biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Nadmiar nawozów przyczyną niedoboru tlenu w Bałtyku

23 października 2009
W Morzu Bałtyckim występuje niedobór tlenu. Jednak nie jest to wynikiem ocieplenia klimatu, a raczej zwiększonego stężenia składników odżywczych i nawozów, wynika z analiz badaczy Uniwersytetu w Goeteborgu, którzy analizowali warunki klimatyczne Bałtyku od 16 wieku - podaje internetowy serwis Physorg.
W obszarze basenu Morza Bałtyckiego żyje 85 mln ludzi. Ta populacja ma duży wpływ na morskie środowisko Bałtyku - wykazały badania prowadzone przez Daniela Hanssona z Wydziału Nauk o Ziemi uniwersytetu.
"Zmiany klimatyczne mają jedynie marginalny wpływ na niedobór tlenu w Morzu Bałtyckim. Głównym powodem jego braku a także ginącego życia na dnie zbiornika jest działalność rolnicza oraz poziom zanieczyszczeń rosnący wraz ze zwiększonym zastosowaniem nawozów w 20 wieku" - mówi Hansson.
Przy wykorzystaniu nowoczesnych metod rekonstrukcji klimatu z przeszłości Hansson był w stanie przestudiować szczegóły zmian w temperaturze wody, zasięgu pokrywy lodowej, dopływów rzecznych, zasolenia i koncentracji tlenu w ciągu minionych 500 lat.
Technika, wykorzystana do udowodnienia tezy, dostarcza bardzo szczegółowych danych. Hansson był w stanie na przykład odtworzyć proces topnienia lodu w styczniu i lutym 1658 roku, kiedy król Karol Gustaw maszerował ze szwedzką armią przez Mały i Wielki Bełt, doprowadzając do aneksji przez Szwecję obszarów: Blekinge, Skanii, Halland i Bohuslaen. KRF


POWIĄZANE

fot, e-mk, ppr.pl Symboliczny marsz europejskiego rolnictwa w sprawie przyszłośc...

Mleko to jeden z najważniejszych składników diety dzieci i młodzieży. Bogate w w...

Pięć największych francuskich sieci handlowych zaapelowało do rządu Françoisa Ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę