej Górze, odbyły się niezwykle podniosłe uroczystości związane z ...

Rada Eeuropy formalnie przyjęła wczoraj ukierunkowany przegląd niektórych podsta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę