BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Nadmiar nawozów przyczyną niedoboru tlenu w Bałtyku

23 października 2009
W Morzu Bałtyckim występuje niedobór tlenu. Jednak nie jest to wynikiem ocieplenia klimatu, a raczej zwiększonego stężenia składników odżywczych i nawozów, wynika z analiz badaczy Uniwersytetu w Goeteborgu, którzy analizowali warunki klimatyczne Bałtyku od 16 wieku - podaje internetowy serwis Physorg.
W obszarze basenu Morza Bałtyckiego żyje 85 mln ludzi. Ta populacja ma duży wpływ na morskie środowisko Bałtyku - wykazały badania prowadzone przez Daniela Hanssona z Wydziału Nauk o Ziemi uniwersytetu.
"Zmiany klimatyczne mają jedynie marginalny wpływ na niedobór tlenu w Morzu Bałtyckim. Głównym powodem jego braku a także ginącego życia na dnie zbiornika jest działalność rolnicza oraz poziom zanieczyszczeń rosnący wraz ze zwiększonym zastosowaniem nawozów w 20 wieku" - mówi Hansson.
Przy wykorzystaniu nowoczesnych metod rekonstrukcji klimatu z przeszłości Hansson był w stanie przestudiować szczegóły zmian w temperaturze wody, zasięgu pokrywy lodowej, dopływów rzecznych, zasolenia i koncentracji tlenu w ciągu minionych 500 lat.
Technika, wykorzystana do udowodnienia tezy, dostarcza bardzo szczegółowych danych. Hansson był w stanie na przykład odtworzyć proces topnienia lodu w styczniu i lutym 1658 roku, kiedy król Karol Gustaw maszerował ze szwedzką armią przez Mały i Wielki Bełt, doprowadzając do aneksji przez Szwecję obszarów: Blekinge, Skanii, Halland i Bohuslaen. KRF


POWIĄZANE

Już 17 i 18 stycznia 2024 roku w Kielcach odbędzie się 14. edycja Targów TSW, na...

Kończąc studia rolnicze, możesz dostać pracę w wielu zawodach. Dzięki dyplomowi ...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę