aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Benzyna, diesel- gwiazdkowe prezenty przy dystrybutorach?

23 grudnia 2023
Benzyna, diesel- gwiazdkowe prezenty przy dystrybutorach?
Wprawdzie na rynku światowym mamy zmiany zwyżkowe związane z niepokojącą sytuacją w regionie Morza Czerwonego, jednak polscy kierowcy na razie nie powinni odczuć skoku w stacyjnym detalu.

Przedświąteczne wyjazdy zapewne nie będą okresem rosnących cen. Mamy w obecnej sytuacji na tyle duże marże operatorów stacyjnych, że można spodziewać się, że przy pewnej redukcji będą one pomagały stacjom w utrzymaniu stosunkowo niskich cen w czasie wzmożonego ruchu w końcówce roku.
 
Rafinerie już przenoszą niepokoje

Niestety po nowym roku utrzymanie niskich cen może być już trudniejsze - a pierwszym tego sygnałem mogą być dokonujące się podwyżki w hurtowych cennikach krajowych rafinerii. Od ostatniej soboty benzyna 98-oktanowa podrożała o 35 zł na metrze sześc. i kosztuje 5004 zł, a benzyna 95-oktanowa w cenie 4709 zł/m sześc. jest o 62 zł droższa niż w miniony weekend. Szczególnie odczuwalna zmiana dotyczy diesla, który w omawianym okresie podrożał o blisko 141 zł i kosztuje średnio 5090 zł/m sześc. Drożeje także olej opałowy - jego dzisiejsza cena 4217 zł/m sześc. jest o blisko 101 zł wyższa niż w ostatni weekend.

Jakie ceny na ostatni tydzień roku?

benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe

W ostatnim tygodniu roku zobaczymy na stacjach stabilizację cen paliw - między 25 i 31 grudnia 2023 litr benzyny 98-oktanowej bedzie kosztować 6,83-6,96 zł/l, a najpopularniejsza Pb95 sprzedawana będzie w cenach z przedziału 6,22-6,34 zł/l. Nie spodziewamy się także szoku w cenach oleju napędowego, który może kosztować 6,42-6,55 zł/l. Autogaz na polskich stacjach będzie lokował się w widełkach 2,92-2,98 zł/l.
 
 

 
Morze Czerwone w centrum uwagi
 
Przedświąteczny tydzień na rynku naftowym przyniósł wzrost cen surowca i ropa Brent na giełdzie w Londynie, pierwszy raz od początku grudnia, pokonała poziom 80 dolarów. Zwyżkę napędzała pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w rejonie Morza Czerwonego, która skłoniła dużą część operatorów morskiej logistyki do rezygnacji z wyboru najkrótszej trasy z Azji do Europy przez Kanał Sueski. Najwięcej za baryłkę ropy Brent w ostatnich dniach płacono w środę, kiedy jej cena dotarła do 80,60 USD/bbl. W piątkowe przedpołudnie notowania surowca na giełdzie w Londynie wahają się w bezpośredniej bliskości 80 dolarów.
 
Powtarzające się ataki przeprowadzane przez bojowników Huti na jednostki pływające w rejonie cieśniny Bab al-Mandab, łączącej Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim, spowodowały, że firmy zajmujące się morskim transportem zaczęły rezygnować z pływania trasą przez Kanał Sueski. Obok gigantów z rynku kontenerowców, takich jak Mediterranean Shipping Company (MSC) czy A.P. Moller-Maersk, taką decyzję na początku tygodnia podjęły też podmioty związane z sektorem naftowym – BP czy operator tankowców - Grupa Frontline. Taka sytuacja będzie komplikować logistykę, a skutki opóźnień, które w przypadku ropy i paliw mocno dotkną odbiorców z Europy, będą odczuwalne przez długi czas. Wynikające z tego problemy nie mogły pozostać bez wpływu na ceny, stąd notowane w ostatnich dnia wzrosty na rynku naftowym.
 
 
Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 25-31 grudnia 2023:
 
Czwartek
•    Japonia – produkcja przemysłowa
•    USA – zmiana zapasów ropy i paliw
 
Niedziela
•    Chiny – indeks PMI dla przemysłuoprac e-red ppr.pl "Źródło: e-petrol.pl"


POWIĄZANE

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę