aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zielone światło dla biopaliw

20 lipca 2005

W Polsce brakuje rozporządzeń do ustawy o biopaliwach, które umożliwiłoby wprowadzenie biokomponentów do paliw płynnych. Do tej pory w naszych przepisach brakowało norm określających jakość biododatków.

Komisja Europejska zarzuciła Polsce zbyt mały (planowany na koniec 2005 r.) - udział biopaliw na polskim rynku paliwowym.

Zgodnie z unijnymi zaleceniami w najbliższych pięciu latach udział biokomponentów w paliwie ma wzrosnąć aż o 5 proc. Dlatego też KE wszczęła postępowanie o naruszanie przepisów w tej sprawie. Polska jest w gronie 6 państw, które nie wywiązały się z dyrektywy w tej sprawie.

Niestety w Polsce brakuje rozporządzeń do ustawy o biopaliwach, które umożliwiłoby wprowadzenie biokomponentów do paliw płynnych. Ma ono zostać wydane w trybie pilnym w ciągu najbliższych 2-3 tygodniach - poinformował resort rolnictwa. Do tej pory w naszych przepisach brakowało norm co do jakości biododatków. Szacuje się, iż w Polsce co roku nawet 5 mln ton zboża wykorzystywane mogło być do produkcji biododatków.

Rynek biopaliw w Europie.

Europejski rynek biopaliw jest daleko bardziej rozwinięty od polskiego, głównie z powodu rozwiązań legislacyjnych sprzyjających producentom i konsumentom biopaliw. Na tle państw Unii Europejskiej wyróżniają się Niemcy. Rynek ten należy obecnie do największych i najszybciej rozwijających się w Europie. Od 2004 r. do 2009 r. obowiązuje tam zwolnienie z podatku akcyzowego czystych biopaliw i biokomponentów do paliw płynnych, oraz dofinansowanie na budowę instalacji produkcyjnej.


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę