Adama_15.08-30.09.2021

e-petrol.pl: bez niespodzianek przy dystrybutorach

14 czerwca 2021
e-petrol.pl: bez niespodzianek przy dystrybutorach
Stacje paliw utrzymują względnie stabilne poziomy cen. Nie powinniśmy zatem na razie obawiać się gwałtownego wzrostu kosztów tankowania.

W obecnej sytuacji na rynku międzynarodowym mamy zrównoważenie optymizmu związanego z pokonywaniem pandemii w Europie czy Ameryce Płn. z pesymistycznymi nastrojami wynikającymi z poziomu zachorowań w Indiach, a także z możliwością zwiększenia podaży ropy w kolejnych miesiącach. W tej sytuacji cena surowca utrzymuje się w rejonie 72 USD za baryłkę.

 
Podwyżki na rynku hurtowym

W cennikach rafineryjnych w ostatnim tygodniu zaistniały zmiany zwyżkowe - benzyna 95-oktanowa podrożała w ciągu tygodnia o 47 zł na metrze sześc. do poziomu 4172 zł/m sześc. Benzyna 98-oktanowa sprzedawana była w piątek w średniej cenie 4400,4 zł/m sześc., a więc podwyżka wyniosła tutaj ponad 60 zł/m sześc. W przypadku hurtowych cen diesla zwyżka to blisko 42 zł/m sześc., a średnia cena wyniosła w ostatni piątek 4154,6 zł/m sześc. Drożeje także olej opałowy, który sprzedawany był po 2779,4 zł/m sześc. czyli o ponad 42 zł wyżej w porównaniu z sobotą 5. czerwca.

Jakie będą ceny na stacjach?
 
W okresie między 14 i 20 czerwca średnia cena benzyny 98-oktanowej wynosić może 5,56-5,67 zł/l. Dla benzyny Pb95 przewidujemy natomiast ceny na poziomie 5,25-5,36 zł/l. W przypadku cen oleju napędowego oczekujemy uplasowania się średniej w przedziale 5,17-5,28 zł/l. Niewielkie zmiany dotyczyć będą zapewne cen detalicznych autogazu. Dla tego paliwa spodziewamy się cen na poziomie 2,34-2,39 zł/l.
 

Zobacz komentarz wideo

 
 
 
Ropa poprawia tegoroczne rekordy

W ostatnich dniach notowania ropy naftowej poprawiały ponad dwuletnie maksima i w miniony czwartek dotarły do poziomu 72,93 USD. W piątek cena surowca na giełdzie w Londynie znajdowała się blisko rekordowych poziomów i przed południem baryłka ropy Brent była wyceniana na ponad 72,50 USD.
 

Na giełdach naftowych utrzymuje się optymizm związany z prognozowanym w drugiej połowie roku dalszym wzrostem zapotrzebowania na paliwa. W ostatnich dniach kolejnych argumentów za kontynuacją zwyżki na rynku ropy dostarczyła ponadto odsuwająca się w czasie perspektywa zniesienia sankcji nałożonych na irański sektor naftowy. Według amerykańskiego sekretarza stanu, nawet jeśli trwające negocjacje doprowadzą do tego, że Iran wróci do przestrzegania warunków porozumienia w sprawie swojego programu nuklearnego, to duża część restrykcji nadal będzie obowiązywać. Te słowa, które padły w minionym tygodniu, przełożyły się na wzrost cen surowca, bo spodziewany w najbliższym czasie wzrost irańskiego eksportu ograniczał przestrzeń do zwyżki na giełdach naftowych.

 

 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Greenpeace protestuje przed fabryką Danish Crown znanego w Polsce pod marką Soko...

– W ocenie Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” Polska może ...

Dane i wyniki badań z udziałem rolników wskazują na ożywienie w polskim rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę