CTR_2024
TSW_XV_2025

"Dziś jesteśmy tutaj, nad Wisłą – niepodległa i suwerenna Polska"

12 listopada 2024
"Dziś jesteśmy tutaj, nad Wisłą – niepodległa i suwerenna Polska"

fot, Grzegorz Jakubowski/KPRP

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  W 1918 r., po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Dziś jesteśmy częścią wolnego świata, nie tylko w znaczeniu kulturowym, jak było przez wieki, ale także w znaczeniu politycznym. Dziś jesteśmy tutaj, nad Wisłą – niepodległa i suwerenna Polska, my Naród Polski – częścią wielkich wspólnot międzynarodowych: Unii Europejskiej, ale przede wszystkim wielkiej wspólnoty bezpieczeństwa – Sojuszu Północnoatlantyckiego, na czele którego stoją Stany Zjednoczone – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda. 

Główne uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z udziałem Prezydenta oraz Małżonki Agaty Kornhauser–Dudy zostały zorganizowane w południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart.

Andrzej Duda wskazywał, że Polska jest częścią wspólnot, w tworzeniu których sama uczestniczyła – Bukaresztańska Dziewiątka w ramach NATO czy Inicjatywa Trójmorza w ramach UE.

Dziś nie mamy żadnych wątpliwości, że dla bezpieczeństwa Europy i świata koniecznie jest zacieśnianie więzi euroatlantyckich. Dziś nie mamy żadnych wątpliwości, że jeżeli będziemy silni, odpowiedzialni to będzie trwał pokój w naszej części Europy, przetrwamy wszystkie zawieruchy dziejowe i będzie także trwała niepodległa, suwerenna Rzeczpospolita – akcentował.

Andrzej Duda dziękował kolejnym Prezydentom USA, że przyjeżdżają do Polski i „powtarzają twardo słowa o gwarancjach bezpieczeństwa, zwłaszcza w trudnych czasach, kiedy odrodził się rosyjski imperializm, który dzisiaj próbuje zniszczyć naszego sąsiada, którego ze wszystkich sił wspieramy, i który – wierzymy w to głęboko – będzie wraz z nami także częścią wolnego świata”. – Bo dzięki wolnemu światu i wsparciu obroni się przed rosyjską agresją – dodał.

Ale – jak podkreślał – przede wszystkim jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo.

– Dzisiaj patrzą na nas Ojcowie Niepodległości i ci, którzy prowadzili zabiegi polityczne, i ci, którzy realizowali działania militarne, jak marszałek Józef Piłsudski; patrzą na to jak w odpowiednim momencie zaczęliśmy modernizację i umacnianie polskiej armii, jak konsekwentnie ponosimy – my, całe polskie społeczeństwo, cały naród – wyrzeczenie, jakim są ogromne wydatki na obronność. Po to, by zapewnić bezpieczeństwo, byśmy nie musieli walczyć, by nikt nie odważył się nas napaść. Jak stało się to w 1939 roku, kiedy zaniedbano tę sprawę – mówił.

Dziś nie mam żadnych wątpliwości, że potrzebujemy dobrej i owocnej współpracy euroatlantyckiej. Mrzonką jest – jak wydaje się niektórym – że dzisiaj Europa jest w stanie zapewnić sobie sama bezpieczeństwo – ocenił.

Jego zdaniem wobec odradzającego się rosyjskiego imperializmu raczej nie będzie w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwa bez Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza przy obecnym, cały czas jeszcze niskim poziomie wydatków na obronność.

CAŁE WYSTĄPIENIE Prezydenta Andrzeja Dudy znajduje się TUTAJ

Podczas uroczystości podniesiono na maszt flagę państwową, odśpiewany został hymn, a także odczytano Apel Pamięci oraz oddano salut narodowy. Później Prezydent złożył na płycie GNŻ wieniec od Narodu.

Prezydentowi podczas uroczystości towarzyszyła Minister Małgorzata Paprocka, Szef KPRP wraz z kierownictwem Kancelarii.

Upamiętnienie Ojców Niepodległości

Rano Prezydent złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości – Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. 

Msza święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej

Później Andrzej Duda z Małżonką udali się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie została odprawiona Msza święta za Ojczyznę.

Andrzej Duda zapalił Świecę Niepodległości, która została ofiarowana polskim kardynałom przez papieża Piusa IX w 1867 r., podczas uroczystości kanonizacyjnych św. Jozafata Kuncewicza.

Świecę Niepodległości po raz pierwszy zapalił Prezydent RP Andrzej Duda 3 czerwca 2018 r. Ogień, który posłużył do zapalenia świecy, pochodził ze znicza płonącego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a przeniesiony został przez harcerzy w procesji z relikwiami świętej siostry Faustyny.

W 1920 r. Prymas Polski kardynał Edmund Dalbor wraz z arcybiskupem metropolitą warszawskim kardynałem Aleksandrem Kakowskim przywieźli świecę z Watykanu do warszawskiej archikatedry św. Jana Chrzciciela. W 2018 r. – zgodnie z decyzją metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza – w dniu XI Święta Dziękczynienia znalazła swoje miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej.

Wieczorem Pałac Prezydencki podświetlono w barwach narodowych a Prezydent tuż przed odlotem do Baku na szczyt klimatyczny podziękował za wspólne świętowanie: 

Dziękuję wszystkim Rodakom, którzy wzięli dziś udział w uroczystościach w całym kraju. Dziękuję tysiącom Polaków za obecność w Warszawie, za uświetnienie uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie las biało–czerwonych flag towarzyszył nam i obecnym tam żołnierzom.

 

10 listopada 1918 r. Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, powrócił do Warszawy. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

ŻYCZENIA Prezydenta USA, Donalda Trampa

Przed momentem odbyłem rozmowę z Prezydentem elektem Donaldem Trumpem. Prosił, żeby przekazać najlepsze życzenia wszystkim Polakom z okazji Święta Niepodległości – poinformował Prezydent Andrzej Duda. Jak przekazał, do spotkania Prezydentów dojdzie jeszcze przed oficjalnym objęciem urzędu przez nowo wybranego Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Andrzej Duda tuż przed wylotem na szczyt klimatyczny COP29 w Baku powiedział dziennikarzom, że Donald Trump prosił również, by przekazać podziękowania Polakom, „zwłaszcza tym mieszkającym w Stanach Zjednoczonych, za wsparcie w wyborach”. – Powiedział, że znakomita większość Polonii zagłosowała na niego. Podkreślił, że jest za to ogromnie wdzięczny, że pamięta o Polsce i obiecuje, że zawsze będzie o Polsce pamiętał – zaznaczył Prezydent.

– Ustaliliśmy, że spotkamy się jeszcze przed oficjalnym objęciem przez niego urzędu, które będzie miało miejsce w styczniu – poinformował Andrzej Duda. Jak dodał, jednym z tematów rozmowy była polska prezydencja w Unii Europejskiej, którą obejmiemy od Nowego Roku, a jednym z jej priorytetów będzie zacieśnienie więzi między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.

Innym tematem rozmowy były – jak poinformował Prezydent – kwestie bezpieczeństwa. – Podczas spotkania będziemy rozmawiali oczywiście o sytuacji na Ukrainie; Pan Prezydent elekt pytał teraz o moją ocenę tej sytuacji – oznajmił Andrzej Duda.

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: Kancelaria Prezydenta RP, prezydent.pl


POWIĄZANE

Już ponad 38% dorosłych Polaków słyszało o tym, że ktoś został oszukany podczas ...

W dn. 25.11 br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina i cielęcina” Cop...

W Busan w Korei Południowej zakończyła się 5. runda negocjacji w sprawie globaln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę