aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
Europejskie Forum Rolnicze

Bezpieczna Jazda zimą okiem Rajdowego Mistrza

16 listopada 2018
Bezpieczna Jazda zimą okiem Rajdowego Mistrza
Newseria Lifestyle

Bezpieczeństwo – dewiza nieprzerwanie aktualna bez względu na porę roku, czy też na miejsce: czy jest to rajd, czy cywilny ruch drogowy. W szczególności istotna, kiedy zbliża się najtrudniejszy okres dla kierowców – zima. Warunki pogodowe ulegają zmianie: dni są krótkie, szybko zapada zmrok, ujemne temperatury towarzyszą nam na co dzień, śnieg zalega na jezdniach i chodnikach. Wszystko to zmniejsza komfort poruszania się po drogach. W ramach kampanii „Bezpieczni za kółkiem” Kajetan Kajetanowicz, zawodnik LOTOS Rally Team podpowiada, jak bezpiecznie jeździć zimą.

 1. Zasady zawsze obowiązujące.

Aby zapewnić sobie i swoim pasażerom pełny komfort i bezpieczeństwo jazdy należy zawsze pamiętać o podstawowych zasadach, które nam to zagwarantują. Istotą prawidłowego przygotowania samochodu na zimę to przede wszystkim czyste szyby zapewniające dobrą widoczność oraz odpowiednio ustawione lusterka wsteczne i boczne. Oczywiście nie możemy zapomnieć o prawidłowym zapinaniu pasów przez wszystkich znajdujących się w pojeździe. Lekceważenie tego niesienie ryzyko utraty swojego życia, jak i pasażerów - mówi Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.

2. Światła.

Dbanie o odpowiednie ustawienie świateł to jedna z najważniejszych czynności obowiązujących kierowców bez względu na porę roku. Dobrą widoczność gwarantują nie tylko sprawnie funkcjonujące wycieraczki, ale przede wszystkim światła zewnętrzne. To one są jednym z gwarantów zapewniających nam bezpieczeństwo, poruszając się po drogach. Szczególnie zimą istotne jest sprawdzenie stanu wszystkich świateł – ich odpowiednie ustawienie, sprawdzenie żarówek i zadbanie o czyste obudowy reflektorów. Nie zapominajmy oczywiście o widoczności najmłodszych wracających ze szkoły -umieszczony w widocznym miejscu element odblaskowy może uratować życie.

3. Pióra wycieraczek i płyn do spryskiwaczy.

Zmiana płynu do spryskiwaczy na zimowy, wymiana piór wycieraczek na świeże to czynności, które powinny być wykonane w okresie zimowym. Warto od razu skontrolować dysze spryskiwaczy i za pomocą igły ustawić je tak, by rozprowadzały płyn na środek szyby. Kiedy dni stają się krótsze i szybciej zachodzi słońce, czysta i przejrzysta szyba definitywnie zwiększa nasze szanse na bezpieczne osiągnięcie celu. Co ważne, poprawia także komfort i przyjemność jazdy. Sprawdzenia może też wymagać stan płynu hamulcowego i chłodniczego.

 

 

 4. Bezpieczna odległość.

Zimą nawierzchnia staje się bardzo śliska. Należy zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość oraz zachować bezpieczną odległość między samochodami. Przede wszystkim musimy ją dostosować do warunków panujących na drodze. Inna będzie przy słonecznej pogodzie na suchym asfalcie, a inna na śliskiej nawierzchni. W przypadku dni słonecznych to odległość odpowiadająca minimum 3 sekundom jazdy z daną prędkością do kolejnego auta, a w trakcie dni deszczowych przynajmniej dwukrotnie większa.

5. Temperatura.

Dni stają się coraz chłodniejsze. Zaczynamy ogrzewać samochód, a na zewnątrz panuje wilgoć, powietrze jest chłodne. Zaczyna występować duża różnica temperatur. Dlatego też powinniśmy zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz samochodu, tak aby zapobiec parowaniu szyb. W środku samochodu powinniśmy utrzymać temperaturę ok. 18 stopni. Zbyt wysoka może przyczynić się do wywołania uczucia senności, a w najgorszym przypadku zaśnięcia i tragedii.

6. Zmień dywaniki.

Podstawą podczas zimowej eksploatacji samochodu jest wymiana materiałowych dywaników na gumowe z rynienkami, przez które na wykładzinę nie wycieknie woda. Jeśli tak się stanie, na szybach zacznie osadzać się wilgoć. Aby choć zmniejszyć ich parowanie, warto je dokładnie umyć od środka i skorzystać z profesjonalnego prania tapicerki, połączonego z ozonowaniem wnętrza. Starajmy się również regularnie używać klimatyzacji, która odparuje nam szyby, ale dzięki temu zachowamy również sprawność całego układu.

7. Wymiana opon.

To najwyższa pora na zmianę opon na zimowe. Opony to jedyny element samochodu, który ma bezpośrednią styczność z drogą. Opony zimowe posiadają inną mieszankę gumy niż letnie. Ich elastyczność w niskich temperaturach jest dużo większa niż w oponach letnich, co pozwala na zachowanie lepszej przyczepności do jezdni. Dobrze dobrane opony to gwarant naszego bezpieczeństwa. Nie zwlekajcie z tą czynnością do ostatniej chwili i nie dajcie się zaskoczyć zimie! W grę wchodzi Wasze życie – podsumowuje Kajetan Kajetanowicz, zawodnik LOTOS Rally Team.

 

Ogólnopolska kampania „Bezpieczni za kółkiem”

22 października rozpoczęła się ogólnopolska kampania promująca bezpieczeństwo na drodze „Bezpieczni za kółkiem”. Jej celem jest zwiększenie świadomości wszystkich uczestników ruchu drogowego zarówno pieszych, dzieci, dorosłych, jak i przyszłych kierowców jak istotne jest bezpieczeństwo na drodze. Edukacyjny charakter akcji ma mieć za zadanie od najmłodszych lat zaznajamiać dzieci i młodzież i uwrażliwiać je na kwestię bezpieczeństwa na drodze. Uzupełnieniem kampanii edukacyjnej jest ogólnopolski konkurs. Tematem przewodnim tegorocznej edycji stanowi dewiza: ZIMOWA OPONA PRZYSZŁOŚCI. Forma prac jest dowolna. Partnerem tegorocznej edycji jest firma Pirelli. W tym roku zostaną przygotowane nagrody zarówno dla prac indywidualnych jak i grupowych.

 

Prace konkursowe można wysyłać do 30 listopada drogą elektroniczną lub pocztą na adres:

MWM PR
ul. Pożaryskiego 28 bud 7
04-703 Warszawa

z dopiskiem: "KONKURS KAJTO"

lub e-mailowo na adres: konkurs@mwmpr.pl

Regulamin konkursu można znaleźć na stronie:

 

***

Kajetan Kajetanowicz – kierowca rajdowy (Automobilklub Polski), urodził się 5 marca 1979 r. w Cieszynie, mieszkaniec Ustronia; zawodnik LOTOS Rally Team, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy 2015, 2016 i 2017 oraz czterokrotny Rajdowy Mistrz Polski w latach 2010-2013.

 

Newseria Lifestyle


POWIĄZANE

Trwa festiwal podwyżek urzędowych opłat. W KRUS wzrasta wymiar składki na ubezpi...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

 Protesty polskich rolników mają duży składnik emocjonalny, a na zamieszaniu kor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę