aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

"Rekomendacji dla polityki oświatowej po trzech latach reformy szkolnictwa"

9 stycznia 2003

Według Instytutu Spraw Publicznych istnieją powody do obaw, że w najbliższych latach polskie szkolnictwo przyczyni się do wzrostu nierówności społecznych.

Instytut opiera swą diagnozę na przygotowanej dla niego "Rekomendacji dla polityki oświatowej po trzech latach reformy szkolnictwa". Autorzy rekomendacji, prof. Krzysztof Konarzewski z Instytutu Psychologii PAN oraz prof. Elżbieta Putkiewicz i dr Roman Dolata z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, zwracają uwagę na to, że szkoły wrastają w lokalne społeczności, co przyczynia się do wpajania uczniom lokalnych standardów.

Szkolnictwo w coraz większym stopniu uczestniczy w reprodukcji lokalnych warunków życia i może przyczyniać się do konserwowania nierówności terytorialnych – napisano w rekomendacji. I dalej: Zwiększa się również zróżnicowanie szkół. Wiele z nich szuka sposobów wybicia się ponad przeciętność, o czym świadczy zainteresowanie rankingami i znakami jakości. Gimnazja widzą szansę w rekrutowaniu wyselekcjonowanych uczniów spoza rejonu. Niektóre umieszczają ich potem w odrębnych klasach, które oferują lepsze warunki kształcenia.

Autorzy rekomendacji zauważają, że częstym jest zjawisko segregacji uczniów w klasach gimnazjalnych według ich dotychczasowych osiągnięć, co odtwarza różnice społeczne w strukturze szkoły. W jednej klasie znajduje się młodzież ze wsi peryferyjnych, w innym – z centralnej wsi w gminie, w jednym potomstwo rodzin o wysokim statusie społecznym, w innym – dzieci biedoty (...) oznacza to, że szkoły tego szczebla coraz bardziej uczestniczą w reprodukcji rodzinnych warunków życia, mogą zatem przyczynić się do powiększania nierówności społecznych.

Według naukowców Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu powinno prowadzić politykę równych szans oświatowych.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę