Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Sejm/ Projekt noweli ws. dopłat bezpośrednich - do drugiego czytania

16 stycznia 2019
Sejm/ Projekt noweli ws. dopłat bezpośrednich - do drugiego czytania

Projekt nowelizacji ustawy dot. płatności bezpośrednich został skierowany do drugiego czytania. Zgodnie z nim możliwe będzie składanie e-wniosków na takich samych zasadach jak w ubiegłym roku. We wtorek projektem zajmowała się sejmowa komisja rolnictwa.

Posłowie wprowadzili jedną poprawkę, która polega na zmianie terminu wejścia w życie nowych przepisów. W projekcie było to 14 dni po ogłoszeniu ustawy, a zaproponowano datę - 15 lutego. To termin rozpoczęcia zbierania oświadczeń wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Podczas posiedzenia komisji wywiązała się dyskusja nt. potrzeby wprowadzenia takich przepisów. Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki poinformował, że jedyną zmianą w proponowanych przepisach jest to, że wszyscy rolnicy, niezależnie, czy składali wnioski w formie oświadczenia, czy też w formie elektronicznej dostaną z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spersonalizowany, częściowo wypełniony wniosek w formie papierowej, by jeszcze raz mogli zweryfikować zawarte w nim dane. Chodzi np. o wyznaczenie nowych obszarów ONW (tych o niekorzystnych warunkach gospodarowania), na które są dopłaty.

Jak tłumaczył wiceminister, uznano, że ze wdrażaniem e-wniosków nie trzeba "iść na skróty" i podjęto decyzje o wysłaniu do rolników wniosków papierowych. Będzie to kosztowało Agencję 2,7 mln zł, ale - jego zdaniem - to mniejszy koszt niż eliminacja ewentualnych błędów.

Projekt przedłuża na 2019 r. rozwiązanie - zastosowane w 2018 r. - polegające na umożliwieniu rolnikom, ubiegającym się o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), złożenia oświadczenia, w którym potwierdzą brak zmian wobec wniosku z roku poprzedniego, zamiast wniosku o przyznanie tych płatności.

W 2018 r. z możliwości tej skorzystało ponad 400 tys. rolników. Szacuje się, że w 2019 r. będzie to podobna liczba rolników, co stanowi ok. 30 proc. wszystkich beneficjentów systemu wsparcia bezpośredniego.

Ponieważ 2019 r. jest dopiero drugim rokiem, w którym wszystkie wnioski o przyznanie pomocy mają być składane na elektronicznym formularzu, konieczne jest wydłużenie przejściowego rozwiązania, aby zapewnić sprawne wypełnienie tego obowiązku - napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Tak samo jak w 2018 r., złożenie oświadczenia będzie oznaczało wnioskowanie o te same płatności, co w roku poprzednim. Rolnicy będą mogli składać oświadczenia w terminie od 15 lutego do 14 marca (czyli w miesięcznym okresie poprzedzającym podstawowy okres składania wniosków o przyznanie płatności), na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR.

Oświadczenia będą mogli składać rolnicy w gospodarstwach, w których nie nastąpiły żadne zmiany w stosunku do informacji zawartych we wniosku z poprzedniego roku, a powierzchnia gruntów ornych zawarta we wniosku złożonym w 2018 r. wynosiła mniej niż 10 ha.

Polska ma obowiązek pełnego wdrożenia e-wniosków w 2020 roku. Jak poinformował Zarudzki, w już w 2018 e-wnioski w ubiegłym roku złożyło 900 tys. rolników. Powierzchnia gruntów objętych formularzem geoprzestrzennym wyniosła prawie 90 proc. całkowitej powierzchni deklarowanej do płatności. Resort rolnictwa szacuje, że w 2019 r. zostaną osiągnięte podobne wielkości.

O dopłaty bezpośrednie ubiega się ok. 1 mln 350 tys. rolników. Do rozdysponowania w formie dopłat jest ponad 14 mld zł.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turys...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Polskie Koleje Państwowe S.A. oraz Bydgoski ...

Według długoterminowych prognoz Federacji Przemysłu stanu São Paulo, Brazylia ma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę