Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Ekologiczne wymogi dotyczące zrównoważonych produktów w UE

3 czerwca 2024
Ekologiczne wymogi dotyczące zrównoważonych produktów w UE

Rada Europy ostatecznie zatwierdziła rozporządzenie o ekoprojekcie zwanym z zieloną transormacją. Rada ustanowiła wymogi dotyczące zrównoważonych produktów. Rozporządzenie zastępuje obowiązującą dotychczas dyrektywę w sprawie ekoprojektu i rozszerza jej zakres: nowy akt obejmuje już nie tylko produkty energetyczne, ale wszelkiego rodzaju towary wprowadzane na rynek UE. To ostatni krok w procedurze decyzyjnej.

Dzięki rozporządzeniu w sprawie ekoprojektu tworzymy właściwe zachęty dla przemysłu skłaniające jego przedstawicieli do myślenia w sposób cyrkularny już na etapie projektowania towarów, które zamierzają produkować i sprzedawać w UE- powiedzial Pierre-Yves Dermagne, belgijski wicepremier i minister gospodarki i pracy.

Rozporządzenie dotyczy wszystkich rodzajów produktów poza kilkoma wyjątkami (nie obejmuje np. aut czy produktów związanych z obronnością i bezpieczeństwem). Nowe rozporządzenie wprowadza nowe wymogi, takie jak trwałość produktu, możliwość ponownego użycia, możliwość ulepszania i naprawy, przepisy dotyczące obecności substancji hamujących obieg zamknięty; efektywność energetyczna i zasobooszczędność; zawartość materiałów z recyklingu, regeneracja i recykling produktów; ślad węglowy i środowiskowy oraz wymogi informacyjne, w tym cyfrowy paszport produktu. Komisja będzie uprawniona do ustanowienia wymogów dotyczących ekoprojektu w drodze aktów delegowanych, a przemysł będzie miał 18 miesięcy na ich spełnienie.

Kryteria ekoprojektu będą miały zastosowanie w zamówieniach publicznych, aby zachęcić do publicznych zakupów produktów ekologicznych. Nowe rozporządzenie wprowadza bezpośredni zakaz niszczenia niesprzedanych wyrobów włókienniczych i obuwia (MŚP zostaną tymczasowo wyłączone) i upoważnia Komisję do wprowadzenia podobnych zakazów w odniesieniu do innych produktów w przyszłości. Rozporządzenie w sprawie ekoprojektu zostanie dostosowane do aktu o usługach cyfrowych, jeżeli chodzi o produkty sprzedawane przez internet.

Co dalej?

Po dzisiejszym zatwierdzeniu przez Radę akt ustawodawczy został przyjęty. Po tym jak podpiszą go przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Rady, zostanie on opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie 20 dni po publikacji. Zacznie być stosowany 24 miesiące po wejściu w życie.

Kontekst

Obowiązująca dotychczas dyrektywa o ekoprojekcie (2009/125/WE) ustanowiła wymogi dotyczące efektywności energetycznej obejmujące 31 grup produktów. Zgodnie z obliczeniami Komisji pozwoliła zaoszczędzić 120 mld EUR w wydatkach na energię i obniżyć o 10% roczne zużycie energii przez produkty objęte jej zakresem stosowania.

Nowe rozporządzenie Komisja zaproponowała 30 marca 2022 r. 23 maja 2023 r. Rada przyjęła podejście ogólne, a 4 grudnia 2023 r. osiągnęła wstępne porozumienie z Parlamentem.


oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

W odpowiedzi na wniosek KRIR odnośnie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, Mini...

Gabinet ministrów Ukrainy przyjął dekret "O zatwierdzeniu strategii bezpieczeńst...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę