aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Manifest z Tarragony dla przyszłych pokoleń rolników

19 grudnia 2023
Manifest z Tarragony dla przyszłych pokoleń rolników

Europejskie spółdzielnie rolno-spożywcze i leśne podpisują Manifest z Tarragony w celu wsparcia nowych pokoleń rolników, właścicieli lasów i współpracowników

Członkowie Cogeca, organizacji reprezentującej 22 000 europejskich spółdzielni działających w sektorach rolno-spożywczym i leśnym, konsultowali się z młodymi współpracownikami, ich spółdzielniami i zainteresowanymi stronami, aby przewidzieć trendy w sektorach rolnym i leśnym oraz przygotować się do reagowania na krytyczne wyzwanie wymiany pokoleń, przed którym stoi europejskie rolnictwo i obszary wiejskie.

W tym kontekście Cogeca opublikowała dzisiaj Manifest z Tarragony, aby zabezpieczyć przyszłość rolnictwa w Europie. W manifeście zawarto dwadzieścia trzy cele aspiracyjne spółdzielni rolno-spożywczych i leśnych na rzecz wspierania młodych rolników i kooperantów.

Niniejszy tekst stanowi pierwszą odpowiedź europejskiego ruchu spółdzielczości rolniczej mającą na celu zaspokojenie potrzeb podkreślonych przez młodych rolników i właścicieli lasów podczas Forum Biznesowego prezydencji Cogeca na temat wymiany pokoleń, które odbyło się w listopadzie 2023 r. w Tarragonie w Hiszpanii. Podczas wydarzenia młodzi rolnicy i właściciele lasów, liderzy spółdzielni rolniczych i decydenci wysokiego szczebla strategicznie wymieniali się potrzebami nowych podmiotów w sektorze rolnym oraz najlepszymi praktykami i strategiami wdrożonymi przez spółdzielnie rolno-spożywcze i leśne w celu zapewnić „zrównoważenie pokoleniowe” sektorów.

Biorąc pod uwagę pozytywne efekty zewnętrzne, które spółdzielnie rolnicze stworzyły już w celu sprostania wyzwaniu pokoleniowemu, wyraźnie okazało się, że należy zrobić znacznie więcej, aby zatrzymać krytyczną tendencję, która może zagrozić długoterminowej stabilności sektorów i przedsiębiorstw spółdzielczych, a także bezpieczeństwo żywnościowe w UE.

„U podstaw tej inicjatywy leżą dwie obserwacje: dziś młodzi rolnicy i właściciele lasów potrzebują spółdzielni rolno-spożywczych i leśnych. Jako doświadczony rolnik zawsze podkreślałem mojemu synowi, który obecnie prowadzi nasze gospodarstwo, że spółdzielnie są narzędziem pozwalającym całościowo poprawić pozycję rolników w łańcuchu dostaw żywności, dodać wartość do ich produktów, obniżyć koszty i zwiększyć zrównoważony rozwój sektorów w które działają. To jest droga naprzód!” – wyjaśnił Przewodniczący Cogeca, Ramon Armengol.

-„Z drugiej strony, w dłuższej perspektywie, w kontekście poważnych przemian mających wpływ na nasze sektory i przedsiębiorstwa, będą potrzebować młodych ludzi, którzy są w pełni zaangażowani w strukturę zarządzania spółdzielczością i posiadają umiejętności przeprowadzania poważnych transformacji. W przyszłości bez tych młodych kobiet i mężczyzn znaczenie naszych przedsiębiorstw spółdzielczych będzie zagrożone” – podsumował Ramon Armengol.

Jest to ważna inicjatywa Cogeca i punkt wyjścia do zwiększenia wsparcia udzielanego nowym pokoleniom, aby mogły wejść do sektorów rolno-spożywczego i leśnego oraz aktywnie uczestniczyć w kierowaniu tymi demokratycznymi spółkami, dla których podstawą działalności jest długoterminowość rozwój.

Manifest Tarragony jest dostępny do pobrania i rozpowszechniania TUTAJ.

***

Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Razem zapewniamy, że rolnictwo UE będzie zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie. 

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę