aaa_TSW_2023
CTR_2023

Rolnicza 12-stka. PiS i PSL w zgodzie

25 października 2023
Rolnicza 12-stka. PiS i PSL w zgodzie

Trwają konsultacje u Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie powołania nowego rządu. Głowa państwa chce poznać zamierzenia poszczególnych formacji politycznych które mają dać stabilny rząd. Partie opozycyjne wytypowały Donalda Tuska na przyszłego premiera, i twierdzą, że mają pełną zgodność programową. Ale czy tak jest do końca?Przedstawione jeszcze przedwyborami przez OPZZ RiOR i  NSZZ RI Solidarność postulaty podzieliły polską scenę polityczną i wydaje się że i samą opozycję.

Czego domagają się rolnicze związki zawodowe i czy sprawa wpłynie na rozmowy koalicyjne?

„Rolniczą dwunastkę”, listę dwunastu postulatów wobec przyszłego rządu, opublikowały OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZ RIOR) i NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Lista ma formę ankiety ze stwierdzeniami, z którymi politycy powinni ssie zgodzić bądź nie zgodzić.

– Mamy bezwzględne prawo żądać od przyszłych polityków, reprezentantów społeczeństwa, odpowiedzi, jaki jest ich stosunek do najbardziej istotnej dla naszego środowiska kwestii, czyli naszego rozwoju i przyszłej perspektywy – napisali autorzy w dokumencie.

Postulaty mają dość ogólny, często nieprecyzyjny charakter i dotyczą raczej postaw aniżeli konkretnych propozycji aktów prawnych.

„Rolnicza dwunastka” obejmuje następujące punkty:

- Jestem za wprowadzeniem długoterminowych form kredytowania rolnictwa (kredyty na 25-30lat);

- Jestem za wprowadzeniem ustawy o obszarach wiejskich, która pozwoli na prowadzenie inwestycji rolniczych w oznaczonych strefach bez możliwości ich oprotestowywania;

- Chcę mieć możliwość budowania bez zezwolenia w swoim gospodarstwie rolnym magazynów składowych o powierzchni minimum 1000 m²;

- Jestem za ułatwieniem dostępu do dzierżawy ziemi i uproszczeniem procedur oddłużeniowych rolników;

- Jestem za zmianą ustawy o funduszach promocji, tak aby wpłacane przez rolników i przedsiębiorców środki efektywnie wpływały na rozwój branży rolno spożywczej;

- Jestem przeciw ograniczeniu hodowli zwierząt gospodarskich w Polsce;

- Jestem przeciw ograniczeniu produkcji mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego w Polsce;

- Jestem przeciw wprowadzaniu zakazu uboju zwierząt rzeźnych na potrzeby religijne;

- Chcę, żeby interwencyjnego odbioru zwierząt dokonywały tylko upoważnione instytucje państwowe;

- Jestem za rozpowszechnianiem wiedzy z zakresu dobrostanu zwierząt gospodarskich;

- Jestem za zwiększeniem nakładów na rozwój badań naukowych z zakresu rozwoju hodowli zwierząt a głównie technik rozrodu zwierząt gospodarskich. Jestem również za zwiększeniem nakładów na rozwój szkolnictwa wyższego i zawodowego w sektorze rolno spożywczym;

- Jestem za utrzymaniem ograniczeń na sprowadzanie produktów rolno–spożywczych z krajów trzecich, niespełniających standardów produkcji obowiązujących w Unii Europejskiej, które wpływają na rozchwianie rynku wewnętrznego.

Poparcie dla „Rolniczej dwunastki” najwyraźniej  i najdobitniej wyraziły dwie partie polityczne co doprowadziło do tego, że po jednej stronie sceny politycznej stanęło PSL z PiS, które cały czas poszukuje większości sejmowej, czyli koalicyjnego partnera do utworzenia rządu.

Jak podaje EURACTIV.pl ostatecznie nie udało się skontaktować z KO, by zapytać o postawę wobec „Rolniczej dwunastki”. Warto jednak pamiętać, że w skład Koalicji Obywatelskiej wchodzą Zieloni, którzy w swoim programie domagają się „powszechnego uznania prawa zwierząt do życia wolnego od cierpienia i wyzysku” – co prawdopodobnie zostanie uznane za stojące w sprzeczności z postulatami Rolniczej Dwunastki.

Przemysłowe hodowle, fermy futrzarskie i wszelkie inne rodzaje działalności, w ramach których dla zysku lub rozrywki zadaje się zwierzętom cierpienie muszą stać się historią stwierdzają Zieloni w swoim programie „Zielony Manifest 2.0”.

Lewica nie poparła jednoznacznie „Rolniczej dwunastki”, choć poseł Andrzej Szejna w programie Woronicza 17 określił większość postulatów jako „rozsądne”.

Jeden z elementów, który mówi o budowaniu biogazowni i budowaniu niezależności energetycznej rolników jest dla nas bardzo mądry i zawsze był postulowany – powiedział posel lewicy.

Sprzeciwił się jednak postulatom dotyczącym hodowli zwierząt. Ocenił, że hodowla klatkowa to przestarzałe podejście do produkcji rolnej, które powoduje cierpienie zwierząt. 

Ochrona praw zwierząt będzie zawsze dla Lewicy jednym z priorytetów – zapewnił.

OPZZ RIOR opublikowało na swojej stronie listy posłów z poszczególnych komitetów wraz z adnotacją, czy opowiedzieli się oni za „Rolniczą dwunastką”. 

Oficjalnie, jeszcze przed wyborami postulaty programowezawarte w "ROLICZEJ DWUNASTCE" poparli  niektórzy posłowie PiS (w tym minister rolnictwa Robert Telus, wiceminister Janusz Kowalski czy były minister Jan Krzysztof Ardanowski) oraz były minister rolnictwa Marek Sawicki z PSL.

oprac, e-mk ppr.pl z wyk mat źródło: Euractiv.pl


POWIĄZANE

Produkty przystosowane do transformacji ekologicznej: wstępne porozumienie co do...

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych, niekorzy...

Minister Anna Gembicka poinformowała, że rolnicy dostaną dopłaty do zbóż i zosta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę