aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

40 tys. Polaków w Programie "Młodzież"

7 marca 2003

Ponad 40 tys. młodych Polaków uczestniczyło w latach 2000 – 2002 w Programie edukacyjnym Unii Europejskiej "Młodzież". Program adresowany do osób w wieku 15 – 25 lat, realizowany jest w 30 krajach.

W czwartek w 14 polskich miastach m.in. w Białymstoku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, pod wspólnym hasłem "Dzień Integracji – Tacy Sami" odbywają się prezentacje Programu "Młodzież".

Program wspiera finansowo i merytorycznie ciekawe i oryginalne inicjatywy młodzieży. Umożliwia nawiązywanie kontaktów międzynarodowych i wymianę doświadczeń.

Jest jeden z trzech programów Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji. Pozostałe dwa to: "Sokrates" (dotyczy oświaty, szkolnictwa wyższego, kształcenia na odległość i edukacji ustawicznej) i "Leonardo da Vinci" (wspiera kształcenie i szkolenie zawodowe).

"Młodzież" to program z zakresu edukacji nieformalnej. Rozpoczął działalność w 2000 r., potrwa do 2006 r. Jest kontynuatorem wcześniejszych programów UE ("Młodzież dla Europy" i "Wolontariat europejski"). Składa się z pięciu części zwanych akcjami. Cztery z nich realizowane są w Polsce: wymiana młodzieży, wolontariat europejski (indywidualne wyjazdy młodych ludzi do pracy społecznej w jednym z krajów europejskich przy projektach o charakterze niekomercyjnym), inicjatywy młodzieżowe (działania młodzieży na rzecz własnego środowiska lub miejscowości) i działania wspierające (szkolenia i inne działania podnoszące kwalifikacje liderów młodzieżowych). Priorytetem wszystkich akcji programu są projekty z udziałem młodzieży niepełnosprawnej, bezrobotnej, mieszkającej na wsi oraz osób ze środowisk ubogich i zagrożonych patologią.

W latach 2000 – 2002 o dofinansowanie w ramach polskiej edycji Programu "Młodzież" ubiegało się ponad 1800 projektów, ponad 1200 zostało dofinansowanych (na sumę blisko 7,5 mln euro). W tym roku na dofinansowanie projektów przeznaczono ok. 3 mln euro.

Wnioski o dofinansowanie poszczególnych przedsięwzięć rozpatruje Narodowa Agencja Programu Młodzież. Informację o tym jak przygotować projekt przedsięwzięcia, wypełnić wniosek czy znaleźć partnerów do realizacji projektów, można uzyskać w Agencji, jej ośrodkach regionalnych oraz na stronie internetowej www.youth.org.pl.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę