biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Popyt i ceny na rynku powierzchni magazynowej na poziomie ubiegłego roku

5 stycznia 2016
Koniunktura na rynku wynajmu powierzchni magazynowej w 2014 r. powinna być zbliżona do sytuacji z 2013 roku, co oznacza, że wskaźniki popytu i cen będą stabilne - poinformowała PAP Bożena Kozłowska, ekspert z firmy Knight Frank.

"Sektor magazynowy powinien w 2014 roku rozwijać się w porównywalnym tempie jak w minionych latach. W sektorze magazynowym realizowane są przede wszystkim projekty typu +build to suit+, czyli takie, które są budowane na potrzeby konkretnych najemców. Ze względu na stosunkowo krótki okres inwestycyjny w tym sektorze, trudno jest szacować ile projektów zostanie zrealizowanych w 2014 roku. Będą one budowane w zależności od zainteresowania ze strony potencjalnych najemców" - powiedziała PAP Kozłowska.
"Według wstępnych danych, aktualnie w całej Polsce na etapie budowy jest łącznie ponad 600.000 m kw. powierzchni magazynowej, znacznie więcej niż przed rokiem. Tak wysoka podaż w realizacji wynika wyłącznie z wejścia na polski rynek firmy Amazon, która buduje trzy obiekty o powierzchni ok. 300.000 m kw." - dodała.
W jej ocenie, popyt na powierzchnie magazynowe w 2014 r. będzie utrzymywał się na porównywalnym poziomie jak w 2013 roku, wykluczając trzy umowy firmy Amazon.
Zdaniem Kozłowskiej, stawki czynszów w bieżącym roku także powinny utrzymywać się na poziomach z 2013 roku.
"Na rynku magazynowym trudno doszukać się nowych tendencji. Inwestycje spekulacyjne w tym sektorze nadal będą rzadkością, a podaż będzie zdominowana przez projekty typu BTS. Stawki czynszów powinny utrzymywać się na stabilnym poziomie. Oczekiwany jest dalszy rozwój największych magazynowych ośrodków regionalnych i okolic Warszawy" - powiedziała.
"Mając na uwadze fakt, iż obecnie nowe projekty budowane są w systemie BTS, wpływając na obniżenie wskaźnika pustostanów w danym rejonie, w dłuższej perspektywie można spodziewać się niewielkich tendencji wzrostowych" - dodała.
W ocenie firmy Knight Frank, specyfika sektora magazynowego uniemożliwia długookresowe prognozy.
"Deweloperzy mają zabezpieczone grunty pod kolejne inwestycje zarówno w ramach istniejących parków magazynowych, jak i w nowych lokalizacjach, jednak będą je realizować w zależności od zapotrzebowania najemców" - powiedziała.
Kozłowska ocenia, że w zeszłym roku do użytku oddano ponad 300 tys. m kw. powierzchni magazynowej.
"W 2013 roku na rynek magazynowy w Polsce wprowadzono ponad 300.000 m kw. nowoczesnej powierzchni na wynajem. Poziom ten był nieco niższy od notowanego w roku poprzednim, aczkolwiek na etapie realizacji wciąż pozostaje znaczny wolumen powierzchni, której termin ukończenia przypada na początek 2014 roku" - powiedziała.
"Aktywność deweloperów jest porównywalna z poziomem obserwowanym w poprzednich latach. Nadal rozwijają się największe regionalne ośrodki magazynowe i obrzeża Warszawy. Wolumen nowej podaży wprowadzanej na rynek w najbliższym czasie w głównej mierze będzie zależał od popytu kreowanego przez najemców, gdyż utrzymującym się trendem jest budowanie nowych projektów na konkretne zapotrzebowanie kreowane przez najemców" - dodała Kozłowska.
Jej zdaniem, popyt na powierzchnie magazynowe od dwóch lat utrzymuje się na porównywalnym, najwyższym w historii tego segmentu rynku poziomie, ponad 1,6 mln m kw. rocznie.
"Niemal na każdym rynku magazynowym odnotowuje się stopniowy spadek wskaźnika pustostanów. Sytuacja ta wynika w głównej mierze z nowej podaży realizowanej jako obiekty niemal całkowicie wynajęte w momencie ukończenia budowy. Pod koniec 2013 roku najwięcej wolnej powierzchni oferowane było w Polsce Centralnej oraz rejonie Warszawy. Ewentualne wzrosty w poszczególnych rejonach mogą być efektem zawirowań kwartalnych, wynikających ze zwolnienia powierzchni przez dużego najemcę, a nie panującego trendu rynkowego" - powiedziała.
Dodała, że stawki ofertowe za wynajem nowoczesnej powierzchni magazynowej od kilku kwartałów pozostają na stabilnym poziomie.

POWIĄZANE

Pierwsza mapa drogowa dotycząca kredytów przyrodniczych – ale dokąd zmierzamy? B...

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreśla konieczność traktowa...

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają znawcy t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę