A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

G20: Nowy pakiet pomocy humanitarnej w wysokości 210 mln euro

16 listopada 2022
G20: Nowy pakiet pomocy humanitarnej w wysokości 210 mln euro

Przed szczytem G20 na Bali Komisja Europejska zwiększa wsparcie dla osób najbardziej dotkniętych niszczycielskimi skutkami rosnącego braku bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie. Nowy pakiet pomocy humanitarnej w wysokości 210 mln euro zostanie dostarczony do 15 krajów, aby zaspokoić ich rosnące potrzeby. Dzięki temu ogólne wsparcie UE na rzecz światowego bezpieczeństwa żywnościowego w latach 2020-2024 wyniesie do 8 mld euro.

W 2022 r. brak bezpieczeństwa żywnościowego osiągnął bezprecedensowy poziom, zarówno pod względem skali, jak i dotkliwości, przy czym co najmniej 205 mln osób jest obecnie poważnie pozbawionych bezpieczeństwa żywnościowego i wymaga pilnej pomocy. To najwyższy poziom w historii. Afganistan, Etiopia, Nigeria, Sudan Południowy, Somalia i Jemen nadal są zagrożone głodem.

Przewodnicząca Ursula von der Leyen powiedziała: „ Wojna Rosji na Ukrainie ma ogromny wpływ na światowe zaopatrzenie w żywność. Kraje, które już wcześniej były narażone na szoki żywnościowe, znalazły się w dramatycznej sytuacji. Musimy działać, aby uniknąć głodu w niektórych najbiedniejszych regionach świata. UE stoi po stronie najbardziej narażonych krajów, a dziś UE dalej udziela wsparcia potrzebującym”.

Dofinansowanie zostanie przekazane w następujący sposób:

Afryka Zachodnia i Środkowa : 2 mln euro w Burkina Faso, 1 mln euro w Mali, 2 mln euro w Nigrze, 1 mln euro w Czadzie i 4 mln euro w Republice Środkowoafrykańskiej zapewni pomoc w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego oraz ochronę, wyżywienie i wsparcie utrzymania.

Afryka Wschodnia i Południowa : 9 mln euro w Sudanie pomoże dotkniętym populacjom w zapewnieniu podstawowych usług ratujących życie w nagłych wypadkach i pomocy w zakresie ochrony; 6 mln euro w Sudanie Południowym pomoże zwiększyć skalę reagowania humanitarnego w sytuacjach kryzysowych; 10 mln euro w Etiopii zostanie przeznaczone na nadzwyczajne bezpieczeństwo żywnościowe, pomoc w utrzymaniu środków do życia, żywienie, wodę i warunki sanitarne; Kwota 10 mln EUR w Somalii zostanie przeznaczona na priorytetowe traktowanie najbardziej narażonych grup ludności.

Bliski Wschód : 35 mln euro w Jemenie zapewni pomoc żywnościową najbardziej potrzebującym na północy i południu kraju; 15 mln euro w Syrii wesprze pomoc żywnościową dla najbardziej narażonych; a 5 mln EUR w Libanie wesprze uchodźców i Libańczyków znajdujących się w trudnej sytuacji w celu zaspokojenia ich podstawowych potrzeb.

Afganistan : 75 mln euro na kryzys regionalny w Afganistanie zostanie przeznaczone na zaradzenie dramatycznej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, kiedy szacuje się, że 24 mln ludzi jest w potrzebie, a także potrzeb związanych z zimą i klęskami żywiołowymi, które niedawno nawiedziły ten kraj;

Ameryka Łacińska : 30 mln euro na kryzys regionalny w Wenezueli zostanie przeznaczone na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb ludności, zarówno w kraju, jak i poza nim (zwłaszcza w Kolumbii, Ekwadorze i Peru); 5 milionów euro w suchym korytarzu Ameryki Środkowej pomoże w zakresie pomocy żywnościowej i żywienia, zdrowia, wody i warunków sanitarnych oraz ochrony. Kwota ta została ogłoszona na początku października 2022 r. podczas wizyty komisarza Lenarčiča w regionie.

Oprócz ogłoszonego dzisiaj finansowania Komisja Europejska przeznaczyła już dodatkowe 175 mln euro na pomoc humanitarną dla najbardziej potrzebujących na Ukrainie iw Mołdawii . Komisarz Lenarčič ogłosił to finansowanie podczas swojej wizyty w Kijowie 19 października. Ponadto Pakistanowi przydzielono 10 mln EUR na reagowanie na gwałtowne powodzie, które miały ogromny wpływ na żywność, odżywianie i środki utrzymania dotkniętych społeczności.

Tło

UE i jej państwa członkowskie są czołowymi darczyńcami pomocy humanitarnej na świecie. UE zapewnia pomoc żywnościową w oczekiwaniu na kryzys humanitarny, w jego trakcie i po jego zakończeniu. Pomoc humanitarna finansowana przez UE jest świadczona we współpracy z agencjami ONZ, organizacjami międzynarodowymi i organizacjami pozarządowymi. Pomoc humanitarna UE obejmuje obszary interwencji, takie jak: żywność i żywienie, schronienie, opieka zdrowotna, woda i urządzenia sanitarne oraz edukacja w sytuacjach kryzysowych.

Poprzez humanitarną pomoc żywnościową UE ma na celu zapewnienie dostępu do bezpiecznej i pożywnej żywności najbardziej głodnym i najbardziej narażonym osobom w sytuacjach kryzysowych. W ciągu ostatnich 5 lat brak bezpieczeństwa żywnościowego wykazywał alarmujący trend, głównie z powodu konfliktów, wstrząsów gospodarczych (wiele związanych ze skutkami COVID-19) oraz zmian klimatycznych. Rosyjska inwazja na Ukrainę dramatycznie pogorszyła sytuację poprzez wpływ na ceny żywności, energii i nawozów, a także zakłócenia w łańcuchach dostaw.

 

źródło: Oficjalna strona internetowa Unii Europejskiej


POWIĄZANE

Misja ESA JUICE weszła w kolejny etap. Już możemy powiedzieć, że inżynierowie z ...

24 maja br. w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczysta Gala dla firm ...

Tata z dzieckiem w domu? Dwadzieścia lat temu byłoby to nie do pomyślenia, bo to...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę