aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wyniki próbnego sprawdzianu szóstoklasistów

5 stycznia 2004

Nieuważne czytanie tekstu to główna przyczyna błędów popełnionych przez uczniów podczas pisania próbnego sprawdzianu na zakończenie nauki w szkole podstawowej - wynika z oceny okręgowej komisji egzaminacyjnej.

W połowie grudnia próbny sprawdzian pisali uczniowie z ponad 3 tys. szkół podległych krakowskiej okręgowej komisji egzaminacyjnej (województwa: małopolskie, lubelskie i podkarpackie). Większość prac oceniali nauczyciele. Tylko wybrana próba - około 6 tys. sprawdzianów - trafiła do rąk zewnętrznych egzaminatorów. Oceniali oni testy kompetencji z trzech powiatów, po jednym z każdego województwa. W piątek okręgowa komisja egzaminacyjna ogłosiła wyniki. Statystyczny szóstoklasista zdobył 25,45 na 40 możliwych do uzyskania punktów. Wynik jest gorszy niż uzyskany przez ubiegłorocznych szóstoklasistów na prawdziwym, pisanym z kwietniu, sprawdzianie. Wtedy średnia wyniosła 29,5 pkt.

- Po pierwsze, ten sprawdzian był trudniejszy. Wyszliśmy z założenia, że podczas próby powinny być stawiane wyższe wymagania niż na prawdziwym egzaminie - tłumaczy Marek Legutko, szef okręgowej komisji egzaminacyjnej. - Po drugie, należy pamiętać, że pisali go uczniowie, których umiejętności nie są jeszcze należycie ukształtowane, bo to dopiero pierwszy semestr nauki - dodaje.

Szóstoklasiści nie potrafią czytać ze zrozumieniem! - wynika z ocenionych prac. Złe odczytanie polecenia: co należy zrobić w danym zadaniu, owocowało błędnymi odpowiedziami.

- To bardzo ważna informacja dla szkół. Jest jeszcze czas na kształtowanie tej umiejętności - mówi Marek Legutko. Jak poinformował komisja nie opracowała wyników szóstoklasistów z podziałem na poszczególne województwa i gminy, ponieważ zewnętrznie ocenionych zostało tylko 6 tys. prac.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę