aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rynek zbóż – analizy i prognoza ARR

11 czerwca 2003
Aktualnie:
  • gorsze przezimowanie zbóż ozimych, mniejsza niż przed rokiem podaż zbóż w skupie,
  • wzrost krajowych cen pszenicy i żyta,
  • złagodzenie warunków importu zbóż poprzez zmniejszenie obciążeń finansowych przy składaniu wniosków,
  • zintensyfikowanie sprzedaży pszenicy z zapasów ARR.

W kwietniu br. odnotowano przyśpieszenie tempa wzrostu rynkowych cen zbóż. Sytuację taką wywołały m.in. pesymistyczne prognozy zbiorów zbóż w nadchodzącym roku gospodarczym, oczekiwania cenowe podmiotów rynkowych, a także niepewność rolników co do wielkości zasobów paszowych, przy bardzo wysokiej produkcji trzody chlewnej i drobiu. W celu zmniejszenia popytu na zboża i ograniczenia wzrostu ich cen w II połowie kwietnia br. zintensyfikowano sprzedaż zbóż z zapasów ARR. Od połowy kwietnia do połowy maja br. skierowano na rynek krajowy około 0,5 mln t pszenicy konsumpcyjnej.

Czynniki podażowo-popytowe

Wstępna ocena przezimowania upraw ozimych

Z przeprowadzonych przez rzeczoznawców GUS badań wynika, że w bieżącym roku straty w zasiewach ozimin będą większe niż przed rokiem, zwłaszcza rzepaku ozimego i jęczmienia ozimego. W badanych próbach polowych udział roślin żywych i nasion kiełkujących był mniejszy niż w ub.r. w wypadku pszenicy o 4 punkty procentowe (p.p.), żyta o 3 p.p., jęczmienia o 12 p.p., pszenżyta o 3 p.p. i rzepaku o 27 p.p. Straty stwierdzono w większości województw, poza kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, podlaskim, mazowieckim i dolnośląskim.

Skup zbóż

Skup zbóż podstawowych w kwietniu br. wyniósł 131 tys. t i był mniejszy o około 17% niż w marcu 2003 roku i o około 22% niż w analogicznym miesiącu ub.r. (według GUS). Zboża paszowe (pszenica, żyto, jęczmień), na które jest bardzo duże zapotrzebowanie, stanowiły w skupie zbóż podstawowych 35%.
Skup pszenicy ogółem ukształtował się na poziomie 104 tys. t, tj. o 11%  mniejszym niż miesiąc wcześniej i o 17% mniejszym niż w kwietniu 2002 roku. Niska była podaż żyta, którego skupiono zaledwie około 13 tys. t, o 42,5% mniej niż w marcu br. i o prawie o jedną trzecią mniej niż w analogicznym okresie ub.r.
Łącznie w okresie lipiec 2002 – kwiecień 2003 rejestrowany przez GUS skup zbóż podstawowych wyniósł 6322 tys. t, w tym 5014 tys. t pszenicy i 748 tys. t żyta. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego sezonu zbóż skupiono więcej o 9%, w tym pszenicy więcej o 10%, natomiast w przypadku żyta był to poziom zbliżony do ubiegłorocznego.

W zbliżającym się okresie przednówkowym, wskutek mniejszych już zwykle o tej porze zapasów zbóż, przy zwiększonym popycie ze strony producentów trzody chlewnej, podaż zbóż w skupie będzie niewystarczająca w stosunku do zgłaszanego zapotrzebowania.

Handel zagraniczny

Import i eksport

W sezonie 2002/03 dotychczasowy import zbóż jest znacząco (o 30%) mniejszy niż w analogicznym okresie sezonu poprzedniego. Dotyczy w większości przetworów zbożowych (głównie słód i otręby), stanowiły one bowiem około 60% importu zboża ogółem. Największej redukcji uległ przywóz ziarna żyta (kilkunastokrotnie), kukurydzy (prawie dwukrotnie) oraz pszenicy (o jedną trzecią). Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w kwietniu br. import zbóż i przetworów zbożowych wyniósł 60 tys. t (w tym 7 tys. t ziarna pszenicy) i był o 15% mniejszy niż w marcu br. i o 23% mniejszy niż w tym samym okresie przed rokiem.

Łącznie w okresie lipiec ub. r. – kwiecień br. zaimportowano 506 tys. t zbóż i ich produktów pochodnych (w tym 59 tys. t pszenicy, 8 tys. t żyta, 87 tys. t jęczmienia i 39 tys. t kukurydzy). Główną przyczyną tej skali importu ziarna były niskie ceny zbóż na rynku krajowym przy wysokich cenach na rynkach zagranicznych oraz wzrost od III kwartału 2002 roku kursu euro i USD w relacji do złotówki. W najbliższych tygodniach może wystąpić potrzeba uzupełnienia krajowej podaży zbóż paszowych ziarnem pochodzącym z zagranicy. W związku z tym złagodzone zostały dotychczasowe warunki importu, poprzez zmniejszenie obciążeń finansowych przy składaniu wniosków o pozwolenia importowe z 10 euro/t do 1 euro/t oraz ponowne uruchomienie bezcłowego kontyngentu z UE. Według opinii specjalistów, przy tym poziomie cen zbóż na rynkach zagranicznych opłacalny jest import zbóż paszowych (zwłaszcza żyta z Niemiec i jęczmienia z Czech). Natomiast ceny ziarna konsumpcyjnego wysokiej jakości w imporcie są nadal wyższe od cen krajowych.
Układ cen na rynku krajowym i zagranicznym promował natomiast eksport zbóż. Według oficjalnych już danych GUS, w okresie lipiec ub.r. – marzec br. wywieziono z kraju 841 tys. t zbóż łącznie z produktami pierwotnego przetwórstwa (w ekwiwalencie ziarna), w tym 823 tys. t pszenicy. Ocenia się, że od kwietnia br., kiedy rozpoczął się dynamiczny wzrost krajowych cen zbóż, możliwości eksportu zmniejszyły się.

Działania ARR

W końcu I kwartału br. przewidywania ekspertów o prawdopodobnym spadku tegorocznych zbiorów oraz utrzymujący się wysoki poziom produkcji zwierzęcej spowodowały, że na giełdach towarowych wzrósł popyt na zboże (zwłaszcza paszowe). W tej sytuacji od połowy kwietnia br. Agencja Rynku Rolnego wyraźnie zwiększyła sprzedaż ziarna i prowadzi ją wyłącznie na rynek krajowy.

Łącznie od połowy listopada ub.r. do 28 maja br. sprzedano 950 tys. t pszenicy (z tego 370 tys. t na eksport) i 121 tys. t żyta. Sprzedaż ziarna pszenicy zrealizowana na rynku krajowym od połowy kwietnia do 28 maja br. stanowiła około 50% sprzedaży ogółem i wyniosła około 500 tys. t.

Tendencje cenowe

Krajowe ceny skupu zbóż

W kwietniu br., a zwłaszcza w II jego połowie, nastąpiło przyśpieszenie tempa wzrostu cen rynkowych zbóż, które zbliżyły się do poziomu notowanego w analogicznym okresie przed rokiem.

Według danych GUS,w kwietniu br. średnia cena skupu pszenicy wyniosła 475 zł/t (bez VAT) i była o 4,5% wyższa niż w poprzednim miesiącu. W porównaniu do analogicznego okresu w 2002 roku była nieznacznie niższa – o około 1%. Ziarno to było najdroższe w woj. mazowieckim (średnio 484 zł/t), zachodniopomorskim i pomorskim (po 481 zł/t), a najtańsze w woj. warmińsko-mazurskim (446 zł/t).

Średnia cena żyta w kwietniu br. wyniosła 377 zł/t (bez VAT) i była o blisko 4% wyższa niż w marcu br. i o około 1% wyższa niż przed rokiem. Najwyższe

Analizy i prognozy

Dane meldunkowe za styczeń-kwiecień 2003 r. ceny tego ziarna notowano w woj. zachodniopomorskim (średnio 411 zł/t), a najniższe w woj. podkarpackim (340 zł/t). Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w połowie maja br. przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej wyniosła 518 zł/t (bez VAT), a żyta 431 zł/t.
Przewiduje się, że w najbliższym okresie tempo wzrostu cen zbóż może być wolniejsze. Zintensyfikowana sprzedaż zbóż z zapasów ARR znacząco złagodziła niedobory rynkowe ziarna konsumpcyjnego, natomiast braki zbóż paszowych częściowo uzupełniane są ich importem.

Targowiskowe ceny zbóż

W obrocie targowiskowym (według GUS) ceny pszenicy i żyta w kwietniu br. były wyższe odpowiednio o około 9% i 3% w stosunku do średnich cen skupu zbóż.

 Przeciętna cena pszenicy na targowiskach wyniosła 516 zł/t i była o około 4% wyższa niż w marcu br., ale o około 1% niższa aniżeli w analogicznym okresie ub.r.

 Za żyto średnio w kraju płacono 389 zł/t, tj. o 3% więcej niż przed miesiącem i tyle samo, co przed rokiem. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w połowie maja br. cena pszenicy na targowiskach wynosiła 557 zł/t, a żyta 426 zł/t.

Ceny zbóż na giełdach towarowych

W kwietniu br. podobne tendencje cenowe zbóż do notowanych w skupie i na targowiskach wystąpiły również na giełdach towarowych. Średnia cena transakcyjna pszenicy konsumpcyjnej wynosiła 493 zł/t i była o blisko 7% wyższa niż w marcu br., przy czym w końcu miesiąca osiągnęła już 567 zł/t. W większym stopniu (o 11%) wzrosła cena pszenicy paszowej, osiągając poziom 487 zł/t. Żyto podrożało w ciągu miesiąca najmniej (o 3%), osiągając średnio na giełdach cenę 370 zł/t.
Według danych MRiRW, końcu maja br. (19–25.05) ceny pszenicy konsumpcyjnej kształtowały się w granicach 516–556 zł/t, a żyta 485–523 zł/t. Na giełdach pojawiły się również zboża pochodzące z importu, tańsze od ziarna krajowego. Dotyczy to pszenicy paszowej oferowanej w końcu maja br. do sprzedaży po 440 zł/t (loco magazyn), jęczmienia paszowego po 560 zł/t i kukurydzy po 500 zł/t.
Według opinii maklerów, obecnie na giełdach krajowych tempo wzrostu cen zbóż uległo niewielkiemu spowolnieniu. W najbliższym okresie, spodziewany import zbóż paszowych może wpłynąć na zmniejszenie ogólnego popytu na ziarno krajowe, a w konsekwencji na poziom ich cen.

Ceny zbóż na rynkach zagranicznych

Według notowań Reutera (na podstawie danych FAMMU/FAPA), w kwietniu br. na giełdach w USA ceny pszenic konsumpcyjnych utrzymały się na poziomie zbliżonym do notowanego w marcu br. i w transakcjach rzeczywistych wynosiły: pszenica HRW Nr 2 – 141 USD/t (560 zł/t) i pszenica SRW Nr 2 – 128 USD/t (508 zł/t). W porównaniu do analogicznego okresu ub.r. ceny te były wyższe odpowiednio o 19% i 11%.

Analizy i prognozy

Na rynku niemieckim odnotowano spadek cen pszenicy konsumpcyjnej o około 2%, do poziomu 138 USD/t (546 zł/t). Jedynie na giełdach we Francji nastąpił około 3-proc. miesięczny wzrost cen tego ziarna, za które przeciętnie płacono 118 USD/t (467 zł/t). Według dziennych notowań Reutera, w połowie maja br. ceny pszenicy HRW Nr 2 wynosiły średnio 144 USD/t, a SRW Nr 2 – 126 USD/t, tj. podobnie jak w kwietniu br.

 Na rynku francuskim i niemieckim pszenica podrożała do odpowiednio 125 USD/t i 146 USD/t. W końcu maja br. cena transakcyjna jęczmienia paszowego na giełdach we Francji wynosiła średnio 110 USD/t, a w Niemczech 138 USD/t.

Kukurydza na rynku francuskim w tym okresie sprzedawana była po 120–125 USD/t.


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę