aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pieniądze dla lubelskich wsi

1 września 2006

W czwartek marszałek województwa lubelskiego Edward Wojtas i Członek Zarządu województwa Sławomir Sosnowski podpisali ze starostami i wójtami z naszego regionu kolejne umowy o dofinansowaniu inwestycji w ramach dwóch działań „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego” i „Scalanie gruntów” realizowanych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004 – 2006”.

Kwota dofinansowania, jaką województwo lubelskie ma do dyspozycji w latach 2004 – 2006 na działanie „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego” wynosi ok. 27,5 mln PLN. Jest to już drugi nabór wniosków na działanie „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego”. Do chwili obecnej Zarząd Województwa podpisał umowy o dofinansowanie 118 wniosków wyczerpując dostępny limit.

Maksymalna wysokość dotacji jaką może uzyskać wniosek lub miejscowość wynosi 80% kosztów kwalifikowanych i nie może być wyższa niż 450 000 zł. Średnia wartość kosztorysowa jednego projektu wynosi 359 tys. PLN, natomiast dofinansowania 222 tys. PLN. Środki na dofinansowanie w całości pochodzą z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.

Po zbilansowaniu oszczędności powstałych w wyniku przeprowadzonych przetargów okazało się, że możliwe jest podpisanie umów z kolejnymi gminami. Wybierając projekty do realizacji Zarząd Województwa Lubelskiego uwzględnił opinię członków Regionalnego Komitetu Sterującego, by w pierwszej kolejności podpisać umowy z tymi wnioskodawcami, którzy po raz pierwszy złożyli poprawnie sporządzone wnioski. Z wnioskodawcami, dla których będą to kolejne realizowane wnioski, umowy będą podpisywane w miarę pojawiania się dostępnych środków. Do tego czasu będą znajdować się na liście wniosków oczekujących.

Wykaz gmin, projektów i kwoty dotacji:
1.Siennica Różana - projekt „Centrum Kultury z biblioteką” - 434 871 PLN
2.Horodło - projekt „Modernizacja budynku świetlicy wiejskiej w miejscowości Strzyżów” - 141 215 PLN
3.Łukowa - projekt „Budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Łukowej” - 197 439 PLN
4.Kraśnik - projekt „Remont świetlicy wiejskiej w Dąbrowie Bór pełniącej funkcje kulturalne wraz z zagospodarowaniem terenu wokół obiektu” - 64 285 PLN
5.Krasnystaw - projekt „Adaptacja budynku Szkoły Podstawowej w Siennicy Nadolnej na Wiejski Dom Kultury” - 450 000 PLN 6.Łuków - projekt „Zagospodarowanie terenu – budowa obiektów sportowych na działkach 395 i 396 w miejscowości Turze Rogi” - 450 000 PLN
7.Drelów - projekt „Pracownia obróbki lnu w Aleksandrówce "Od ziarenka do obrusa, przez tradycję do współczesności” - 246 548 PLN
8.Leśna Podlaska - projekt „Kształtowanie przestrzeni rekreacyjnej i sportowej w miejscowości Leśna Podlaska” - 145 650 PLN
9.Siedliszcze - projekt „Budowa kompleksu boisk rekreacyjnych w miejscowości Siedliszcze - etap I - Budowa kortu tenisowego - 88 180 PLN

Scalenie gruntów jest przeprowadzane na wniosek rolników, którzy z taką propozycją występują do Starosty. Starosta prowadzi scalenie pod względem formalno-prawnym oraz składa wniosek o dofinansowanie realizacji projektu do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Prace projektowe dotyczące scaleń zgodnie z ustawą wykonuje Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Lublinie. Za wykonane scalenia rolnicy nic nie płacą. Prace scaleniowe w całości są finansowane ze środków publicznych w podziale: 80% z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz 20% z budżetu państwa. Na działanie „Scalanie gruntów” w latach 2004-2006 nasz region dysponuje środkami w wysokości 25 100 718 PLN.

Dotychczas Zarząd Województwa Lubelskiego podpisał 10 umów z 6 starostwami. Wartość tych prac wynosi 18 999 718 PLN w tym dofinansowanie unijne wynosi 15 199 993 PLN oraz wkład budżetu państwa 3 799 997 PLN. Dla wykorzystania pozostałych pieniędzy ogłoszony został dodatkowy termin naboru. Wpłynęły trzy wnioski przygotowane przez trzy starostwa.

31 sierpnia br. Zarząd podpisał umowy o dofinansowanie dwu projektów. Jedną ze Starostą Włodawskim na przeprowadzenie scalenia na powierzchni 264 hektary we wsi Zabrodzie w gminie Urszulin, oraz drugą ze Starostą Puławskim na scalenie 195 hektarów we wsi Strzyżowice w gminie Żyrzyn. Obiekt Zabrodzie położony jest na płaskim terenie. Występuje tak zwana duża „plamistość użytków”, działki są wąskie i nadmiernie wydłużone. Duża ilość rowów jest przyczyną utrudnień komunikacyjnych uniemożliwiając racjonalne i efektywne gospodarowanie. Koniecznym jest także zaprojektowanie nowego układu komunikacyjnego.

Obiekt Strzyżowice charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem oraz uciążliwą szachownicą gruntów. Średnia wielkość działki wynosi 0,27 ha. Poza tym na terenie występuje duża ilość starorzeczy co utrudnia komunikację. Przewiduje się zaprojektowanie nowego układu komunikacyjnego.

W efekcie podpisanych umów Starostwa mogą rozpocząć kolejny etap prac scaleniowych. Prowadzone one będą na 459 ha i 1013 działkach a dotyczyć będą 260 gospodarstw. Warto zwrócić uwagę, że oprócz efektu związanego z poprawą opłacalności pracy rolników (zmniejszenie kosztów pracy, zwiększenie opłacalności), gminy mogą uzyskać nowe powierzchnie z przeznaczeniem na inwestycje. Do wszystkich nowo wydzielonych działek będą prowadziły nowe, dobre drogi.

Najbardziej aktywne w prowadzeniu prac scaleniowych są starostwa w Chełmie i Włodawie, z którymi Zarząd podpisał po trzy umowy. Ponadto prace scaleniowe prace scaleniowe realizują już Starostowie: Łukowski, Bialski, Krasnostawski, Lubartowski i Puławski.



POWIĄZANE

jak NGT mogą wesprzeć polskie rolnictwo w kierunku zrównoważonego rozwoju i konk...

Wczoraj,na Jasnej Górze, odbyły się niezwykle podniosłe uroczystości związane z ...

Rada Eeuropy formalnie przyjęła wczoraj ukierunkowany przegląd niektórych podsta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę