aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rynki: ceny jak przed rokiem

5 stycznia 2016
Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ceny cebuli białej na poszczególnych rynkach hurtowych w pierwszym tygodniu listopada (6-8.11) kształtowały się na poziomie zbliżonym do tego sprzed miesiąca i sprzed roku - podał Bank Gospodarki Żywnościowej.
Patrząc jednak na oczekiwany spadek zbiorów cebuli w stosunku do 2011 roku (10,1 proc. - GUS), brak tendencji we wzroście może dziwić. Dla porównania ceny cebuli w krajowym skupie do konsumpcji bezpośredniej w analogicznym okresie zanotowały wzrost o blisko 45 proc.

Ceny cebuli na rynkach hurtowych charakteryzowały się jednak dość dużym zróżnicowaniem w zależności od regionu. Najtaniej cebula biała oferowana była w Broniszach, gdzie jej ceny wynosiły 0,40-0,60 zł/kg (min-max), najdrożej natomiast w Poznaniu i Rzeszowie - odpowiednio 0,80-1,00 i 0,80-1,20 zł/kg.

Podobnie jak ceny cebuli, również na praktycznie niezmiennym poziomie na przestrzeni minionego miesiąca utrzymywały się ceny marchwi. Oferowane były one w cenach od 0,50-0,70 zł/kg (Bronisze) do 0,80-1,20 (Łódź), będąc w przypadku większości rynków wyższe niż przed rokiem.

Wyraźniejszym wzrostem, w porównaniu do pierwszej dekady listopada 2011 roku, charakteryzowały się natomiast ceny kapusty białej, które zwiększyły się - w zależności od rynku hurtowego - o 0,05-0,30 zł/kg, także charakteryzując się względną stabilnością w okresie ostatnich tygodni.
Na rynkach hurtowych w ostatnim miesiącu można było zauważyć wzrosty cen ogórków i pomidorów, spowodowane zmniejszającą się ich podażą w kraju. Dynamika tych wzrostów była jednak dużo słabsza niż w roku poprzednim. Obecnie ceny ogórków krótkich są o 0,80-1,60 zł/kg a pomidorów o nawet 1,70 zł/kg niższe niż w tym samym okresie w roku poprzednim, choć przez zdecydowaną większość sezonu przewyższały poziom z 2011 roku. Jedną z przyczyn może być zwiększająca się podaż ogórków i pomidorów z importu, które oferowane są w stosunkowo konkurencyjnych cenach, do tych produkowanych w Polsce. Dla przykładu cena ogórków długich w Broniszach 8 listopada br. wynosiła 4,22-4,88 zł/kg podczas, gdy krajowe ogórki kosztowały 5,00-5,75 zł/kg.


POWIĄZANE

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...

Jak informuje Krajowa Rada Producentów Drobiui Pasz, największy producent jaj ko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę