aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Manifest z Tarragony dla przyszłych pokoleń rolników

19 grudnia 2023
Manifest z Tarragony dla przyszłych pokoleń rolników

Europejskie spółdzielnie rolno-spożywcze i leśne podpisują Manifest z Tarragony w celu wsparcia nowych pokoleń rolników, właścicieli lasów i współpracowników

Członkowie Cogeca, organizacji reprezentującej 22 000 europejskich spółdzielni działających w sektorach rolno-spożywczym i leśnym, konsultowali się z młodymi współpracownikami, ich spółdzielniami i zainteresowanymi stronami, aby przewidzieć trendy w sektorach rolnym i leśnym oraz przygotować się do reagowania na krytyczne wyzwanie wymiany pokoleń, przed którym stoi europejskie rolnictwo i obszary wiejskie.

W tym kontekście Cogeca opublikowała dzisiaj Manifest z Tarragony, aby zabezpieczyć przyszłość rolnictwa w Europie. W manifeście zawarto dwadzieścia trzy cele aspiracyjne spółdzielni rolno-spożywczych i leśnych na rzecz wspierania młodych rolników i kooperantów.

Niniejszy tekst stanowi pierwszą odpowiedź europejskiego ruchu spółdzielczości rolniczej mającą na celu zaspokojenie potrzeb podkreślonych przez młodych rolników i właścicieli lasów podczas Forum Biznesowego prezydencji Cogeca na temat wymiany pokoleń, które odbyło się w listopadzie 2023 r. w Tarragonie w Hiszpanii. Podczas wydarzenia młodzi rolnicy i właściciele lasów, liderzy spółdzielni rolniczych i decydenci wysokiego szczebla strategicznie wymieniali się potrzebami nowych podmiotów w sektorze rolnym oraz najlepszymi praktykami i strategiami wdrożonymi przez spółdzielnie rolno-spożywcze i leśne w celu zapewnić „zrównoważenie pokoleniowe” sektorów.

Biorąc pod uwagę pozytywne efekty zewnętrzne, które spółdzielnie rolnicze stworzyły już w celu sprostania wyzwaniu pokoleniowemu, wyraźnie okazało się, że należy zrobić znacznie więcej, aby zatrzymać krytyczną tendencję, która może zagrozić długoterminowej stabilności sektorów i przedsiębiorstw spółdzielczych, a także bezpieczeństwo żywnościowe w UE.

„U podstaw tej inicjatywy leżą dwie obserwacje: dziś młodzi rolnicy i właściciele lasów potrzebują spółdzielni rolno-spożywczych i leśnych. Jako doświadczony rolnik zawsze podkreślałem mojemu synowi, który obecnie prowadzi nasze gospodarstwo, że spółdzielnie są narzędziem pozwalającym całościowo poprawić pozycję rolników w łańcuchu dostaw żywności, dodać wartość do ich produktów, obniżyć koszty i zwiększyć zrównoważony rozwój sektorów w które działają. To jest droga naprzód!” – wyjaśnił Przewodniczący Cogeca, Ramon Armengol.

-„Z drugiej strony, w dłuższej perspektywie, w kontekście poważnych przemian mających wpływ na nasze sektory i przedsiębiorstwa, będą potrzebować młodych ludzi, którzy są w pełni zaangażowani w strukturę zarządzania spółdzielczością i posiadają umiejętności przeprowadzania poważnych transformacji. W przyszłości bez tych młodych kobiet i mężczyzn znaczenie naszych przedsiębiorstw spółdzielczych będzie zagrożone” – podsumował Ramon Armengol.

Jest to ważna inicjatywa Cogeca i punkt wyjścia do zwiększenia wsparcia udzielanego nowym pokoleniom, aby mogły wejść do sektorów rolno-spożywczego i leśnego oraz aktywnie uczestniczyć w kierowaniu tymi demokratycznymi spółkami, dla których podstawą działalności jest długoterminowość rozwój.

Manifest Tarragony jest dostępny do pobrania i rozpowszechniania TUTAJ.

***

Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Razem zapewniamy, że rolnictwo UE będzie zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie. 

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Jak było do przewidzenia, tuż po wyborach samorządowych, burmistrzowie, wójtowie...

Decyzja o wyborze odpowiedniej karmy jest kluczowa dla zdrowia psa i jego samopo...

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko ciężka praca, ale także biznes, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę