MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Światowy Dzień Żywności Z Bankami Żywności: 30 wydarzeń w całej Polsce oraz wyniki najnowszych badań opinii publicznej nt. marnowania jedzenia w szkołach przez uczniów i w gospodarstwach domowych

15 października 2015
W tym roku tematem obchodzonego przez Banki Żywności, Światowego Dnia Żywności jest zapobieganie marnowaniu jedzenia przez uczniów. 16 Banków Żywności organizuje lokalne wydarzenia edukacyjne.  Ponadto Federacja Polskich Banków Żywności publikuje Raport Nie marnuj jedzenia 2015.  Z badań wynika, że świadomość problemu marnowania żywności  wzrasta. ¾ ankietowanych  (68% ) twierdzi, że marnowanie żywności to problem polskich szkół. Z badań wynika także, że rodzice chcą aby szkoła podjęła działania na rzecz rozwiązywania problemu marnowania żywności przez uczniów.

Światowy Dzień Żywności w 30 miejscowościach
Banki Żywność w tym roku nagłaśniają temat zapobiegania marnowaniu żywności w szkołach. 16 Banków Żywności zorganizuje pikniki edukacyjne, warsztaty, happaningi i akcje dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz dla mieszkańców miasta. Partnerem Strategicznym Obchodów Światowego Dnia Żywności jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dzięki któremu Banki  Żywności będą mogły dotrzeć do dzieci, uczniów, rodziców i nauczycieli z przekazem Nie marnuj jedzenia!.

Czy polscy uczniowie szanują, czy  marnują jedzenie?
W ramach obchodów Światowego Dnia Żywności, Federacja Polskich Banków Żywności publikuje Raport Nie marnuj jedzenia 2015. Z badań MillwardBrown na zlecenie Federacji, wynika, że niemal wszyscy (91%) są zgodni , iż nauczyciele i pracownicy szkół powinni wprowadzić w szkołach działania ograniczające marnowanie żywności przez dzieci stołówki.  Jak zatem rozwiązać problem marnowania żywności przez uczniów w szkołach? Jednym z innowacyjnych pomysłów może być możliwość zabierania przez uczniów niewydanych lub nieskończonych posiłków ze szkolnych stołówek, aby zjeść je w domu, podzielić się bliskimi lub samotnymi, ubogimi sąsiadami.  
 Aż 85% ankietowanych popiera ten pomysł. Badania wskazują, że na spożywanie przez uczniów posiłków bez marnowania może mieć wpływ także reorganizacja przerwy śniadaniowej, tak, aby uczniowie mieli zapewnione jak najlepsze warunki do spożycia posiłku np. wydłużenie czasu przerwy (77%).

Banki Żywności chcą spopularyzować Zasadę 4P wśród uczniów
 Najbardziej poruszającym wynikiem jest opinia ankietowanych o polskich dzieciach, 3 na 4 osoby twierdzą, że  dzieci w Polsce nie szanują jedzenia.  -  Bardzo niepokoi nas wynik badania - opinia Polaków jest jednoznaczna – dzieci w Polsce nie szanują żywności. To paradoks - milion dzieci żyje w skrajnym ubóstwie w Polsce i nie ma szans na regularne, odżywcze posiłki, skąd  zatem brak szacunku do żywności? Efektem braku szacunku jest właśnie marnowanie jedzenia i zanik wrażliwości na osoby żyjące w biedzie.  Banki Żywności chcą budować świadomość problemu wśród  najmłodszych. Dlatego też w tym roku kierujemy nasz przekaz zwłaszcza do dzieci, uczniów, rodziców i nauczycieli.  - komentuje badania Marek Borowski – Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności

Zapamiętać zasadę  4P  
Banki Żywności jako rozwiązanie śmierdzącej sprawy marnowania  chcą spopularyzować  wśród uczniów z pomocą rodziców i nauczycieli zasadę 4P. Jej treść to 1. Pakuj starannie posiłek. 2. Poproś o mniejsze porcje – w domu, na stołówce, czy w restauracji, jeśli wiesz, że nie dasz rady zjeść całej porcji. 3. Podziel się z innymi – nienadgryzioną kanapkę oraz nienapoczęty owoc lub sok możesz podarować koleżance lub koledze, jeśli nie chcesz jej zjeść.  4. Pięć posiłków dziennie - dobrze zbilansowanych i zaplanowanych o odpowiednich porach pozwala prawidłowo się odżywiać i przy okazji ograniczać marnowanie jedzenia (to co zaplanowana jest przez nas spożyte). Federacja Polskich Banków Żywności zachęca szkoły do realizacji działań lekcyjnych i programów na terenie jednostki oświatowej dotyczących ograniczania marnowania żywności. Nauczyciele i uczniowie mogą wziąć udział w dwóch programach edukacyjnych: Tesco dla szkół oraz Żyj smacznie i zdrowo.  W ramach programów są zapewnione scenariusze dla nauczycieli i ciekawe konkursy.

Co Polacy marnują w swoich domach?  

Banki Żywności zbadały także skalę i przyczyny marnowania jedzenia przez konsumentów. Badania zostały przeprowadzone wśród konsumentów używających internetu w wieku 18-75 lat w październiku br. Aż 60% ankietowanych przyznaje, że regularnie marnuje jedzenie!

Najczęściej  w polskich domach marnują się:




Szacunki wskazują, że na terenie Unii Europejskiej marnowane jest 100 mln ton żywności rocznie, uwzględniając straty na poziomie produkcji, łańcucha dostaw, sprzedaży oraz gospodarstw domowych (http://ec.europa.eu/food/safety/food_waste/index_en.htm, pobrano 14.04.2015). Źródła strat i marnotrawstwa żywności w Unii Europejskiej to wszystkie etapy łańcucha produkcji i dystrybucji żywności. Na każdym etapie dochodzi do marnowania w różnym stopniu.   W Polsce, jak podają dane Eurostatu z 2006 roku, opublikowane w raporcie Komisji Europejskiej w październiku 2010 r., marnuje się blisko 9 mln ton żywności. Produkcja odpowiedzialna jest za marnowanie blisko 6,6 mln ton odpadów żywnościowych, gospodarstwa domowe ponad 2 mln ton, natomiast inne źródła to 0,35 mln ton.


***


Federacja Polskich Banków Żywności: Jesteśmy wspólnotą Banków Żywności
Ratujemy żywność przed zmarnowaniem. Wspieramy żywnością osoby najbardziej potrzebujące w Polsce.
Naszą misję realizujemy przez pozyskiwanie nadwyżek żywności od sieci handlowych, darowizn żywności od producentów i rolników. Organizujemy zbiórki żywności. Realizujemy Europejski Program Pomocy Żywnościowej. Prowadzimy programy edukacyjnego zapobieganiu marnowania jedzenia i racjonalnym odżywianiu. W 2014 roku Banki Żywności wsparły ponad 1,3mln osób, przekazując pomoc żywnościową do 3 800  organizacji takich jak: jadłodajnie, świetlice dla dzieci, noclegownie dla bezdomnych, hospicja, domy  dla kobiet samotnie wychowujących dzieci, domy dziecka i inne. Ze wsparcia Banków Żywności skorzystały rodziny wielodzietne, osoby bezrobotne, bezdomne, niepełnosprawne, wychodzące z nałogów i wiele innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Łącznie Banki Żywności przekazały ponad 47 000 ton żywności. Oznacza to pomoc żywnościową od Banków Żywności w postaci 12 tirów żywności dziennie. W Polsce 2,8 miliona osób, żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa, jednocześnie 9 milionów ton żywności marnuje się. Rozwiązujemy ten paradoks. Pomagaj z nami lub pomóż nam pomagać!  www.bankizywnosci.pl

POWIĄZANE

Konsumenci mają prawo do informacji o tym, jak została wyprodukowana żywność, że...

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność...

Najszybciej jak się tylko da, europejskie organizacje rolnicze (by FWA/UAW with ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę