OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Gorączka z lasu

30 kwietnia 2003

Na Podlasiu pojawiła się nowa choroba odkleszczowa u ludzi - erlichioza. W białostockiej Klinice Obserwacyjno-Zakaźnej Akademii Medycznej leczono już pierwszych w Polsce pacjentów z takim rozpoznaniem. Nie wiadomo jeszcze do końca, jakie skutki może wywoływać u ludzi nowa choroba odkleszczowa - na razie są one nie do przewidzenia.

Do tej pory mieliśmy do czynienia w praktyce głównie z odkleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą – mówi prof. Danuta Prokopowicz, kierownik kliniki Obserwacyjno-Zakaźnej Akademii Medycznej w Białymstoku. Wiedzieliśmy, że istnieją jeszcze inne choroby wywoływane przez kleszcze, takie jak erlichioza. Niedawno ją rozpoznaliśmy i są to pierwsze przypadki w Polsce.

Erlichioza to choroba gorączkowa, którą wykrył i opisał niemiecki uczony Paul Ehrlich. Do niedawna znana była tylko u zwierząt. U ludzi znane są obecnie dwie jej odmiany: granulocytarna, występująca w Europie (bakterie przenoszone przez kleszcza zakażają wtedy granulocyty krwi obwodowej) i monocytarna (bakterie zakażają monocyty) występująca w USA. 
Z badań, jakie do tej pory przeprowadzano w Europie wynika, że jest to choroba o łagodnym przebiegu, nie mająca tendencji do postaci przewlekłych – mówi dr Anna Grzeszczuk z Kliniki Obserwacyjno-Zakaźnej AMB. Natomiast z obserwacji erlichiozy w USA wynika, że choroba ta ma tam cięższy przebieg. Wiemy też z modelu zwierzęcego, że jeśli erlichioza występuje razem z boreliozą, to pogarsza przebieg boreliozy.

Białostoccy lekarze mieli do tej pory do czynienia z trzema pacjentami chorymi na erlichiozę. U wszystkich doszło najpierw do kontaktu z kleszczem, a po kilku dniach wystąpiły wysoka temperatura, bóle stawów, i mięśni. Na pewno takich chorych jest więcej, tylko nie wszyscy do nas trafili – uważa dr Anna Grzeszczuk, adiunkt z kliniki. Na razie dzięki badaniom udało nam się opisać trzy takie przypadki.

Jeśli chory na erlichiozę nie będzie się leczył, to, jak w każdej nie poznanej do końca chorobie, albo wyzdrowieje albo będzie miał poważne kłopoty zdrowotne – uważa prof. Prokopowicz.  To jest nie do przewidzenia .

Lekarze z białostockiej kliniki apelują, aby osoby, u których wystąpią objawy grypopochodne po kontakcie z kleszczem, zgłaszały się do szpitala przy ul. Żurawiej (tel. 085 740-94-80). Tylko dzięki dalszym badaniom nad erlichiozą można będzie poznać dokładnie jej skutki.


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę