aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Siła witalna trawnika z jesiennego „chowu”. Praktyczne porady o jesiennym zakładaniu trawnika.

24 września 2019
Siła witalna trawnika z jesiennego „chowu”. Praktyczne porady o jesiennym zakładaniu trawnika.

Jesień – pora roku, w której z żalem żegnamy lato, ma też swoje dobre strony. Jest to najlepsza pora na założenie nowego trawnika, a według profesjonalistów nawet lepsza od pory wiosennej. Dlaczego?

 • Gleba jest nagrzana po letnim słońcu, co sprzyja kiełkowaniu roślin.

 • O tej porze roku dobowa temperatura powietrza jest bardziej wyrównana co także stwarza dogodne warunki do wschodu nasion. Dlatego trawnik z siewu można zakładać do pierwszych przymrozków, ponieważ minimalna temperatura zapewniająca wschody nasion to 6-8°C.

 • Powietrze i gleba utrzymują odpowiedni poziom wilgoci. Chłodne wieczory, noce i poranki powodują skraplanie się wody co dodatkowo ten stopień wilgotności zwiększa i polepsza warunki rozwoju siewek traw.

 • Przy zachowaniu podstawowych zasad prawidłowego zakładania trawnika, darń rozwinie system korzeniowy przed zimą. Dzięki temu będzie odporna na niskie temperatury i śnieg. Ma też więcej czasu na dobre ukorzenienie się, na rozwój i przygotowanie się do upałów kolejnego lata, niż ta wysiana wiosną.

 

Na założenie nowego trawnika mamy czas do pierwszych przymrozków. Warto zatem wdrożyć plany już teraz. Jednocześnie warto już na samym początku procesu zakładania trawnika pomyśleć o sposobie pielęgnacji trawy w przyszłości, ponieważ jeśli chcemy zastosować najnowocześniejsze rozwiązania typu robot koszący, to już na etapie planowania nowego trawnika trzeba uwzględnić montaż instalacji. Jeśli korzystamy z usług profesjonalisty od aranżacji ogrodu, należy zgłosić zamiar zakupu robota koszącego, by plan ogrodu zapewnił robotowi swobodne poruszanie się po strefach przeznaczonych do koszenia.

 

Zakładanie trawnika to pewien proces składający się z etapów, z których kilka ma znaczenie kluczowe dla pożądanego efektu, np. przygotowanie podłoża i podlewanie. Warto także zakładanie trawnika zaplanować, ponieważ niektóre etapy wymagają czasu, jeśli mają przynieść wymarzone efekty w postaci pięknie rosnących źdźbeł trawy.

 

 

 1. Formowanie kształtu trawnika

Na początku należy określić teren, na którym chcemy założyć nowy trawnik. Przyszły trawnik można zarysować za pomocą kołeczków i sznurków, ale znacznie szybszym i wygodniejszym sposobem jest zastosowanie krawędziarki SSET E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool. Lekka i doskonale wyważona, służy do odgrodzenia powierzchni trawiastej od innych przestrzeni ogrodu. Krawędziarka Honda Versatool, którą łączy się z jednostką napędową za pomocą innowacyjnego szybkozłącza, posiada twardą metalową listwę zapewniającą łatwe jej prowadzenie po zaplanowanym torze i ostre ostrze łatwo zagłębiające się w podłoże.

 1. Oczyszczanie podłoża

Teren wybrany na nowy trawnik należy dokładnie oczyścić z kamieni, chwastów, liści, itp. Czynność tę można wykonać grabiami, ale jeśli chcemy zyskać na czasie i na wygodzie – to liście i resztki roślinne najwygodniej jest usunąć przy użyciu cichej dmuchawy, np.: Honda HHB 25E lub dmuchawy SSBL E– jednego z elementów wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool. Obydwa urządzenia pracują na przyjaznych dla otoczenia, cichych, paliwo-oszczędnych 4-suwowych silnikach Honda z serii GX (GX 25 i GX 35), które także mają obniżony poziom emisji spalin. Są lekkie i łatwe w obsłudze, i dzięki silnemu strumieniowi powietrza zapewniają szybkie przywrócenie porządku - HHB 25E z silnikiem o mocy 1KM wytwarza strumień powietrza o prędkości 70m/sek. Dmuchawa SSBL E Honda Versatool, o średnicy 28 cm, dzięki odpowiedniej budowie i formie, generuje silny strumień powietrza ukierunkowany równolegle do podłoża co znacznie zwiększa wydajność i efektywność pracy.

 1. Sprawdzenie rodzaju i jakości gleby

Rodzaj podłoża, na którym planujemy założyć trawnik, ma kluczowe znaczenie dla finalnego efektu. Trawa nie lubi skrajnych warunków – zbyt wilgotnego (podmokłego) podłoża, ani zbyt wysuszonego, ponieważ nadmierna wilgoć będzie sprzyjać tworzeniu się mchu, a za mało wilgoci – usychaniu. Strukturę podłoża jak i odczyn pH można odpowiednio skorygować. Najbardziej korzystnym dla darni podłożem jest takie, którego wierzchnia warstwa, o grubości 20-30 cm, ma strukturę piaszczysto-gliniastą, a pod nią znajduje się podglebie również dobrze przepuszczające wodę i wilgoć. Trawa lubi także glebę o kwasowości w przedziale pH 5,5-7,0.Warto zatem upewnić się jaki rodzaj podłoża jest na obszarze wyznaczonym pod nowy trawnik.

W ogrodach mamy do czynienia z bardzo różnymi rodzajami gleb, których strukturę można korygować za pomocą glebogryzarki, maszyny służącej do spulchniania ziemi oraz mieszania jej z nawozami lub innymi rodzajami podłoża.


Gleba gliniasta to mało przewiewna i nieprzepuszczająca wodę, ale utrzymująca składniki pokarmowe. Powinna być rozluźniona, spulchniona i wymieszana pół na pół z gruboziarnistym piaskiem, a nawet żwirem frakcjonowanym o uziarnieniu 0-4mm, by poprawić warunki powietrzno-wodne w glebie i umożliwić korzeniom swobodne, silne rozrastanie. Podobnie warto postąpić z glebą ilastą – żyzną, ale wilgotną. Jej spulchnienie, napowietrzenie i wymieszanie z niewielką ilością piasku lub torfu stworzy dobre warunki do rozwoju roślin.


Gleba piaszczysta to podłoże o niskiej wartości użytkowej - łatwo przepuszcza wodę, z którą również wymywane są składniki pokarmowe. Warto poprawić jej przepuszczalność i zasoby odżywcze poprzez wymieszanie z ziemią kompostową lub torfem oraz z niewielką ilością gliny. Ten zabieg zwiększa zawartość próchnicy w glebie, stopień wilgotności i dostępność składników pokarmowych w glebie.


Gleba żwirowa jest równie jałowa jak piaszczysta i jeszcze łatwiej przepuszcza wodę wymywającą składniki pokarmowe. Należy przemieszać ją z materią organiczną oraz ziemią gliniastą.

 

Poprawę struktury podłoża, czyli spulchnienie i przemieszanie z dodatkami poprawiającymi właściwości gleby najwygodniej i najsprawniej wykonuje się glebogryzarką dobraną do wielkości powierzchni.


Na niewielkiej powierzchni z powodzeniem można zastosować wąską glebogryzarkę SSCL E Honda Versatool (szer. robocza 20 cm). To lekkie i poręczne narzędzie sprawdza się w spulchnianiu nawet bardzo ubitej gleby.

 

Do szybkiego przygotowania podłoża o średniej i dużej powierzchni przeznaczona jest glebogryzarka Honda FG 320 o szerokości roboczej 80 cm. Maszyna dorównuje konstrukcją i mocą glebogryzarkom profesjonalnym, i służy do intensywnego użytkowania na każdym rodzaju gleby. Łatwą obsługę oraz manewrowanie maszyną zapewniają biegi w przód/tył oraz regulacja rączek (góra/dół) umożliwiająca dostosowanie ustawienia kierownicy do wzrostu operatora i głębokości pracy w glebie. Przednie koło podporowe zapewnia łatwe przemieszczanie maszyny.

 

Najbardziej uniwersalną maszyną do poprawy struktury gleby jest glebogryzarka Honda FJ 500 wyposażona w wygodną w praktyce część roboczą o regulowanej szerokości (35-63-90 cm). Ta zaawansowana technicznie maszyna służy do pracy na dużym terenie. Wyposażona w 4-suwowy i paliwo-oszczędny silnik o mocy 4,8 KM z udoskonalonym zapłonem elektronicznym, ostrza z wrzecionami (łatwość zagłębiania się w podłoże i usuwanie korzeni), sprawdza się w każdych warunkach. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest regulacja rączek, które można dostosować do wzrostu użytkownika oraz do głębokości pracy w podłożu. Maszyna, dzięki sześciokątnym osiom, może być łączona z osprzętem, służąc tym samym do wielu innych prac w ogrodzie.

 

W przypadku niskiego odczynu pH, konieczne jest wapnowanie, które podnosi odczyn gleby na bardziej zasadowy i tworzy tak pożądaną strukturę gruzełkowatą gleby. Wapnowanie zapobiega również wyrastaniu mchu.

Po przekopaniu podłoża należy usunąć kamienie, które pojawią się na powierzchni w wyniku prac agrotechnicznych glebogryzarką, a następnie trzeba wyrównać powierzchnię i nawodnić teren.

 

 1. Wałowanie

Zabieg polega na dogniataniu darni do podłoża co powoduje zagęszczenie wierzchniej warstwy ziemi. Służy to lepszemu podsiąkaniu wody i utrzymywaniu wilgoci. Dodatkowo ziemia jest wtedy wystarczająco twarda, by kosiarka nie zapadała się przy pierwszym koszeniu. Wałowanie najlepiej jest wykonać ciężkim wałem o małej średnicy.

 

 1. Wysiew nasion lub wyłożenie trawy z rolki

Wysiew trawy jest sposobem tańszym w realizacji, ale przeznaczonym dla bardziej cierpliwych właścicieli przyszłego trawnika. Czas kiełkowania i wzrostu darni zależy od gatunku trawy, dlatego ważną w tym momencie kwestią jest wybór składu nasioni warto zasięgnąć rady w specjalistycznym sklepie, by dobrać je do warunków, czyli nasłonecznienia, przeznaczenia trawnika (rekreacyjny? dekoracyjny? do intensywnej eksploatacji? itd.) . Z punktu widzenia estetyki i zabiegów pielęgnacyjnych lepiej wybierać mieszanki z przewagą kostrzew - wolniej rosną i mają drobniejszy liść. Warto wybierać mieszanki różnych gatunków znanych producentów, a tanie mieszanki nasion rodzą ryzyko niskiego procentu wschodów, gdyż w ich skład często wchodzą gatunki szybko rosnące o szerokim źdźble, które są wrażliwe na choroby. Pogoda, podczas której wysiewamy nasiona również ma znaczenie i dobrze, jeśli uda nam się to zrobić w bezwietrzny dzień. Łatwiej jest wysiewać nasiona w niezbyt wilgotną glebę: gdy gleba jest zbyt wilgotna nasiona są wynoszone na butach i sprzęcie, ponieważ łatwo przyklejają się do nich. Trawę siejemy ręcznie lub mechanicznie, zależnie od indywidualnego wyboru i w dawkach zalecanych na opakowaniu. Następnie nasiona przykrywamy cienką warstwą piasku lub torfu i wałujemy w celu wyrównania powierzchni.

Płaty z gotową trawą należy układać ściśle obok siebie, dobrze przyciskając je do gleby i zachowując stale ten sam kierunek wzrostu roślin. Wszystkie powinny być albo „włosem”, albo „pod włos”. Po upływie kilkunastu dni jej korzenie będą zrastać z podłożem.

 

 1. Podlewanie – drobną kroplą

Ostatnim etapem zakładania trawnika jest podlewanie – i nasion i darni w rolkach. Przez pierwsze dni podłoże, w którym nasiona kiełkują i rośliny tworzą system korzeniowy, powinno być stale wilgotne. Odpowiednie nawadnianie świeżej trawy ma ogromne znaczenie, zwłaszcza po tegorocznym upalnym lecie i suszy. Jest to ważne głównie w momencie wschodu roślinek, dlatego pierwszy etap podlewania powinien polegać na kilkukrotnym podczas doby podlewaniem tzw. drobną kroplą, by zbyt mocny strumień wody nie spłukał nasion. Następnie należy stopniowo zmniejszać intensywność nawadniania do jednego razu na dobę. Zapewniona w ten sposób wilgoć podłoża, wraz z tą nocnego powietrza i porannej rosy, stworzy korzystne warunki do kiełkowania nasion oraz ukorzenienia się roślin.

 

Wygodnym urządzeniem do nawadniania terenu są małe i lekkie pompy służące do pompowania wody z dostępnych naturalnych zbiorników wody i współpracujące z systemem zraszaczy, a nawet kilkoma jednocześnie, np. Honda WX10 (wydajność 120 l/mi), WX15 (wydajność 280 l/mi) lub wydajna pompa ciśnieniowa Honda WH 20X o wydajności450 l/min.

 

 1. Koszenie

Gdy źdźbła trawy osiągną wysokość około 8 cm, należy wykonać pierwsze koszenie do wysokości 5-6 cm. Ze względu na młode i wiotkie źdźbła z siewu, trzeba to robić bardzo delikatnie, by uniknąć ich wyrywania. Trawę z rolki należy pierwszy raz skosić po ok. 2-3 tygodniach od ułożenia, gdy rośliny podrosną do 5-7 cm.

W sztuce koszenia liczy się m. in. wysokość koszenia, która jest istotna nie tylko w pierwszych „dniach życia” trawy, ale także w kolejnych sezonach, dlatego korzystnym dla trawy i wygodnym dla użytkownika są kosiarki wyposażone w wielostopniowe systemy ustawiania wysokości noży.

 

Najwygodniejszy sposób koszenia typu smart zapewnia samodzielny robot koszący Honda Miimo, którego noże można ustawić z dokładnością do 1 mm w zakresie 20-60 mm. Ponadto robot koszący zapewnia ciche koszenie, ekologiczną pielęgnację trawy i, przede wszystkim, więcej czasu dla rodziny i przyjaciół, swobodę przybywania w ogrodzie, spokojny urlop, a dzieciom stwarza bezpieczne warunki do zabawy w ogrodzie. Honda Miimo dostępny jest w 3 wersjach, których zakres funkcjonalności jest rekomendowany do określonej powierzchni trawnika, np. Honda Miimo 310 do koszenia powierzchni 400 - 1 500 m2 , Honda Miimo 520 800 – 3 000 m2 oraz Honda Miimo 3000 - 1 000 – 4 000 m2. Warto też wiedzieć, ze przypisana do konkretnego robota koszącego wielkość trawnika jest wartością optymalną na jakiej urządzenie spełnia 100% oczekiwanej wydajności oraz jakości koszenia. Każdy z modeli Honda Miimo z powodzeniem jest stosowany na mniejszych powierzchniach.

 

Nowością sezonu 2019 są zaawansowane technicznie nowe kosiarki Honda HRX 476 C2 VKE, HRX 476 C2 VYE oraz HRX 537 C5 VKEwyposażone w 7-stopniowe systemy regulacji wysokości koszenia iprzeznaczone do koszenia i mulczowania trawy, a jesienią – także do zbierania i mielenia liści. Nowa kosiarka HRX 476 C2 jest wyposażona w nowy model silnika GCV170 z automatycznym ssaniem o mocy 3,6 kW oraz w bardziej nowoczesny system sterowania napędem Variable SELECT Drive.

 

Wysiłek włożony w trawnik na jesieni przyniesie wymierne efekty za parę miesięcy, gdy topniejący śnieg odsłoni zielony już trawnik, który, po standardowych wiosennych zabiegach pielęgnacyjnych, szybko odżyje i pokaże się w pełnej krasie i dobrej kondycji.

 

 

Aries Power Equipment jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce i od 1992 r. wprowadza na polski rynek szeroką gamę produktów HONDA – lidera światowej myśli technologicznej i marki znanej na świecie z wysokiej jakości produkowanych maszyn. W 2012 r. Honda została uznana przez prestiżową firmę doradczą INTERBRAND za jedną z najbardziej ekologicznych firm na świecie, przyznając marce 3. miejsce w światowym rankingu. Od wielu lat HONDA znajduje się także w światowej czołówce najlepszych marek. W najnowszym rankingu „Best Global Brands 2017” (Najlepsze Marki Świata), Honda ponownie zajęła 20. pozycję. Wartość marki wzrosła w ciągu ostatnich 5 lat o 31%.

 

Aries Power Equipment od lat jest uznanym dostawcą najwyższej jakości produktów dla osób indywidualnych oraz instytucji publicznych i służb państwowych. Firma oferuje nowoczesne i przyjazne dla otoczenia urządzenia HONDA do pielęgnacji ogrodów, jak inteligentny robot koszący Honda Miimo, wielozadaniowe kosiarki Super Komfort oraz IZY, narzędzie wielofunkcyjne Honda Versatool do kompleksowej pielęgnacji zieleni, profesjonalny zestaw Multipro do pielęgnacji zieleni i utrzymania przestrzeni miejskich oraz silniki do maszyn, agregaty prądotwórcze, motopompy, odśnieżarki oraz kosiarki do wysokich traw OREC i maszyny do zrębkowania GTS wyposażone w niezawodne silniki Honda. Aries Power Equipment dostarcza także produkty HONDA MARINE, tj. silniki zaburtowe i łodzie motorowe oraz maszyny innych japońskich marek, jak: maszyny budowlane MIKASA, motopompy MATSUSAKA i DAISHIN, agregaty prądotwórcze światowych potentatów HIMOINSA i EUROPOWER oraz wysokoprężne silniki KUBOTA. Oferta firmy jest dostępna w ponad 200 Autoryzowanych Punktach Dilerskich i Serwisowych w Polsce. www.mojahonda.pl

 

Biuro prasowe Honda / Aries Power Equipment


POWIĄZANE

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu ukraińskiemu koncernowi medialnemu Suspl...

-A przecież nasze propozycje ustaw, gdybyśmy mieli wsparcie rządu jako związki z...

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę