A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Poseł Norbert Kaczmarczyk zwrócił się do MRiRW z interpelacjami

13 marca 2023
Poseł Norbert Kaczmarczyk zwrócił się do MRiRW z interpelacjami

Wywodzący się z okręgu tarnowskiego, poseł Norbert Kaczmarczyk, który od października 2019 roku jest członkiem partii Solidarna Polska, zwrócił się z dwoma interpelacjami poselskimi do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jedna dotyczy możliwych problemów przy składaniu wniosków o dopłaty, a w drugiej, w  sprawie przywrócenia hodowli na użytek własny.

W zapytaniach swych, parlamentarzysta, podnosi zagadnienie dotyczące małych gospodarstw rolnych i drobnych hodowli i stwierdza, że "obecnie obowiązujące przepisy zakładają wysoką biurokratyzację tego sektora, gdzie rolnicy zmuszeni są do rejestracji i ewidencjonowania nawet najmniejszych hodowli."

Interpelacja zawiera pytanie posła Norberta Kaczmarczyka do MRiRW  i  odnosi się do bieżących prac resortu. Chodzi o to, czy podnoszona jest możliwość przywrócenia hodowli na użytek własny w takiej formie, aby gospodarstwa rolne, posiadające niewielką ilość zwierząt nie będą musiały spełniać szeregu formalności rejestracyjnych zwierząt hodowlanych lub będą przechodziły uproszczoną ścieżkę ewidencji swoich zasobów? 

Wydaje się, że takie pytanie posła Norberta Kaczmarczyka jast obecnie bardzo zasadne. Przy ubytku ponad 200 tysięcy gospodarstw rolnych zajmujących się produkcją trzody chlewnej, nakładanie dodatkowych obciążeń biurokratycznych, spowoduje jeszcze większą niechęć rolników do utrzymywania nawet kilku sztuk prosiąt, co jeszcze bardziej pogorszy dramatyczną zapaść  na rynku producentów Trzody chlewnej.

Poniżej przedstawiam pełną treść Interpelacji Pana Norberta Kaczmarczyka, posła na Sejm RP IX Kadencji.


Norbert Kaczmarczyk_poseł na sej RP

 

"Interpelacja nr 39648

do ministra rolnictwa i rozwoju wsi

w sprawie przywrócenia hodowli na użytek własny

Zgłaszający: Norbert Kaczmarczyk

Data wpływu: 06-03-2023

Szanowny Panie Ministrze,

jako przewodniczący Rolnego Zespołu Parlamentarnego zwracam się z pytaniem dotyczącym sektora hodowlanego. Obecnie obowiązujące przepisy zakładają wysoką biurokratyzację tego sektora, gdzie rolnicy zmuszeni są do rejestracji i ewidencjonowania nawet najmniejszych hodowli.

W dobie dzisiejszych problemów z bezpieczeństwem żywnościowym uważam, że należy dywersyfikować hodowle, wracając z rolnictwem do jego korzeni. Mamy najniższe pogłowie świń w Europie od wielu lat, co grozić może wkrótce kryzysem żywnościowym.

W związku z tym proszę o odpowiedź na pytania:

Czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi analizuje możliwość przywrócenia hodowli na użytek własny, gdzie gospodarstwa nieprzekraczające określonej liczby zwierząt nie będą musiały spełniać szeregu formalności rejestracyjnych zwierząt hodowlanych lub będą przechodziły uproszczoną ścieżkę ewidencji swoich zasobów? Jeżeli nie, to dlaczego?"

 

z kolei druga interpelacja brzmi:

 

Interpelacja nr 39449

do ministra rolnictwa i rozwoju wsi

w sprawie zagrożenia dotyczącego wypłaty pieniędzy dla rolników w ramach dopłat bezpośrednich

Zgłaszający: Norbert Kaczmarczyk

Data wpływu: 28-02-2023

Szanowny Panie Ministrze,

jako przewodniczący Rolnego Zespołu Parlamentarnego pochylam się nad problemami, jakie spotkać mogą rolników w najbliższym czasie w związku z wdrażanym Krajowym Planem Strategicznym. Przepisy w ramach wspólnej polityki rolnej, wdrażanej w związku z przepisami Unii Europejskiej, implementowane są do prawodawstwa krajowego z opóźnieniem, co może wpłynąć na decyzje rolników w zakresie aplikowania o dopłaty. Ponadto polityka rolna Unii Europejskiej przechodzi aktualnie sporą metamorfozę.

W związku z tym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy ministerstwo analizowało zakres zmian biurokratycznych, jakie czekają polskich rolników w związku z ubieganiem się o dopłaty w ramach wprowadzanych ekoschematów i czy przygotowano na tej podstawie analizę ryzyka w zakresie problemów rolników w ubieganiu się o te środki? Czy przeanalizowano, jak zmienią się wkrótce przepisy i czy polskie rolnictwo jest na te zmiany przygotowane, by móc skorzystać z nich w pełni świadomie i efektywnie?

2. Czy do ministerstwa docierają sygnały od rolników, że nie będą oni wnioskować o dopłaty ze względu na zbyt skomplikowane i niejasne procedury ich przyznawania? Jeśli tak, jakie kroki podejmuje ministerstwo w tej sprawie?

3. Czy ministerstwo zdaje sobie sprawę, że nowe warunki i zasady przyznawania dopłat bezpośrednich uderzą w gospodarstwa rolne? Efektem nowych zasad będzie brak możliwości podjęcia dopłat bądź ich znaczne ograniczenie. Jaki ministerstwo ma plan na wypadek, gdyby rolnicy nie skorzystali z dopłat bądź będą korzystać z nich w ograniczonej formie? Czy budżet państwa zrekompensuje w takim przypadku rolnikom straty?

4. Co z rolnikami dzierżawiącymi grunty, dla których dopłaty to znaczna rekompensata, jeśli chodzi o płatności czynszów dzierżawnych? Czy poniesione koszty zostaną zrekompensowane rolnikom przez specjalny system dopłat bezpośrednich dotowanych z budżetu państwa?

5. Co z rolnikami, którzy prowadzą małe gospodarstwa i nie są w stanie spełnić wymogów biurokratycznych tak dużej transformacji?

6. Czy ministerstwo planuje kampanie informacyjne związane z możliwościami korzystania z dopłat w zakresie wspólnej polityki rolnej?

7. Czy ministerstwo planuje wykorzystanie regionalnych ośrodków doradztwa rolniczego do realizacji szkoleń w zakresie nowej polityki rolnej Unii Europejskiej oraz poprawnego składania wniosków o dopłaty w ramach WPR?oprac. redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

Misja ESA JUICE weszła w kolejny etap. Już możemy powiedzieć, że inżynierowie z ...

24 maja br. w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczysta Gala dla firm ...

Tata z dzieckiem w domu? Dwadzieścia lat temu byłoby to nie do pomyślenia, bo to...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę