A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Chiny i Hiszpania, sprowadziły łącznie 3 mln ton

13 stycznia 2023
Chiny i Hiszpania, sprowadziły łącznie 3 mln ton

Chiny stały się wiodącym krajem docelowym dla ukraińskiej żywności przez „korytarz zbożowy”

Na dzień 8 stycznia 633 statki z ponad 16,9 mln ton ukraińskiej żywności opuściły porty Wielkiej Odessy w ramach „inicjatywy zbożowej”.

Kukurydza stanowiła ponad 46% całkowitego wolumenu eksportu w okresie sprawozdawczym (7,8 mln ton), pszenica kolejne 28% (4,8 mln ton), a olej roślinny 6% (1 mln ton).

Kluczowymi kierunkami były Chiny i Hiszpania, które sprowadziły łącznie 3 mln ton wszystkich towarów dostarczonych „korytarzem zbożowym”.

W grudniu 2022 roku znacząco wzrosły dostawy do Chin, co pozwoliło temu krajowi zająć pozycję lidera wśród importerów. W szczególności w grudniu do Chin wyeksportowano prawie 940 tys. ton kukurydzy i 133 tys. ton śruty. Łączny wolumen dostaw do Chin w grudniu wyniósł prawie 1,1 mln ton, czyli o 68% więcej niż w listopadzie (636 tys. ton).

Obecnie, zła pogoda uniemożliwia statkom opuszczanie ukraińskich portów w ramach „umowy zbożowej” przez trzy dni.

Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych statki z żywnością nie mogą opuścić ukraińskich portów już trzeci dzień, informuje Інтерфакс-Україна , powołując się na Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC).

„11 stycznia z powodu niesprzyjających warunków pogodowych żaden statek nie opuścił ukraińskich portów i nie mógł przepłynąć morskim korytarzem humanitarnym w ramach czarnomorskiej inicjatywy zbożowej” – czytamy w komunikacie.9 i 10 stycznia statki nie mogły opuścić ukraińskich portów również z powodu złej pogody.

Ukrzaliznycja przewiozła 1 mln ton zboża na eksport przez 11 dni stycznia

Ukraiński państwowy operator kolejowy Ukrzaliznyja przewiózł pierwszy milion ton ładunków zboża na eksport w 2023 roku, poinformował 12 stycznia zastępca dyrektora handlowego spółki Walerij Tkaczow, donosi Rail.insider .

"Przez 11 dni przewieziono na eksport 1,07 mln ton ładunków zbożowych. Portami morskimi wyeksportowano 738 tys. ton, a w kierunku zachodnich przejść granicznych dostarczono 332 tys. ton" - powiedział dodając, że przy utrzymaniu takich wskaźników, do końca stycznia przewiezionych zostanie ok. 3 mln ton zboża.

W. Tkaczow zauważył również, że kolejka wagonów na eksport stale się zmniejsza. Obecnie spadła do 18000 sztuk.

Dodatkowo ukraińska agencja analityczno-informacyjna podała do wiadomości, że w całej Ukrainie obsianie pól pszenicą ozimą spadło aż o 40-50% w stosunku do sezonu 2021/2022r.Negatywny trend wynika ze skutków wojny, braku środków dla rolników oraz warunków atmosferycznych- powiedział wiceprzewodniczący Rady Rolnej Ukrainy Denys Marczuk.

„Okupacja, działania wojenne, zniszczone gospodarstwa, zaminowane pola, problemy z logistyką zniweczyły możliwości rolników do prawidłowego prowadzenia nasadzeń. Brak środków ograniczył stosowanie nowoczesnych technologii i nawozów. Odbije się to na plonach w 2023 r., mimo że poprzednie zbiory zostały wykazał już spadek produkcji tradycyjnych zbóż o prawie 50%” – wyjaśnił D. Marchuk.

Jednocześnie podkreślił, że zmniejszenie powierzchni upraw w żaden sposób nie zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Ukrainy, ponieważ rolnicy zawsze zbierają więcej, niż jest w stanie skonsumować krajowy rynek.

Z kolei ekspert agencji informacyjno-analitycznej z Ukrainy Teodor Wysocki stwierdził, że historycznie Ukraina konsumowała 25-30% tego, co uprawiała.

„Pszenicy ozimej zasiano już dwa razy tyle, ile potrzeba do krajowego spożycia. Np. krajowa konsumpcja kukurydzy jest znikoma i wynosi 7-8 mln ton, którą można zebrać ze stosunkowo niewielkich obszarów. W związku z tym płodozmian może wpłynąć na tylko wielkość eksportu” – powiedział T. Wysocki.

Według niego powierzchnia uprawy rzepaku ozimego już się zwiększyła. Wiosną zostaną powiększone areały pod słonecznik i soję.

T. Wysocki powiedział też, że wzrost kosztów logistyki i nawozów mineralnych wpłynie na płodozmian.


POWIĄZANE

Misja ESA JUICE weszła w kolejny etap. Już możemy powiedzieć, że inżynierowie z ...

24 maja br. w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczysta Gala dla firm ...

Tata z dzieckiem w domu? Dwadzieścia lat temu byłoby to nie do pomyślenia, bo to...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę