Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Rolnictwo na świecie - raport tygodniowy

23 czerwca 2023
Rolnictwo na świecie - raport tygodniowy

Amerykańska Zagraniczna Służba Rolnicza USDA (FAS) dostarcza terminowe raporty na temat rynków zagranicznych za pośrednictwem bazy danych Global Agriculture Information Network (GAIN). Każdego roku dodawanych jest średnio 2 półroczne raporty. Dodatkowo opracowywane są bieżące, tygodniowe dwutygodniowe i miesięczne raporty dotyczące najważniejszych wydarzeń w poszczególnych krajach, które mają bezpośredni wpływ na rolnikctwo i handel zagraniczny amerykańskich  produktów rolnych. 

Raporty GAIN (Światowa Sieć Informacji Rolnej) są opracowywane przez globalną sieć wywiadu rynkowego FAS, która obejmuje oficerów służb zagranicznych FAS i lokalnie zaangażowany personel w ponad 90 zagranicznych biurach na całym świecie. Dostarczają informacji wywiadowczych, wglądu i analiz w prawie 200 krajach, dostarczając informacji na temat zagranicznych rynków rolnych, warunków upraw i dynamiki rolno-politycznej interesującej dla rolnictwa USA.

Raporty te zawierają oceny kwestii towarowych i handlowych dokonane przez pracowników GAIN.

Poniżej prezentujemy wybrane przez redakcję ppr najnowsze i najważniesze informacje, które również mogą być przydadtne dla polskich eksporterów.

 Poniższe raporty GAIN zostały opublikowane 21 czerwca 2023 r.

Chiny: Zmieniony Krajowy Standard Bezpieczeństwa Żywności Mleko w Proszku i Mleko Modyfikowane w Proszku zgłoszone do WTO

W dniu 2 czerwca 2023 r. Chińska Republika Ludowa (ChRL) zgłosiła Światowej Organizacji Handlu (WTO) krajową normę bezpieczeństwa żywności dotyczącą mleka w proszku i modyfikowanego mleka w proszku pod numerem G/SPS/N/CHN/1160/Add.1. Niniejsza norma modyfikuje terminy i definicje poprzedniej notyfikacji G/SPS/N/CHN/1160 z dnia 20 maja 2020 r. Niniejszy raport zawiera nieoficjalne tłumaczenie notyfikowanego projektu normy i jej zmian. Termin zgłaszania uwag upływa 31 lipca 2023 r.

Brazylia: żywność w detalu

Gospodarka brazylijska wzrosła o 2,9 procent, w dużej mierze wspierana przez konsumpcję gospodarstw domowych, która wzrosła w ciągu roku o 4,3 procent, pomimo wyzwań związanych z inflacją. Ożywienie na rynku pracy trwało nadal, a bezrobocie spadło do 7,9 procent do grudnia 2022 r. Branża detaliczna utrzymała znaczny wzrost, osiągając sprzedaż na poziomie 134,8 mld USD. Wzrost ten wygenerowało ponad 94 706 sklepów detalicznych w całym kraju, zarówno w formacie fizycznym, jak i wirtualnym. Sektor ten reprezentował około 7 procent produktu krajowego brutto (PKB) Brazylii.

Nowa Zelandia: Roczne sprawozdanie krajowe FAIRS

Nowa Zelandia ma surowe zasady bezpieczeństwa biologicznego dla produktów roślinnych i zwierzęcych, ale importuje również duże ilości żywności i napojów. W niniejszym raporcie przedstawiono wymagania prawne dotyczące żywności i produktów rolnych eksportowanych do Nowej Zelandii. Kluczowe ostatnie zmiany obejmują regulacje dotyczące żywności ekologicznej, a także wprowadzenie oznaczania kraju pochodzenia dla niektórych produktów.

Meksyk: Aktualizacja dotycząca zboża i paszy

Prognozy produkcji kukurydzy, ryżu i sorgo na rok gospodarczy (MY) 2023/2024 zostały zrewidowane w górę, podczas gdy produkcja pszenicy jest niższa i wyniesie 3,4 miliona ton metrycznych. Szacuje się, że import kukurydzy, pszenicy i sorgo do Meksyku w roku 2022/2023 jest niższy niż w roku 2021/2022, podczas gdy szacowany import ryżu jest nieco wyższy. Prognozy i szacunki dotyczące produkcji i handlu zostały zweryfikowane na podstawie zaktualizowanych danych dotyczących nasadzeń i handlu.

oprac. e-mk, fot. ppr.pl źródło: USDA


POWIĄZANE

fot, ppr.pl NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, Samoobrona i OPZZRIOR piki...

28 września – Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolni...

Wraz z nadejściem jesieni rośnie zainteresowanie konsumentów alkoholami mocnymi....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę