aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Szansa dla młodych

24 października 2003

Nasza obecność w Unii Europejskiej stworzy szanse lepszej edukacji, pracy i zarobku także młodzieży z terenów wiejskich. Aby jednak mogła ona z szansy tej skorzystać, już dziś powinna podjąć przygotowania. Od czego jednak je zacząć? - odpowiedzi na to pytanie szukali w środę 22 bm. uczniowie szkół rolniczych z Małopolski.

Organizatorem spotkania był Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Tam też zaproszono młodzież oraz prelegentów. Doświadczeniami swego kraju dzieliła się pani Hermine Poppeller, konsul austriackiego Konsulatu Generalnego w Krakowie, podkreślając na wstępie, że polska wieś jest dziś w tym samym miejscu, w którym znajdowała się wieś austriacka przed akcesją do struktur unijnych. - Już teraz musicie się zastanowić, jakie usługi, uprawy itp. będą u was dochodowe w najbliższych latach i do tego modelu dostosowywać swoją edukację. Miejcie stale na uwadze, że w UE tylko rzetelne wykształcenie może zagwarantować dobrą pracę i godziwe zarobki - doradzała.

Bruksela przewiduje wiele programów edukacyjnych dla młodzieży, np. Sokrates Erazmus. Jest to propozycja dla studentów, którzy - jeśli spełnią kryteria - mogą przebywać od 3 miesięcy do roku w wybranym kraju UE. Natomiast program Sokrates-Comenius jest przeznaczony dla młodzieży szkół niższego szczebla. W Małopolsce korzystają z niego już uczniowie z Kamienia, którzy wraz ze swymi austriackimi rówieśnikami opracowują temat z zakresu ochrony środowiska. - To tylko przykłady. Możliwości jest naprawdę wiele. Pytajcie o nie w centrach informacyjnych Komisji Europejskiej, proście swoich nauczycieli, by się tym zainteresowali i pomagali wam - apelowała pani konsul. Zachęcała do tworzenia lobbingu, dzięki któremu np. w jej kraju sporą część przekazywanych przez Brukselę pieniędzy przeznaczono na edukację młodzieży wiejskiej. Podkreśliła, że UE niczego nie podaje na tacy; chcąc coś stamtąd dostać, trzeba najpierw przygotować solidny projekt przedsięwzięcia i przekonać do niego decydentów.

Aneta Jańczak z istniejącej od 1825 roku angielskiej Fundacji City and Quilds zachęcała do wyboru takich szkół i uczelni, które dają możliwość zdobycia certyfikatów, uznawanych w całym świecie. Polska filia fundacji oferuje certyfikaty m.in. z języków obcych, gastronomii i hotelarstwa, przydatne organizatorom usług agroturystycznych. Wkrótce oferta poszerzy się też o branżę rolniczą. (adres internetowy www.city-and-guilds.pl).

Anna Nowak z Wojewódzkiego Biura Pracy (WBP) w Krakowie podkreślała, że wśród ofert pracy z zagranicy zdarzają się propozycje z branży rolniczej, ale zawsze obwarowane dwoma warunkami: dobrą znajomością języka obcego i konkretnymi kwalifikacjami. Natomiast Krzysztof Kuc z WBP, specjalista od planowania kariery zawodowej, przekonywał, że sukcesem jest już postawienie sobie określonego celu i przemyślenie możliwości jego realizacji. - Zachęcam was, byście już dziś zaplanowali swoją przyszłość i konsekwentnie plan ten realizowali - apelował.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę