aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Projekt noweli ustawy o ochronie roślin skierowany do drugiego czytania

7 czerwca 2018
Projekt noweli ustawy o ochronie roślin skierowany do drugiego czytania

Celem zmiany ustawy o ochronie roślin, którą zajmowała się w środę sejmowa komisja rolnictwa jest spełnienie wymagań importowych państw spoza UE ws. bezpieczeństwa fitosanitarnego towarów pochodzenia roślinnego. Projekt skierowano do drugiego czytania.

Posłowie podczas pierwszego czytania projektu, na wniosek Biura Legislacyjnego, wnieśli poprawki o charakterze redakcyjnym i doprecyzowującym.

"Projektowana ustawa jest niezwykle istotna ze względu na możliwości eksportowe polskich produktów do krajów trzecich" - podkreślił wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski. Sprawa m.in. dotyczy wywozu jabłek do Chin.

Dodał, że choć kwestie eksportu produktów roślinnych do krajów unijnych są uregulowane, to przepisy stale się zmieniają i resort rolnictwa planuje przygotowanie zupełnie nowej ustawy, która powinna być przyjęta najpóźniej do końca 2019 roku.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, spełnienie wymagań importowych jest zasadniczym warunkiem utrzymania i ubiegania się o otwarcie nowych rynków zbytu dla polskich towarów rolno-spożywczych.

Aby ułatwić pozyskiwanie nowych rynków zbytu, w projekcie ustawy uzupełniono dotychczasowe przepisy o regulacje dotyczące nadzoru nad podmiotami (np. spółkami czy grupami producenckimi) ujętymi w rejestrze eksporterów. Będzie je nadzorowała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) lub firmy certyfikujące integrowaną produkcję roślin.

Integrowana produkcja roślin (IP) to system jakości żywności wykorzystujący w sposób zrównoważony postęp techniczny i biologiczny w uprawie, ochronie i nawożeniu roślin oraz zwracający szczególną uwagę na środowisko i zdrowie ludzi. Przyjęte rozwiązanie jest zgodne z wymaganiami niektórych państw trzecich, a możliwość przeprowadzania kontroli przez podmioty certyfikujące pozwoli zmniejszyć koszty i obciążenia proceduralne po stronie Inspekcji i eksporterów.

Ponadto, podmioty zainteresowane eksportem będą musiały znać wymagania obowiązujące w państwach trzecich, do których będą wysyłać swoje produkty lub, w których będą one przemieszczane. Podobne zasady będą obowiązywały w przypadku państw tranzytowych.

Według projektowanych przepisów wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa nie będzie musiał kontrolować podmiotów, niewykonujących w danym roku działalności, jeśli zostanie o tym wcześniej poinformowany.

Wprowadzono ułatwienia w przeprowadzaniu granicznej kontroli fitosanitarnej opakowań drewnianych, w tym palet, w których sprowadzane są towary do Polski z państw trzecich.

Ponadto, aby uprościć procedury, będą wprowadzone przepisy ułatwiające rejestrację w komputerowej bazie danych informacji dotyczących nasion lub sadzeniaków ziemniaka, uzyskiwanych zgodnie z metodami produkcji ekologicznej.

Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę