Program do obsługi BDO – do czego służy? Odpowiadamy!

4 sierpnia 2022
Program do obsługi BDO – do czego służy? Odpowiadamy!

Wprowadzenie elektronicznego rejestru BDO wiąże się z konkretnymi obowiązkami, którym muszą sprostać podmioty gospodarujące odpadami. Zarządzanie procesem życia odpadów oraz udostępnianie niezbędnych informacji może być bardzo proste. W tym celu warto sięgnąć po program do obsługi BDO.

Czym jest baza BDO?

Rejestr BDO (rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami) został uruchomiony 24 stycznia 2018 roku przez ówczesne Ministerstwo Środowiska, które następnie zostało zastąpione przez Ministerstwo Klimatu.

Baza zawiera kompleksowe informacje na temat produktów, opakowań oraz gospodarki odpadami. Centralna baza BDO ma bardzo duże znaczenie, ponieważ usprawnia procesy kontroli i oferuje łatwy dostęp do informacji m.in. dla Inspekcji Ochrony Środowiska. W znacznym stopniu ogranicza to także niezgodne z prawem dysponowanie odpadami. Z drugiej strony wiąże się z konkretnymi obowiązkami nakładanymi na podmioty widniejące w bazie BDO.

Rejestracja w BDO: kto jest zobowiązany?

Obowiązujące prawo wyraźnie wskazuje, jakie podmioty są zobowiązane do rejestracji w BDO. To natomiast przekłada się na konieczność szczegółowego ewidencjonowania przetwarzanych odpadów.                                                                                 

Dotyczy to zwłaszcza trzech grup przedsiębiorców:

● wytwarzających odpady i prowadzących ewidencję odpadów,
● wprowadzających na terytorium Polski produkty w opakowaniach, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektroniczny czy oleje,
● produkujących lub importujących opakowania, a także kupujących je od firm zarejestrowanych w Unii Europejskiej.

Program do obsługi BDO

Wszyscy przedsiębiorcy zarejestrowani w rejestrze od 1 stycznia 2020 roku muszą prowadzić ewidencję odpadów i sprawozdawczość w formie elektronicznej. Oczywiście nie jest to proste zadanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę duże zróżnicowanie dokumentów. Właśnie dlatego warto sięgnąć po dostarczany przez firmy takie jak GS Software zaawansowany program do obsługi BDO.

Nowoczesne oprogramowanie pozwoli nie tylko wywiązać się z obowiązków wobec jednostek publicznych i prowadzić zgodną z wymogami ewidencję odpadów, ale będzie także wspierać inne procesy zachodzące w przedsiębiorstwie. Integracja z wykorzystywanymi narzędziami i systemami znacząco usprawni pracę i przetwarzanie informacji.

Rejestracja BDO krok po kroku

Sama rejestracja w BDO raczej nie sprawia większych problemów. Można jej dokonać przez Internet, wykorzystując Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej (KWIE) w celu potwierdzenia tożsamości. Po zalogowaniu konieczne będzie utworzenie nowego wniosku rejestracyjnego w kolumnie znajdującej się po lewej stronie ekranu.

Po przejściu do wniosku należy uzupełnić dane identyfikacyjne podmiotu składającego wniosek, w tym nazwę firmy lub imię i nazwisko, adres, numer NIP i NIP europejski (jeśli został nadany). Trzeba także wskazać informacje dotyczące wdrożonych systemów jakości lub systemów zarządzania środowiskowego oraz dane osoby wypełniającej wniosek.

Po utworzeniu miejsca prowadzenia działalności można przejść do zasadniczego zgłoszenia. W tym celu z rozwijanej listy należy wybrać nową tabelę oraz uzupełnić formularz, wskazując profil działalności gospodarczej. W ostatnim kroku konieczne będzie także dołączenie skanu potwierdzenia wniesienia opłaty rejestrowej BDO oraz — w przypadku niektórych branż, na przykład producentów akumulatorów — dodatkowych dokumentów.

 


POWIĄZANE

Koniec listopada, zamyka jesienną akcję sadzenia drzew, która była zwieńczeniem ...

Wszyscy wiemy, jak wyglądają poimprezowe poranki. Po miłej zabawie pozostaje nie...

Kojarzy się z wyrafinowaniem i wykwintną kolacją podczas letniego, ciepłego wiec...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę