aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Najlepsze uczniowskie prace badawcze

17 maja 2004

Rozstrzygnięto powiatowy konkurs na prace badawcze – I Festiwal Nauki zorganizowany przez Zespół Szkół w Korfantowie na Opolszczyźnie oraz Towarzystwo Regionalne Ziemi Korfantowskiej. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 14 maja br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Korfantowie wyłoniono najlepsze prace w dziedzinie regionalizmu, nauk przyrodniczych, oraz nauk humanistycznych. Impreza pokazała, iż nie tylko szkoły w miastach i dużych ośrodkach mogą inspirować młodzież do ambitnych zamierzeń.

Organizatorzy konkursu, który został objęty honorowym patronatem  Burmistrza Korfantowa, postawili sobie za główny cel rozwijanie wśród uczestników Festiwalu kreatywności oraz konsekwencji w twórczych poszukiwaniach. Za ważne uznano kształcenie umiejętności samodzielnej pracy oraz pomysłowość i dążenie do profesjonalizmu w prezentowaniu dorobku naukowego. – Powiatowy konkurs na uczniowskie projekty badawcze ma na celu rozwinąć wiedzę i zainteresowania uczniów zdolnych, którzy powinni się stale rozwijać – powiedział Wiesław Król, dyrektor Zespołu Szkól w Korfantowie otwierając Festiwal.

Festiwal skierowany był do uczniów gimnazjów powiatu nyskiego i obejmował dwie kategorie: indywidualną i grupową. Jury, w którego pracach uczestniczył między innymi poeta opolski Edmund Borzemski, miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Ostatecznie za najlepszy projekt w kategorii nauk przyrodniczych uznano pracę grupy badawczej z Zespołu Szkół w Łambinowicach zatytułowany „Badanie promieniowania drzew”. Projekt powstał pod merytoryczną opieką Krystyny Sieradzkiej – W naszej szkole dążymy do tego, by młodzież wychodziła poza program szkolny, by się rozwijała. Dostrzegamy indywidualne możliwości uczniów i dajemy im szanse rozwoju. Planując udział w I Festiwalu Nauki skorzystaliśmy z pomysłu, który zrodził się podczas wyjazdów na pokazy doświadczeń uczniowskich organizowanych przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego. Żałowałam, że uczniowie są jedynie obserwatorami, że nie partycypują w programach badawczych. W marcu tego roku nawiązaliśmy współpracę ze studentami z koła fizyków. Od początku realizacji naszego projektu spotkaliśmy się z ogromną życzliwością wszystkich osób i instytucji, do których zwracaliśmy się o pomoc. W ciągu dwóch dni mieliśmy przygotowany materiał badawczy, czyli fragmenty pni drzew iglastych i liściastych. Nasza młodzież w czasie wolnym od zajęć dokonywała żmudnej preparacji próbek pod czujnym okiem studentów, wśród których znajduje się dwoje stypendystów ministerialnych. Pomiary radiacji drewna za pomocą specjalistycznej aparatury były wykonywane w laboratorium na Uniwersytecie Opolskim. Nasza grupa naukowa pojechała jedyne zapoznać się z urządzeniami i metodą pomiaru. Naszym zadaniem było opracowanie wyników, no i profesjonalne przygotowanie się do prezentacji. 

Według zapewnień Agnieszki Staniszewskiej – jednej z uczennic prezentujących nagrodzoną pracę – udział w powiatowym konkursie na prace badawcze (...)to dopiero początek działań. Bardzo się cieszymy, że mieliśmy możliwość zaprezentować finalny produkt naszej pracy koleżankom i kolegom z innych szkół. Projekt zainspirował nas do podjęcia kolejnych wyzwań.

Za najlepszy projekt w dziedzinie nauk humanistycznych w kategorii indywidualnej jury uznało pracę Moniki Szczepańskiej z Zespołu Szkół w Łambinowicach. Praca „Analiza porównawcza przekładów Hamleta Williama Szekspira na język polski” została przez konkursową komisję wysoko oceniona. Pomysł na jej realizację powstał przed dwoma laty. Monika od dwóch lat uczestniczy w pracach organizacji Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci. –Podczas obozu ogólnorozwojowego miałam okazję uczestniczyć w warsztatach poświęconych właśnie Szekspirowi. Zaprezentowana na Festiwalu praca jest fragmentem moich studiów nad teatrem elżbietańskim– powiedziała. Ideę Festiwalu uznała za trafną, ponieważ pozwalana na spotkanie się z tymi ludźmi, którzy interesują się czymś więcej niż tylko zajęciami w ramach programów szkolnych.

Ambitne zadanie postawiła sobie grupa twórcza „Eponim” Jak powiedział jej przedstawiciel, Krzysztof Byczkowski z Zespołu Szkół w Korfantowie (...)celem grupy było stworzenie słownika eponimów, czyli wyrazów, których nie można przyporządkować, ani do nazw własnych, ani do wyrazów pospolitych. Stworzyliśmy drugi w literaturze polskiej słownik eponimów. Twórca pierwszego – profesor Kopaliński – zawarł mniej szczegółowe odpowiedzi na hasła. My je bardziej rozbudowaliśmy i korzystaliśmy z większej ilości źródeł. Chcielibyśmy, by nasz słownik dalej się rozrastał, a następnie by został wydrukowany. Te ambitne zamiary zostały dostrzeżone i nagrodzone, jako że Grupa „Eponim” zdobyła pierwsze miejsce w kategorii humanistycznych projektów zbiorowych.

Jury konkursowe przyznało także specjale wyróżnienie w grupie nauk humanistycznych. Otrzymał je „Pstrokaty słowniczek, czyli kolory w polszczyźnie” przygotowany przez zespół badawczy „Tęcza” pracujący pod okiem polonisty Radosława Marcinkiewicza.

Natomiast w dziedzinie regionalizmu pierwsze miejsce przyznano grupie pracującej pod opieką Jana Oleksowa. Zespół uczniów z Zespołu Szkól w Ścinawie Małej, projekt „Tworzymy folder własnej miejscowości” przedstawił w formie prezentacji multimedialnej. Finalnym efektem projektu jest folder Ścinawy.

Laureatom i wyróżnionym wręczono nagrody, ufundowane między innymi przez starostę nyskiego. Każdy z uczestników festiwalu otrzymał honorowy dyplom oraz drobny upominek. Jednak najważniejsze dla młodzieży było zdobycie nowych doświadczeń. Burmistrz Korfantowa, Zdzisław Martyna zamykając I Festiwal Nauki serdecznie gratulował zdobytych miejsc, wyróżnień, ale i samego udziału w tak ambitnym przedsięwzięciu. –Formuła, która została zaproponowana, jest formułą nowatorską dlatego też wyrazy uznania należą się pomysłodawcom i organizatorom przedsięwzięcia – powiedział.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę