aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zainaugurowano nowy rok akademicki w SGGW

1 października 2003

Nowy rok akademicki zainaugurowano w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - największej w Polsce uczelni kształcącej w zakresie nauk rolniczych. 1 października naukę rozpocznie w niej ponad 22 tys. studentów.

W roku akademickim 2003/2004 studenci SGGW kształcić się będą na 23 kierunkach, w 60 specjalnościach. Na pierwszy rok studiów przyjęto 5536 osób. W oddziałach zamiejscowych SGGW - w Widzewie, Łowiczu, Sierpcu, Przasnyszu, Radomiu, Leśnej Podlaskiej i Lubiejewie - studiować będzie 2493 osób, z których 733 podejmie naukę na pierwszym roku.

W SGGW studiować będzie także ponad stu obcokrajowców, m.in. z krajów Unii Europejskiej, a także z Litwy i Ukrainy. 173 studentów SGGW ma z kolei szansę studiować na zachodnich uniwersytetach w w ramach programu Socrates - poinformował rektor uczelni prof. Tomasz Borecki podczas uroczystości inauguracyjnej, zaznaczając, że liczba studentów SGGW wyjeżdżających za granicę systematycznie wzrasta.

Uczelnia udostępni w tym roku swoim słuchaczom nowe obiekty o łącznej powierzchni 58 tys. metrów kwadratowych. Powstało m.in. 8 nowych auli, 40 sal dydaktycznych, 38 sal komputerowych, ponad 300 laboratoriów oraz dom studencki.

Jak zapowiedział prof. Borecki, plany uczelni na najbliższe miesiące to przede wszystkim zakończenie budowy nowoczesnej Kliniki Koni, ośrodka hipoterapii, zwierzętarni oraz ośrodka szklarniowego. Przewidywana jest ponadto dalsza rozbudowa Biblioteki Głównej - m.in. utworzenie części archiwalnej.

Podczas inauguracyjnego przemówienia rektor SGGW przypomniał studentom i uczonym o uczciwości, która winna cechować środowisko akademickie. Podkreślił, że w szczególności potępia handel pracami naukowymi.

W uroczystości inauguracyjnej w SGGW wzięło udział kilkudziesięciu gości, w tym władze wielu polskich uczelni. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Franciszek Ziejka, rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Węgleński, rektor Politechniki Warszawskiej prof. Stanisław Mańkowski, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. Marek Rocki i przedstawiciel władz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wykład inauguracyjny nt. "Odzyskane obywatelstwo chłopów polskich" wygłosił prof. Franciszek Ziejka.

W inauguracji uczestniczyli ponadto minister rolnictwa i rozwoju wsi Wojciech Olejniczak oraz przedstawiciele władz partii chłopskich - Jarosław Kalinowski, Zbigniew Kuźmiuk i Roman Jagieliński.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę