aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komisja Europejska zatwierdziła wsparcie dla producentów mleka dotkniętych skutkami wojny w Ukrainie

9 maja 2022
Komisja Europejska zatwierdziła wsparcie dla producentów mleka dotkniętych skutkami wojny w Ukrainie

Chodzi o hiszpański program o wartości 169 mln euro na wsparcie sektora producentów mleka w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram kryzysowych dotyczących pomocy państwa, przyjętych przez Komisję w dniu 23 marca 2022 r., na podstawie art. 107 ust. 3 lit. b) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej („TFUE”), uznając, że Gospodarka UE przeżywa poważne zaburzenia.

Margrethe Vestager, Wiceprzewodnicząca Wykonawcza odpowiedzialna za politykę konkurencji, powiedziała: – Ten program o wartości 169 milionów euro umożliwi Hiszpanii wspieranie producentów mleka dotkniętych wzrostem kosztów produkcji spowodowanym rosyjską inwazją na Ukrainę i związanymi z nią sankcjami. Nadal jesteśmy po stronie Ukrainy i jej mieszkańców. Jednocześnie nadal ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, aby zapewnić terminowe, skoordynowane i skuteczne wprowadzenie krajowych środków wsparcia, przy jednoczesnej ochronie równych warunków działania na jednolitym rynku.

Hiszpański środek

Hiszpania zgłosiła Komisji program o wartości 169 mln euro na wsparcie sektora producentów mleka w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. W ramach tego programu pomoc przyjmie formę dotacji bezpośrednich.

Środek będzie otwarty dla producentów mleka krowiego, owczego i koziego działających w Hiszpanii, dotkniętych wzrostem cen energii elektrycznej, pasz i paliw spowodowanym obecnym kryzysem geopolitycznym i związanymi z nim sankcjami.

W celu pokrycia części wzrostu kosztów kwalifikującym się beneficjentom przysługiwać będzie kwota pomocy równa:

1. dla producentów mleka krowiego: 210 euro na krowę za pierwsze 40 zwierząt; 140 euro za krowę za każde dodatkowe zwierzę do 180 szt. oraz 100 euro za krowę powyżej 180 zwierząt

2. dla producentów mleka owczego: 15 euro za owcę;

3. dla producentów mleka koziego: 10 euro za kozę.

Ocena Komisji

Komisja stwierdziła, że hiszpański program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych. W szczególności pomoc nie przekroczy 35 000 euro na beneficjenta; oraz zostaną przyznane nie później niż 31 grudnia 2022 r.

Komisja stwierdziła, że hiszpański system jest konieczny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych.

Na tej podstawie Komisja zatwierdziła środek pomocy zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Tło

W dniu 23 marca 2022 r. Komisja przyjęła tymczasowe ramy kryzysowe dotyczące pomocy państwa, aby umożliwić państwom członkowskim wykorzystanie elastyczności przewidzianej w zasadach pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę.

Tymczasowe ramy kryzysowe przewidują następujące rodzaje pomocy, które mogą być przyznawane przez państwa członkowskie:

1. Ograniczone kwoty pomocy , w dowolnej formie, do 35 000 euro dla przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem działających w sektorach rolnictwa, rybołówstwa i akwakultury oraz do 400 000 euro na przedsiębiorstwo dotknięte kryzysem działające we wszystkich innych sektorach;

2. Wsparcie płynności w formie gwarancji państwowych i pożyczek subsydiowanych oraz pomoc na zrekompensowanie wysokich cen energii. Pomoc, którą można przyznać w dowolnej formie, częściowo zrekompensuje przedsiębiorstwom, w szczególności intensywnym użytkownikom energii, dodatkowe koszty wynikające z wyjątkowych podwyżek cen gazu i energii elektrycznej. Całkowita pomoc na beneficjenta nie może przekroczyć 30% kosztów kwalifikowalnych, maksymalnie do 2 mln euro w dowolnym momencie. Gdy przedsiębiorstwo ponosi straty operacyjne, dalsza pomoc może być konieczna w celu zapewnienia kontynuacji działalności gospodarczej. Dlatego też w przypadku odbiorców energochłonnych intensywność pomocy jest wyższa i państwa członkowskie mogą przyznać pomoc przekraczającą te pułapy do 25 mln euro, a przedsiębiorstwom działającym w szczególnie dotkniętych sektorach i podsektorach do 50 mln euro.

Objęte sankcjami podmioty kontrolowane przez Rosję zostaną wyłączone z zakresu tych środków.

 

Tymczasowe ramy kryzysowe obejmują szereg zabezpieczeń:

Metodologia proporcjonalna , wymagająca powiązania kwoty pomocy, jaką można przyznać przedsiębiorstwom, ze skalą ich działalności gospodarczej i narażeniem na gospodarcze skutki kryzysu;

Warunki kwalifikowalności np. zdefiniowanie odbiorców energochłonnych jako przedsiębiorstw, dla których zakup produktów energetycznych wynosi co najmniej 3% ich wartości produkcji; oraz

Wymogi zrównoważonego rozwoju: zachęca się państwa członkowskie do rozważenia, w sposób niedyskryminacyjny, wymogów związanych z ochroną środowiska lub bezpieczeństwem dostaw przy przyznawaniu pomocy na dodatkowe koszty wynikające z wyjątkowo wysokich cen gazu i energii elektrycznej.

Tymczasowe ramy kryzysowe obowiązywać będą do dnia 31 grudnia 2022 r. W celu zapewnienia pewności prawa Komisja oceni przed tą datą, czy należy je przedłużyć. Ponadto w okresie jego stosowania Komisja będzie dokonywać przeglądu treści i zakresu ram w świetle rozwoju sytuacji na rynkach energii, innych rynków nakładów i ogólnej sytuacji gospodarczej.

Tymczasowe ramy kryzysowe uzupełniają szerokie możliwości państw członkowskich w zakresie opracowywania środków zgodnie z obowiązującymi przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa. Na przykład unijne przepisy dotyczące pomocy państwa umożliwiają państwom członkowskim pomoc przedsiębiorstwom w radzeniu sobie z niedoborami płynności i potrzebą pilnej pomocy na ratowanie. Ponadto art. 107 ust. 2 lit. b) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej umożliwia państwom członkowskim zrekompensowanie spółkom szkód bezpośrednio spowodowanych zdarzeniem nadzwyczajnym, takim jak spowodowane obecnym kryzysem.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę