aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W morzach ryb coraz mniej

9 sierpnia 2005

Gdy zasoby ryb są stabilne, uznaje się, że jest równowaga między połowami a zasobami morskimi.

W rzeczywistości jest to oznaka kurczenia się zasobów - wynika z opracowania Instytutu Badań i Rozwoju IRD opublikowanego w Paryżu.

Od 1950 r. Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO gromadzi dane o łowiskach, aby klasyfikować je według stopnia eksploatacji. Kiedy ilość ryb łowionych jest stabilna, uważa się powszechnie, że osiągnięto równowagę między połowami a odnową zasobów.

Tymczasem analizując dane FAO z lat 1950 - 2000 naukowcy z Ośrodka Badań Zasobów Ryb Śródziemnomorskich i Tropikalnych (CRH/IRD) w Sete (południowa Francja) doszli do wniosku, że stabilizacja połowów nie jest wcale synonimem prawidłowej gospodarki zasobami i świadczy o nieprzewidzianym załamaniu się zasobów danego gatunku ryb.

W badanym okresie naukowcy dostrzegli na 366 łowiskach, stanowiących 24 proc. ogółu, załamanie się produkcji.

Zjawisko to dotyczy wszystkich badanych gatunków, wydaje się jednak bardziej dotyczyć ryb głębinowych, takich jak dorsz, łupacz czy łosoś. W 21 procentach dochodziło najpierw do ustabilizowania się produkcji, co nie pozwalało przewidzieć załamania się połowów.

Przez około 10 lat połowy były na tym samym poziomie, potem w ciągu kilka, lat gwałtownie malały- wynika z opracowania Instytutu Badań i Rozwoju IRD opublikowanego w Paryżu. Naukowcy uważają więc, że pozorna równowaga między połowami a odnową zasobów ukrywa w istocie stopniowe kurczenie się populacji ryb.

Tłumaczą to dwoma czynnikami - z jednej strony większymi połowami z racji postępu technicznego (sonary do wykrywania ławic, mapy satelitarne), a z drugiej prostym mechanizmem: populacja ryb, która zmalała poniżej pewnego limitu, nie może zapewnić odtworzenia się.


POWIĄZANE

Producenci piwa mierzą się w ostatnich latach z ogromną liczbą wyzwań związanych...

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...

Oczywiste jest, że organizacja imprez okolicznościowych, jak wesela, święta czy ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę