Nikt nie mówi, że studia powinny być płatne od jutra, ale taki jest kierunek działań, by za kilka lat studenci na wszystkich uczelniach, państwowych i prywatnych płacili – powiedziała po dzisiejszym posiedzeniu rządu, przedstawiając założenia strategii wiceminister edukacji, Anna Radziwiłł.
Wprowadzenie powszechnej odpłatności za studia połączone ma być z wprowadzeniem systemu stypendiów i kredytów dla studentów, które umożliwią im naukę bez korzystania z pomocy rodziców.
W strategii zapisano także, że upowszechnione zostanie wychowanie przedszkolne. - Zamierzamy wprowadzić obowiązek przedszkolny dla pięciolatków, a także upowszechnić różne formy wychowania przedszkolnego wśród trzy - czterolatków - zapowiedziała Radziwiłł. W tej chwili do przedszkola obowiązkowo chodzą sześciolatki.
Nie podjęliśmy natomiast decyzji o wprowadzeniu obowiązku szkolnego od 6 lat. Trzeba się zastanowić, czy jeśli do pierwszej klasy będą szły sześciolatki, to szkołę będzie kończyło się w wieku 18 lat, czy może lepiej przedłużyć liceum z 3 do 4 lat – powiedziała.
W przyjętej dziś strategii zapisano także, że zmieniona zostanie rola szkoły. Większy nacisk położony będzie na wychowanie, zajęcia pozalekcyjne. Oczywiście nieobowiązkowe dla wszystkich tylko dla chętnych– powiedziała.
W "Strategii dla edukacji" zapisano 21 podstawowych kierunków działań w oświacie, szkolnictwie wyższym i kształceniu ustawicznym. Jest ona jednym z elementów Narodowego Programu Rozwoju.