aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nutricia Polska: nasze produkty są bezpieczne

23 grudnia 2005
Producent żywności dla niemowląt i dzieci Nutricia Polska zapewnił w czwartek PAP, że wszystkie produkty firmy są całkowicie bezpieczne dla konsumentów. Firma wydała oświadczenie w tej sprawie po tym, jak konsumentka z Holandii znalazła na zewnątrz słoika z zupką drobinkę szkła.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka prasowa firmy Małgorzata Kołodrub, w dwóch z ośmiu maszyn sterylizujących w opolskiej fabryce wykryto usterki. Urządzenia natychmiast wyłączono z produkcji. Słoiczki, w które pakowane są wyroby firmy, są sterylizowane w wysokiej temperaturze i pod ciśnieniem. Mimo że szkło nie przedostało się do środka słoików, Nutricia Polska chce wycofać całą partię opakowań, które były sterylizowane przez wadliwe urządzenia. W całej partii słoików odnajdziemy te, które przeszły przez maszyny z usterkami, i te opakowania zostaną wycofane – powiedziała Kołodrub.

Po badaniach ustalono, iż pod zewnętrznym - plastikowym pierścieniem zabezpieczającym pokrywki słoiczków z obiadkami zupkami mogły znaleźć się mikroskopijne cząsteczki szkła wielkości ziarnka piasku (ok. jednego milimetra). Nie odnotowano ani jednego przypadku przedostania się cząsteczek szkła do zawartości słoików – zapewniła Kołodrub.

Informację o niestwierdzeniu szkła wewnątrz obiadków i zupek potwierdził badający całą sprawę opolski sanepid.

Nie stwierdziliśmy, że to szkło jest w środku produktu. Może istnieć prawdopodobieństwo dostania się szkła pod zewnętrzny pierścień słoiczka - powiedziała dziennikarzom kierownik oddziału higieny wojewódzkiej stacji sanitarnej w Opolu Maria Jeznach.

Dodała, że według polskich i międzynarodowych ekspertów, nawet gdyby taka mikroskopijna cząsteczka szkła przedostała się do wnętrza słoika i została spożyta, nie będzie miała żadnego wpływu na zdrowie dziecka.

Ryzyko zachorowania z powodu spożycia drobiny krystalicznej lub szklanej o wielkości do dwóch milimetrów praktycznie nie istnieje – ocenił w rozmowie z PAP kierownik kliniki pediatrii instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, dr Janusz Książyk.

Podobnego zdania jest prof. Janusz Bohosiewicz, kierownik katedry i kliniki chirurgii dziecięcej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Opierając się na 35-letnim doświadczeniu chirurga dziecięcego stwierdzam, że połknięcie przez dziecko fragmentu szkła o wymiarach w granicach jednego milimetra, a nawet kilkakrotnie większego, nie stanowi absolutnie żadnego zagrożenia dla życia i zdrowia –  powiedział PAP chirurg.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę