Adama_Spyrale_1-31.05.21

Sejm/ Projekt noweli ws. dopłat bezpośrednich - do drugiego czytania

16 stycznia 2019
Sejm/ Projekt noweli ws. dopłat bezpośrednich - do drugiego czytania

Projekt nowelizacji ustawy dot. płatności bezpośrednich został skierowany do drugiego czytania. Zgodnie z nim możliwe będzie składanie e-wniosków na takich samych zasadach jak w ubiegłym roku. We wtorek projektem zajmowała się sejmowa komisja rolnictwa.

Posłowie wprowadzili jedną poprawkę, która polega na zmianie terminu wejścia w życie nowych przepisów. W projekcie było to 14 dni po ogłoszeniu ustawy, a zaproponowano datę - 15 lutego. To termin rozpoczęcia zbierania oświadczeń wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Podczas posiedzenia komisji wywiązała się dyskusja nt. potrzeby wprowadzenia takich przepisów. Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki poinformował, że jedyną zmianą w proponowanych przepisach jest to, że wszyscy rolnicy, niezależnie, czy składali wnioski w formie oświadczenia, czy też w formie elektronicznej dostaną z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spersonalizowany, częściowo wypełniony wniosek w formie papierowej, by jeszcze raz mogli zweryfikować zawarte w nim dane. Chodzi np. o wyznaczenie nowych obszarów ONW (tych o niekorzystnych warunkach gospodarowania), na które są dopłaty.

Jak tłumaczył wiceminister, uznano, że ze wdrażaniem e-wniosków nie trzeba "iść na skróty" i podjęto decyzje o wysłaniu do rolników wniosków papierowych. Będzie to kosztowało Agencję 2,7 mln zł, ale - jego zdaniem - to mniejszy koszt niż eliminacja ewentualnych błędów.

Projekt przedłuża na 2019 r. rozwiązanie - zastosowane w 2018 r. - polegające na umożliwieniu rolnikom, ubiegającym się o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), złożenia oświadczenia, w którym potwierdzą brak zmian wobec wniosku z roku poprzedniego, zamiast wniosku o przyznanie tych płatności.

W 2018 r. z możliwości tej skorzystało ponad 400 tys. rolników. Szacuje się, że w 2019 r. będzie to podobna liczba rolników, co stanowi ok. 30 proc. wszystkich beneficjentów systemu wsparcia bezpośredniego.

Ponieważ 2019 r. jest dopiero drugim rokiem, w którym wszystkie wnioski o przyznanie pomocy mają być składane na elektronicznym formularzu, konieczne jest wydłużenie przejściowego rozwiązania, aby zapewnić sprawne wypełnienie tego obowiązku - napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Tak samo jak w 2018 r., złożenie oświadczenia będzie oznaczało wnioskowanie o te same płatności, co w roku poprzednim. Rolnicy będą mogli składać oświadczenia w terminie od 15 lutego do 14 marca (czyli w miesięcznym okresie poprzedzającym podstawowy okres składania wniosków o przyznanie płatności), na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR.

Oświadczenia będą mogli składać rolnicy w gospodarstwach, w których nie nastąpiły żadne zmiany w stosunku do informacji zawartych we wniosku z poprzedniego roku, a powierzchnia gruntów ornych zawarta we wniosku złożonym w 2018 r. wynosiła mniej niż 10 ha.

Polska ma obowiązek pełnego wdrożenia e-wniosków w 2020 roku. Jak poinformował Zarudzki, w już w 2018 e-wnioski w ubiegłym roku złożyło 900 tys. rolników. Powierzchnia gruntów objętych formularzem geoprzestrzennym wyniosła prawie 90 proc. całkowitej powierzchni deklarowanej do płatności. Resort rolnictwa szacuje, że w 2019 r. zostaną osiągnięte podobne wielkości.

O dopłaty bezpośrednie ubiega się ok. 1 mln 350 tys. rolników. Do rozdysponowania w formie dopłat jest ponad 14 mld zł.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Do 17 czerwca został wydłużony został termin składania wniosków o przyznanie dop...

Brazylijscy eksporterzy mięsa drobiowego zostali zaskoczeni decyzją władz Arabii...

Na rynku amerykańskim widoczne są problemy z zaspokojeniem popytu na mięso drobi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę