aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Do Brukseli wciąż daleko

22 września 2003

W sobotę pierwsi absolwenci opolskiego, podypolmowego studium na kierunku integracja europejska odebrali swoje dyplomy. Wielu z nich ma nadzieję znaleźć teraz dobrą pracę.

Waszym zadaniem jest przybliżać nas Zachodowi i przybliżać Zachód nam – mówił do absolwentów studium, prof. Barłomiej Kozera, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego. 

Studium utworzono w ubiegłym roku na mocy porozumienia pomiędzy władzami uczelni i wojewodą opolskim. W sobotę oficjalnie swoją naukę zakończył pierwszy rocznik, czyli 120 studentów. Zajęcia odbywały się głównie w weekendy. Oprócz klasycznych wykładów zorganizowano także wyjazd sesyjny do Brukseli. 
 
Dla części absolwentów odbiór dyplomu wiązał się z nadzieją znalezienia interesującej pracy, najlepiej w jakiejś instytucji w stolicy Unii. – Wielu z nas ma na to nadzieję, choć zdajemy sobie sprawę, jak bardzo daleka jest droga do Brukseli – mówi Karolina Kowalik. 

– Kiedy mówiłyśmy, co studiujemy, pracodawcy informowali, że poważnie porozmawiają o zatrudnieniu, kiedy ukończymy studia. Mam nadzieję, że teraz rozmowa o pracy będzie już inna -–dodaje Marzena Andrasz-Cebo.

Wśród sobotnich absolwentów był między innymi Rafał Hoffmann, szef zarządu wojewódzkiego NSZZ policjantów. – Studiowałem przede wszystkim dla poszerzenia własnych horyzontów – zapewnia szef policyjnych związkowców z Opola. – Z drugiej strony, moja wiedza przyda się też w pracy. Integracja europejska objawia się także w najprostszych kontaktach zawodowych
 
Niektórzy ze studentów właśnie dzięki ukończonemu kierunkowi mają już zatrudnienie. – Znajomość języka obcego i właśnie studia pozwoliły mi znaleźć pracę w Agencji Rozwoju Opolszczyzny – zapewnia Magdalena Nowak. 

– Wykłady na pewno będą procentować w przyszłości – dodaje Maciej Kaczor. Na studia poszedł jako pracownik Urzędu Gminy w Praszce. Teraz chce rozpocząć działalność na własny rachunek. – Zamierzam świadczyć usługi dla innych firm – wyjaśnia Kaczor. – One także mogą korzystać z pieniędzy europejskich. Dzięki studiom wiem, w jaki sposób należy się starać o fundusze unijne. Mieszkam na wsi, a po wejściu do Unii moja wiedza przyda się także rolnikom. 

 Na pewno mamy większą od innych szansę na znalezienie ciekawej pracy, ponieważ jesteśmy pierwszym rocznikiem – podkreślają absolwenci studium.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę