aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Senat poparł ustawę wprowadzającą instrumenty finansowe w PROW

28 lutego 2019
Senat poparł ustawę wprowadzającą instrumenty finansowe w PROW

Senat we wtorek nie wniósł poprawek do noweli ustawy wprowadzającej instrumenty zwiększające finansowanie obszarów wiejskich. Chodzi o gwarancje kredytów na inwestycje, z których będą mogły skorzystać większe gospodarstwa.

Wszyscy głosujący senatorowie byli za nowelizacją.

Zmiana przepisów dotyczy ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz niektórych innych ustaw.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki podczas prac nad nowelą w Senacie tłumaczył, że wprowadzenie instrumentu finansowego jakim jest gwarancja do finansowania obszarów wiejskich w unijnych środków jest nowym rozwiązaniem. Do tej pory z PROW udzielane były dotacje i premie. Argumentem za wprowadzeniem gwarancji jest spore zainteresowanie rolników wsparciem finansowym, a z dotacji wielu z nich już nie może skorzystać.

Nowelizacja wprowadza nową formę wsparcia, tj. gwarancje do kredytów, z których skorzystać będą mogli rolnicy oraz mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego. Ponadto z o kredyty z gwarancją będą mogły ubiegać się duże gospodarstwa, które nie mogą otrzymać dotacji, a potrzebują kapitał na rozwój.

Zarudzki wyjaśnił, że gwarancje będzie udzielał Bank Gospodarstwa Krajowego. Nowa forma wsparcia będzie stanowiła uzupełnienie oferty dotacyjnej, jej zaletą w porównaniu do form dotacyjnych jest możliwość wygenerowania określonej alokacji środków, większej skali inwestycji w sektorze rolnym i przetwórczym i poprzez zaangażowanie środków bankowych.

Ze środków PROW 2014-2020 będzie pochodziło 50 mln euro, dzięki temu wygenerowany zostanie do 2023 r. portfel kredytowy na kwotę ok. 250 mln euro.

Na realizację PROW 2014-2020 Polska dysponuje kwotą 58 mld zł, z czego ok. 30 proc. środków - ok. 16,5 mld zł - już trafiło na konta rolników. Cała pula środków ma być wykorzystana do 2023 roku.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę