aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ponad 5 tys. podpisów przeciw opodatkowaniu szkół

17 września 2003

Ponad 5 tys. podpisów zebrało Społeczne Towarzystwo Oświatowe pod listem otwartym do posłów.

W liście STO apeluje o przeciwstawienie się zapisowi w projekcie nowelizacji ustawy o podatku od osób prawnych (CIT), zgodnie z którym szkoły niepubliczne, które dotychczas nie płaciły podatków, mają zacząć płacić je od 2004 r.

Zbieramy podpisy nadal. Te pięć tysięcy to dopiero początek - powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezes STO Wojciech Starzyński.

Podkreślił, że dotychczas obowiązujące rozwiązania sprzyjały rozwojowi szkół niepublicznych, których "wkład merytoryczny w polski system oświaty był zawsze podkreślany przez polityków, rodziców, nauczycieli i uczniów".

"Przyjęcie rozwiązań proponowanych przez rząd spowoduje bądź ograniczenie oferty edukacyjnej i wyposażenia placówek, bądź w celu utrzymania ich poziomu konieczność podniesienia opłat za naukę, co w konsekwencji doprowadzi do likwidacji szeregu szkół i utraty miejsc pracy przez liczne grono nauczycieli" - napisali we wspólnym stanowisku prezes STO i przewodnicząca Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej Krystyna Starczewska.

Zdaniem prezesów stowarzyszeń, skupiających społeczne szkoły niepubliczne, propozycję opodatkowania szkół, które działają na zasadzie non profit, należy traktować jako kolejny krok w polityce Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu dążący do ograniczenia rozwoju szkolnictwa niepublicznego, a z czasem do jego całkowitej marginalizacji.

W ub. tygodniu minister edukacji Krystyna Łybacka poinformowała, że wspólnie z ministrem finansów ustaliła, że w projekcie nowelizacji ustawy o CIT wprowadzony zostanie zapis, zgodnie z którym dochód szkoły przeznaczony na cele statutowe włączony zostanie w koszty uzyskania przychodu, czyli będzie wolny od podatku.

Zgodnie z zapowiedzią minister edukacji, w nowym zapisie w projekcie nowelizacji ustawy nie będzie zadatkowania podatku CIT w cyklu miesięcznym, lecz w cyklu rocznym. Tworzone będą mogły być także przez szkoły 3-letnie fundusze inwestycyjne, na które będzie można przekazywać kwoty, które nie będą opodatkowane.

Dopóki zapowiedzi minister edukacji nie znajdą odzwierciedlenia w oficjalnym dokumencie rządowym, skierowanym do Sejmu, będziemy dalej walczyć o nieopodatkowanie szkół - powiedział Starzyński.

Wiceprezes KFON Ligia Krajewska dodała, że Ministerstwo Edukacji wielokrotnie "zmieniało ustnie" interpretację różnych zapisów prawnych. Czekamy na dokładny, szczegółowy nowy zapis do projektu - podkreśliła.

Projekt nowelizacji ustawy o CIT jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Łybacka w ub. tygodniu na konferencji prasowej w Warszawie nie potrafiła odpowiedzieć dziennikarzom, czy nowy zapis ustalony z Ministerstwem Finansów zostanie wprowadzony do projektu podczas prac sejmowej Komisji Finansów Publicznych, czy zostanie oficjalnie zgłoszony przez rząd jako autopoprawka. Decyzję w tej sprawie podejmie rząd na posiedzeniu - poinformowała.

POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę