CTR_2024
TSW_XV_2025

Rośnie sprzedaż detaliczna w październiku, ale...

26 listopada 2024
Rośnie sprzedaż detaliczna w październiku, ale...

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalicznej w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w październiku do 2,3% r/r wobec -2,2% we wrześniu, kształtując się powyżej naszej prognozy ekonomistów z Credit Agricole (1,3%) i konsensusu rynkowego (2,0%).

Dynamika sprzedaży detalicznej liczonej w cenach stałych zwiększyła się w październiku do 1,3% r/r wobec -3,0% we wrześniu, kształtując się powyżej konsensu rynkowego (0,8%) i naszej prognozy (0,2%). Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych zwiększyła się w październiku w porównaniu z wrześniem o 5,6%.

Oznacza to, że silne odbicie sprzedaży w październiku nie zniwelowało jej znaczącego spadku we wrześniu (-6,7% m/m). W efekcie, w październiku sprzedaż detaliczna pozostała w trendzie spadkowym obserwowanym od lipca br. Naszym zdaniem tak silne wahania poziomu sprzedaży detalicznej w ostatnich dwóch miesiącach były w niewielkim stopniu spowodowane wpływem wrześniowej powodzi na skłonność gospodarstw domowych do konsumpcji. Wahania te są naszym zdaniem związane głównie z trudnościami z odsezonowaniem miesięcznych danych o sprzedaży. W konsekwencji, dane te powinny być interpretowane z dużą ostrożnością.

Trwałe obniżenie dynamiki konsumpcji

Zdaniem ekonomistów Credit Agricole, czynnikiem ograniczającym wzrost sprzedaży detalicznej w październiku były obniżenie realnej dynamiki funduszu płac do poziomu najniższego od grudnia 2023 r. (por. MAKROpuls z 25.11.2024) oraz wzrost skłonności do oszczędzania gospodarstw domowych, wspierany przez podwyższoną inflację. Dane o sprzedaży detalicznej w październiku potwierdzają, że prognozowane przez nas wyraźne spowolnienie wzrostu konsumpcji w III kw. do 2,1% r/r wobec 4,7% w II kw. (dane o strukturze wzrostu PKB w III kw. zostaną opublikowane w najbliższy czwartek) ma charakter trwały i roczna dynamika konsumpcji w IV kw. nie przekroczy 3%. Czynnikiem dynamizującym konsumpcję w IV kw. pozostanie relatywnie wysokie – na tle dynamiki sprzedaży detalicznej – tempo wzrostu sprzedaży usług.

Wzrost konsumpcji w IV kw. będzie jednak nadal hamowany przez podwyższoną skłonność gospodarstw domowych do oszczędzania, sygnalizowaną w badaniach koniunktury konsumenckiej. W październiku br. wskaźnik koniunktury dotyczący „oszczędzania pieniędzy” osiągnął najwyższy poziom w historii danych, którymi dysponujemy (od 2004 r.).

Publikacja dzisiejszych danych o sprzedaży detalicznej jest lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji- konkludują ekonomiści.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Już ponad 38% dorosłych Polaków słyszało o tym, że ktoś został oszukany podczas ...

W dn. 25.11 br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina i cielęcina” Cop...

W Busan w Korei Południowej zakończyła się 5. runda negocjacji w sprawie globaln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę