OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Jak zapobiegać skokom cen żywności?

26 października 2011
FAMMU/FAPA podaje, że według FAO, wysokiej zmienności cen żywności można zapobiegać poprzez ściślejszą regulację giełd towarowych, na których zawierane są kontrakty terminowe na surowce rolne, zakończenie wytyczania celów w produkcji biopaliw oraz wzrost wydatków na badania w rolnictwie.

FAO, Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa, opublikowała raport, w którym wskazuje sposoby zmniejszeniu nadmiernej zmienności (volatility) cen żywności.
W ostatnim czasie wiele osób podejmuje problem spekulacji na rynkach towarowych związanych z surowcami rolnymi. W samym tylko ostatnim kwartale 2010 roku suma inwestycji była trzykrotnie większa w porównaniu do trzech poprzednich miesięcy. Na rynku jest wiele pieniędzy od czasu, gdy państwa za pomocą programów koniunkturalnych i pakietów pomocowych starają się przezwyciężyć finansowy kryzys.
Rynki surowców rolnych przyciągają inwestorów, którzy równie mało interesują się zbożem, jak wcześniej firmami internetowymi czy kredytami subprime. Są to miliardowe fundusze emerytalne i mali prywatni inwestorzy, którzy szukają nowych, pewniejszych sposobów lokowania swoich pieniędzy.
Ciemna strona owego zjawiska polega na tym, że wraz z rosnącym popytem na fundusze rolne rosną ceny środków spożywczych. Jak informowała FAO, we wrześniu 2011 r. indeks cen żywności na świecie wyniósł 225,0 pkt., wobec 229,5 pkt. w sierpniu. W ciągu roku indeks wzrósł o 48,3 pkt, czyli o 26,4 proc. Indeks cen żywności w lutym 2011 r. osiągnął poziom 237,7 pkt., co jest historycznym szczytem.



POWIĄZANE

Stowarzyszenie "Otwarte Klatki" to organizacja która od lat uderza w polskiego r...

Zdrowie roślin jest podstawą życia i bezpieczeństwa żywnościowego, a zatem stano...

Według systemu informacyjnego FGIS "Argus-Fito" od początku 2025 roku od 7 maja ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę