e-petrol.pl: niewielkie zmiany cen paliw na stacjach

2 listopada 2020
e-petrol.pl: niewielkie zmiany cen paliw na stacjach
W rafineriach ceny paliw w ostatnich dniach bardzo zauważalnie potaniały - jednak zmiany spadkowe z tego powodu nie będą zapewne jeszcze mocno odbijać się na rynku detalicznym. W przypadku cen hurtowych benzyny Pb98 spadek sięgnął 100 zł/m sześc. - piątkowa średnia cena wyniosła 3428,8 zł/m sześc. W przypadku Pb95 obniżka przekroczyła 94 zł - średnia z piątku wynosiła 3277,8zł/m sześc. Mniejszy ruch obniżkowy dotyczył oleju napędowego - w piątek cena średnia osiągnęła 3246,4zł/m sześc. i była o 45 zł niższa niż w sobotę przed tygodniem (24.10). 2030,4 zł/m sześc. to piątkowa cena średnia oleju opałowego - obniżka wyniosła tutaj 38 zł na metrze sześc.
 
Niewielkie zmiany na bieżący tydzień
 
W okresie między 2 i 8 listopada spodziewamy się jedynie niewielkiej zmienności cen na polskich stacjach. Benzyna 98-oktanowa kosztowała będzie zapewne 4,62-4,74 zł/l, jeśli chodzi o benzynę Pb95 średnia cena litra tego paliwa na stacjach wynosić będzie 4,29-4,40 zł/l. W przypadku cen oleju napędowego spodziewamy się cen na poziomie 4,20-4,30 zł/l. Zwyżkowa zmiana może dotyczyć autogazu, dla którego prognozujemy ceny na poziomie 2,08-2,14 zł/l.

 

 
 

Mocny spadek cen ropy naftowej

Notowania surowca na światowych giełdach przez długi czas były odporne na niepokojące doniesienia o jesiennej fali zachorowań na COVID-19, ale pogarszająca się z tygodnia na tydzień sytuacja epidemiczna na świecie w końcu odbiła się też na cenach ropy. W ostatnich dniach na rynkach naftowych obserwowaliśmy dynamiczną przecenę, która sprowadziła notowania surowca do poziomów ostatni raz notowanych na przełomie maja i czerwca tego roku.
 
Miniony tydzień notowana na giełdzie w Londynie ropa Brent zaczynała jeszcze powyżej poziomu 41 dolarów, ale od środy cena surowca systematycznie spadała i w piątkowe przedpołudnie znalazła się poniżej poziomu 37 dolarów, najniżej od pięciu miesięcy. Poza obawami o wpływ nowych obostrzeń związanych z pandemią przecenę napędzały też zapowiedzi zwiększenia libijskiego wydobycia do poziomu miliona baryłek dziennie.
 
Aktualna sytuacja na rynku naftowym i spadek cen ropy mogą wpłynąć na modyfikację planów OPEC+. Współpracujący w ramach tej formuły producenci szykują się do poluzowania limitów wydobycia od stycznia – ograniczenia mają być zmniejszone z obecnych 7,7 miliona baryłek do 5,7 mln baryłek. W ostatnich dniach pojawiają się jednak głosy, że pogarszające się ponownie perspektywy dla popytu na produkty naftowe mogą odsunąć w czasie zwiększenie produkcji przez członków OPEC+.
 
 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Interesuje Cię pożyczka gotówkowa, ale nie wiesz, na jaką się zdecydować? Nic dz...

Budowa domu droższa o 58 tys. zł niż rok temu, a do tego 27% Polaków ma problem ...

Do Komisji Europejskiej został formalnie przekazany 14 czerwca br. projekt zmian...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę