GUS_230920_750x100_stat

Brazylia wzmacnia pozycję eksportera halal

28 września 2020
Brazylia wzmacnia pozycję eksportera halal

Strategicznym celem rozwoju brazylijskich przedsiębiorstw drobiarskich jest produkcja i eksport kurczaków halal. Jednym z najnowszych pomysłów na wzmocnienie pozycji lidera w tym obszarze produkcji jest stworzenie przez Arabsko – Brazylijską Izbę Handlową projektu blockchain, którego celem jest ulepszenie identyfikowalności i zwiększenie zaufania do łańcucha dostaw żywności halal.

Nowo tworzona platforma ma dostarczyć niezbędne informacje o brazylijskich producentach halal, ułatwić z nimi kontakt a także pozwolić na weryfikację certyfikatu halal gwarantującemu arabskim importerom zachowanie właściwych standardów w procesie produkcji sprowadzanych produktów. Dzięki systemowi blockchain poprzez aplikację będzie można śledzić cały proces od gospodarstwa do stołu. System zostanie wdrożony w zakładach przetwórstwa, aby dostarczyć danych od etapu fermy do wysyłki towaru, w co zaangażowane zostaną służby wydające świadectwa weterynaryjne i jednostki certyfikujące żywność halal. Na dalszym etapie zaproszone do projektu zostaną firmy logistyczne.

Platforma ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku. Sekretarz generalny Arabsko – Brazylijskiej Izby Gospodarczej twierdzi, że brak znormalizowanej certyfikacji halal wśród gospodarek islamskich i duża odległość między Brazylią a krajami muzułmańskimi są dużymi wyzwaniami dla brazylijskich eksporterów. Trudności we współpracy handlowej Brazylii w takich krajach jak: Egipt, Malezja, Indonezja i w państwach arabskich Zatoki Perskiej wynikają z różnych standardów certyfikacji. Dlatego zdaniem Izby kluczowe jest ujednolicenie certyfikacji halal we wszystkich krajach islamskich, które importują mięso z Brazylii. Transport żywności halal z Brazylii do świata arabskiego to kolejny problem z uwagi na ogromną odległość i brak bezpośrednich tras żeglugowych. Powstają już jednak pomysły jak ten problem w długim terminie rozwiązać…

źródło: kidip


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpił 22 października 2020 r. do Ministr...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpił 22 października 2020 r. do Ministr...

Mając na uwadze obecną sytuację epidemiczną i wprowadzone w dniu 23 października...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę