aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sery żółte bez tajemnic

5 stycznia 2016
Ser żółty to smaczny i coraz chętniej spożywany produkt spożywczy. Szeroka oferta sklepów i punktów handlowych sprawia, że często trudno jest odróżnić od siebie poszczególne gatunki oraz określić ich smak czy właściwości. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym różnią się od siebie i do jakich potraw najlepiej nadają się najpopularniejsze odmiany sera żółtego, koniecznie przeczytaj niniejszy przewodnik.

Miękkie lub twarde, chude lub tłuste
Kryteriów podziału sera żółtego jest co najmniej kilka. Jednym z podstawowych i najprostszych jest rozróżnienie ze względu na twardość, o której decyduje zawartość wody w konkretnej odmianie. Zgodnie z tą klasyfikacją wyróżniamy sery żółte miękkie, twarde i półtwarde. Istotny jest także podział uwzględniający procentową zawartość tłuszczu w danym produkcie.  – Biorąc pod uwagę zawartość tłuszczu sery żółte możemy podzielić na pełnotłuste, a więc te zawierające nie mniej niż 45% tłuszczu, tłuste (do 45%), półtłuste (ponad 20%) oraz sery chude, w których zawartość procentowa tłuszczu nie przekracza 10% – mówi Ewa Polińska, ekspert Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej w Mońkach. – Tłustość danego sera przekłada się na jego kaloryczność. Właśnie z tego względu osoby będące na diecie lub cierpiące na miażdżycę szczególną uwagę powinny zwracać właśnie na zawartość procentową tłuszczu w danym gatunku – dodaje ekspert MSM Mońki.

Smaczne sery holenderskie
Twardość czy procentowa zawartość tłuszczu to nie jedyne kryteria podziału serów żółtych. Specjaliści zwracają również uwagę na miejsce, w którym tradycyjnie wytwarzany był dany gatunek. Pod tym względem do najpopularniejszych należą sery typu holenderskiego.
– Cechą charakterystyczną serów typu holenderskiego jest elastyczny, miękki miąższ oraz nieliczne, małe otwory o wielkości ziarenek ryżu. Wyrazisty zapach idzie w parze z łagodnym śmietankowym smakiem. Na półkach sklepowych dostępnych jest wiele gatunków sera typu holenderskiego. W ofercie MSM Mońki są to między innymi ser Gouda, Edamski i Zamojski. W zależności od mleczarni, z której pochodzą, różnią się one nieco swoim składem i smakiem – informuje Ewa Polińska. Najpopularniejszym gatunkiem sera holenderskiego jest Gouda. Jej znakiem rozpoznawczym jest wyrazisty zapach i charakterystyczny, śmietankowy smak. Doskonała topliwość Goudy powoduje, że idealnie sprawdza się jako dodatek do dań na ciepło – pizz czy zapiekanek.  Do serów typu holenderskiego zalicza się też ser Edamski o łagodnym, lekko kwaskowym smaku i sprężystym miąższu z nielicznymi, małymi oczkami. Ze względu na swoje właściwości jest serem o uniwersalnym zastosowaniu, który może być wykorzystywany do kanapek, koreczków, ale też makaronów czy zapiekanek. Ser Morski ceniony jest z kolei ze względu na swój lekko pikantny smak. Podobnie jak Edamski sprawdzi się zarówno na zimno, jak i na gorąco.

Sery typu szwajcarskiego – słodkie i z dziurami
Równie smaczne, ale wciąż nie tak popularne jak te wywodzące się z Holandii, są sery typu szwajcarskiego. Charakteryzują się one łagodnym, lekko słodkawym smakiem i sprężystym miąższem. Najłatwiej rozpoznać je po dużych oczkach o wielkości zbliżonej do orzecha laskowego. „Dziury” te powstają pod wpływem dwutlenku węgla, który uwalnia się w procesie dojrzewania. Do serów typu szwajcarskiego należą m.in. Aldamer i ser Nadbiebrzański. Łagodny i słodki smak Aldamera idealnie komponuje się z białymi bądź różowymi winami o delikatnym bukiecie. Z kolei ser Nadbiebrzański, dzięki charakterystycznemu aromatowi i sprężystemu miąższowi o jednolitej konsystencji doskonale sprawdzi się jako dodatek do oryginalnych sałatek i spaghetti.Informacje o firmie:
Moniecka Spółdzielnia Mleczarska w Mońkach należy do grona najnowocześniejszych zakładów mleczarskich             w Polsce. Powstała 1 maja 1972 roku z połączenia Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Dolistowie i Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krypnie. MSM specjalizuje się w produkcji serów dojrzewających typu holenderskiego i szwajcarskiego, masła extra i miksów tłuszczowych, oraz wyrobów proszkowanych: serwatki   w proszku i okresowo odtłuszczonego mleka w proszku.
Produkcja w MSM w Mońkach odbywa się przy pomocy najnowszych technologii. Kontrola na każdym etapie wytwarzania gwarantuje, iż produkty są najwyższej jakości. Potwierdza to wdrożony i certyfikowany system Zarządzania Jakością ISO 9001:2000, a także Zakładowy Kodeks Dobrej Praktyki Produkcyjnej / Dobrej Praktyki Higienicznej GMP/GHP oraz System HACCP.
Więcej informacji: www.msm-monki.plPOWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę