aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ekologiczne wymogi dotyczące zrównoważonych produktów w UE

3 czerwca 2024
Ekologiczne wymogi dotyczące zrównoważonych produktów w UE

Rada Europy ostatecznie zatwierdziła rozporządzenie o ekoprojekcie zwanym z zieloną transormacją. Rada ustanowiła wymogi dotyczące zrównoważonych produktów. Rozporządzenie zastępuje obowiązującą dotychczas dyrektywę w sprawie ekoprojektu i rozszerza jej zakres: nowy akt obejmuje już nie tylko produkty energetyczne, ale wszelkiego rodzaju towary wprowadzane na rynek UE. To ostatni krok w procedurze decyzyjnej.

Dzięki rozporządzeniu w sprawie ekoprojektu tworzymy właściwe zachęty dla przemysłu skłaniające jego przedstawicieli do myślenia w sposób cyrkularny już na etapie projektowania towarów, które zamierzają produkować i sprzedawać w UE- powiedzial Pierre-Yves Dermagne, belgijski wicepremier i minister gospodarki i pracy.

Rozporządzenie dotyczy wszystkich rodzajów produktów poza kilkoma wyjątkami (nie obejmuje np. aut czy produktów związanych z obronnością i bezpieczeństwem). Nowe rozporządzenie wprowadza nowe wymogi, takie jak trwałość produktu, możliwość ponownego użycia, możliwość ulepszania i naprawy, przepisy dotyczące obecności substancji hamujących obieg zamknięty; efektywność energetyczna i zasobooszczędność; zawartość materiałów z recyklingu, regeneracja i recykling produktów; ślad węglowy i środowiskowy oraz wymogi informacyjne, w tym cyfrowy paszport produktu. Komisja będzie uprawniona do ustanowienia wymogów dotyczących ekoprojektu w drodze aktów delegowanych, a przemysł będzie miał 18 miesięcy na ich spełnienie.

Kryteria ekoprojektu będą miały zastosowanie w zamówieniach publicznych, aby zachęcić do publicznych zakupów produktów ekologicznych. Nowe rozporządzenie wprowadza bezpośredni zakaz niszczenia niesprzedanych wyrobów włókienniczych i obuwia (MŚP zostaną tymczasowo wyłączone) i upoważnia Komisję do wprowadzenia podobnych zakazów w odniesieniu do innych produktów w przyszłości. Rozporządzenie w sprawie ekoprojektu zostanie dostosowane do aktu o usługach cyfrowych, jeżeli chodzi o produkty sprzedawane przez internet.

Co dalej?

Po dzisiejszym zatwierdzeniu przez Radę akt ustawodawczy został przyjęty. Po tym jak podpiszą go przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Rady, zostanie on opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie 20 dni po publikacji. Zacznie być stosowany 24 miesiące po wejściu w życie.

Kontekst

Obowiązująca dotychczas dyrektywa o ekoprojekcie (2009/125/WE) ustanowiła wymogi dotyczące efektywności energetycznej obejmujące 31 grup produktów. Zgodnie z obliczeniami Komisji pozwoliła zaoszczędzić 120 mld EUR w wydatkach na energię i obniżyć o 10% roczne zużycie energii przez produkty objęte jej zakresem stosowania.

Nowe rozporządzenie Komisja zaproponowała 30 marca 2022 r. 23 maja 2023 r. Rada przyjęła podejście ogólne, a 4 grudnia 2023 r. osiągnęła wstępne porozumienie z Parlamentem.


oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wyb...

Ustawa mobilizacyjna. Część Ukraińców może wyjechać z Polski, ale podobno u nas ...

Bank Pocztowy, jako pierwszy bank w Polsce przeniósł swoją bankowość elektronicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę