A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Chiny zwiększają import tajskiego drobiu

30 września 2019
Chiny zwiększają import tajskiego drobiu

Tajlandia korzysta na kryzysie ASF w Chinach. Od stycznia do lipca 2019 roku tajlandzcy eksporterzy kurczaków zwiększyli dostawy mięsa do Chin o ponad 700 proc., w sumie do chińskich odbiorców trafiło 33,5 tys. ton mięsa drobiowego – podaje agencja Reuters.

Popyt na tajski drób sprawił, że obecnie Państwo Środka jest trzecim największym odbiorcą brojlerów z Tajlandii, po Europie i Japonii. Japończycy są największym rynkiem zbytu dla drobiu z Tajlandii – do tego regionu świata trafia blisko połowa eksportu, około 400 tys. ton mięsa rocznie. Uprawnienia do  wywozu  mięsa mrożonego i produktów z kurczaków na rynek chiński posiada siedem zakładów tajlandzkich. Ale już niebawem liczba ta może ulec zwiększeniu, trwa bowiem certyfikacja kolejnych 10 podmiotów przez chińskich urzędników.

Wygląda na to, że Tajlandia nie odpuści rynku chińskiego. Przypominamy, że Tajlandia odzyskała rynek Państwa Środka po wielu latach nieobecności – Chińczycy zblokowali przywóz z tego kraju z powodu grypy ptaków w 2004 roku. W marcu 2018 roku Tajlandia wysłała pierwszy transport mięsa do Chin. Łącznie w roku 2018 z Tajlandii sprzedano na rynek chiński  21 tys. ton kurcząt. Choć to niewiele, to analitycy uważają, że perspektywy są optymistyczne z uwagi na fakt, że eksport tajskich kurczaków ma bezcłowe przywileje w ramach umowy o wolnym handlu ASEAN.

Już na początku kryzysu ASF w Chinach analitycy Rabobanku spekulowali, że największymi beneficjentami rosnącego zapotrzebowania z Chin będzie Brazylia, Argentyna oraz Tajlandia. Europejscy producenci mieli zyskać mniej. Bez wątpienia Brazylijczycy są pierwsi w kolejce do walki o rynek chiński z uwagi na ich dotychczasową mocną pozycję w tym kraju. W 2018 roku Brazylia odpowiadała za 85 proc. dostaw mięsa kurcząt do Chin, dopiero daleko za nią uplasowali się eksporterzy z Argentyny (9 proc.), Chile (3 proc.) i Tajlandii (3 proc.).

We wrześniu tego roku Chiny wydały kolejne licencje eksportowe 25 brazylijskim zakładom w kategorii mięsa czerwonego i drobiu. Nowa polityka Chin poszukiwania alternatywnych źródeł dostawców mięsa spowodowała, że do gry o chiński rynek włączyli się także Rosjanie.

Co ciekawe, niedawno Pekin zatwierdził siedem argentyńskich zakładów drobiarskich do eksportu na rynek chiński.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Ukraińskie media i organizacje poinformowały o najnowszy danych dotyczących eksp...

W mijającym tygodniu ceny diesla uległy kolejnej obniżce - dalszego dynamicznego...

W Starej Błotnicy w powiecie białobrzeskim odbyły się dziś obchody Ogólnopolskie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę