Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Rada i PE zgodne w sprawie narzędzi cyfrowych dla prawa spółek

14 marca 2024
Rada i PE zgodne w sprawie narzędzi cyfrowych dla prawa spółek

Rada i Parlament Europejski osiągnęły dziś wstępne porozumienie w sprawie dyrektywy zmieniającej mającej na celu dalsze rozszerzenie i unowocześnienie stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek. Nowe przepisy ułatwią dostęp do danych przedsiębiorstw, zwiększą zaufanie i przejrzystość w przedsiębiorstwach w różnych państwach członkowskich, stworzą lepiej połączone administracje publiczne i ograniczą biurokrację dla przedsiębiorstw i innych zainteresowanych stron w sytuacjach transgranicznych. Przyczyni się w ten sposób do bardziej zintegrowanego i cyfrowego jednolitego rynku dla przedsiębiorstw.

„Transformacja cyfrowa powinna objąć wszystkie obszary działalności gospodarczej. W prawie spółek rozwiązania cyfrowe radykalnie ograniczą biurokrację i pomogą firmom w większym skupieniu się na swojej podstawowej działalności, a mniej na dokumentach”.
Paul Van Tigchelt, belgijski wicepremier i minister sprawiedliwości i Morza Północnego
Wniosek Komisji

Wniosek Komisji ma na celu zapewnienie dokładności, wiarygodności i aktualności danych spółek w rejestrach przedsiębiorstw poprzez udostępnienie do publicznej wiadomości większej ilości informacji o spółkach na poziomie UE za pośrednictwem systemu wzajemnego połączenia rejestrów przedsiębiorstw (BRIS). Wniosek ma również na celu ograniczenie biurokracji w przypadku wykorzystywania przez przedsiębiorstwa informacji o spółkach znajdujących się w rejestrach przedsiębiorstw w sytuacjach transgranicznych. Na przykład we wniosku zniesiono formalności, takie jak konieczność umieszczania apostille na dokumentach spółki, za pomocą wspólnego szablonu cyfrowego (cyfrowe pełnomocnictwo UE) i zachęca się do stosowania zasady jednorazowości w przypadku zakładania przez spółki filii i oddziałów w inne państwo członkowskie. Wprowadza również wielojęzyczny unijny certyfikat firmy, który będzie stosowany w sytuacjach transgranicznych.
Główne elementy umowy

Wstępne porozumienie osiągnięte dzisiaj między obydwoma współprawodawcami podziela główne cele wniosku, wprowadza jednak pewne ulepszenia mające na celu uproszczenie niektórych procedur i zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw i organów krajowych.

Współprawodawcy zgodzili się, że unijny certyfikat spółki powinien zawierać także przedmiot spółki, z wykorzystaniem kodów NACE, jeżeli prawo krajowe dopuszcza stosowanie tych kodów i jeżeli przedmiot działalności spółki jest zarejestrowany w krajowym rejestrze (NACE code to 6-cyfrowy kod rejestrujący statystyczną klasyfikację działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej (w języku francuskim: Nomenclature statistique des activités économiques dans la Communauté européenne).

W tymczasowym porozumieniu wyjaśniono elementy, które należy uwzględnić w cyfrowym pełnomocnictwie UE – wielojęzycznym standardowym modelu opartym na wspólnym europejskim szablonie, który ograniczy formalności, takie jak apostille czy tłumaczenie, w procedurach transgranicznych.

Osiągnięte dzisiaj porozumienie umożliwia ujawnianie danych osobowych komandytariuszy za pośrednictwem systemu integracji rejestrów (BRIS), w przypadku gdy informacje te są publicznie dostępne w rejestrach krajowych.
Współprawodawcy zgodzili się, że niektóre rodzaje spółek, takie jak spółki osobowe lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mogą bezpłatnie uzyskać swój unijny certyfikat spółki w formie elektronicznej, chyba że powoduje to poważną szkodę dla finansowania krajowego rejestru, w którym to przypadku cena nie może przekraczać kosztów administracyjnych.

Porozumienie wprowadza klauzulę rewizji mającą na celu rozważenie możliwości objęcia spółdzielni w przyszłości dyrektywą w sprawie prawa spółek.
Następne kroki

Tymczasowe porozumienie osiągnięte z Parlamentem Europejskim musi teraz zostać zatwierdzone i formalnie przyjęte przez obie instytucje.
Tło

W dniu 29 marca 2023 r. Komisja (komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders) opublikowała wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie dalszego rozszerzenia i unowocześnienia stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek. Rada przyjęła swój mandat negocjacyjny 14 lutego 2024 r.

Niniejszy wniosek przyczyni się do osiągnięcia celów określonych w następujących komunikatach: „Cyfrowy kompas do roku 2030 i cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości w Unii Europejskiej”, „Aktualizacja nowej strategii przemysłowej do roku 2020” oraz „Strategia dotycząca MŚP na rzecz zrównoważonej i cyfrowej Europy”.

Dyrektywa aktualizuje także i uzupełnia dyrektywę z 2019 r. w sprawie stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek.

oprrac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

W odpowiedzi na wniosek KRIR odnośnie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, Mini...

Gabinet ministrów Ukrainy przyjął dekret "O zatwierdzeniu strategii bezpieczeńst...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę