aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

STANOWISKO Zarządu i Przewodniczących Rad Powiatowych Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu z dnia 7 września 2018 w sprawie sposobu likwidacji skutków suszy w rolnictwie

10 września 2018
STANOWISKO Zarządu i Przewodniczących  Rad Powiatowych  Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu z dnia 7 września 2018   w sprawie sposobu likwidacji skutków suszy w rolnictwie

Przedstawiciele samorządu rolniczego województwa dolnośląskiego z niepokojem i niezadowoleniem odnoszą się do sytuacji związanej z likwidacją skutków niespotykanej od lat suszy w rolnictwie jaka dotknęła wiele regionów naszego kraju, w tym Dolny Śląsk.


Od maja tego roku wnioskowaliśmy o zabezpieczenie środków na pomoc poszkodowanym przez suszę gospodarstwom oraz o zmianę sposobu szacowania strat, zwiększenia liczby stacji zarządzanych przez IUNG – PIB zajmujących się Monitoringiem Suszy Rolniczej. Nasze wnioski i postulaty uznawano za przesadzone, a istniejący stan miał gwarantować skuteczną i prawidłową likwidację skutków suszy w dotkniętych nią gospodarstwach. W skład gminnych komisji powołano przedstawicieli samorządu rolniczego, którzy w ramach własnego czasu wykonali ogromną pracę wizytując setki hektarów dotkniętych suszą upraw. Komisje pracując w terenie stwierdzały wyschnięcie rzepaków, kukurydzy i okopowych, ale nie pozwalano im tego faktu uwzględniać w protokołach. Tam gdzie taki stan zapisano w protokołach to obecnie Wojewoda Dolnośląski zwraca je celem wprowadzenia korekt z uwagi na fakt, że zawierają szacowanie strat w uprawach, w których monitoring suszy prowadzony na rzecz MRIRW przez IUNG PIB Puławy suszy nie stwierdza”.


Z całą stanowczością stwierdzamy, że prowadzony Monitoring Suszy Rolniczej nie odzwierciedla stanu faktycznego, działa na szkodę tysięcy gospodarstw i w naszej ocenie powinien stanowić dla komisji gminnych wskazówki, a nie wytyczne bez możliwości uwzględniania stanu faktycznego. Nie zgadzamy się z twierdzeniami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który pierwotnie za opóźnienia w szacowaniu obciążał samorządy gminne, a obecnie próbuje winę przerzucić na komisje szacujące straty. Nie zgadzamy się z obraźliwymi dla nas stwierdzeniami, że rolnicy próbują wyłudzać pomoc zawyżając straty, bo stan faktyczny jest zgoła odmienny i tysiące gospodarstw na Dolnym Śląsku nie zgłaszało strat w uprawach nie wierząc w pomoc ze strony Ministerstwa. Rolnicy naszego województwa to ludzie odpowiedzialni, honorowi i ambitni. Nie żądali byśmy pomocy gdyby powstałe straty nie stanowiły zagrożenia dla naszego bytu, zagrożenia likwidacji produkcji zwierzęcej (która jest już dzisiaj szczątkowa w naszym regionie) i braku możliwości obsługi kredytów na zakup gruntów rolnych i modernizację gospodarstw zaciągniętych w latach poprzednich.


Jako reprezentanci powiatowych struktur samorządu rolniczego stwierdzamy, że komisje suszowe powołuje na wniosek Wójtów i Burmistrzów Wojewoda Dolnośląski i to w gestii Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego jest nadzór nad funkcjonowaniem komisji.


Żądamy od Wojewody Dolnośląskiego wsparcia naszego wniosku dotyczącego szacowania strat według stwierdzonego na polach stanu faktycznego.



Tylko prawidłowe oszacowanie strat i natychmiastowa pomoc skierowana do poszkodowanych rolników pozwoli rozładować niepokoje społeczne i zapobiec protestom.

 

 

Prezes Izby Leszek Grala



Dolnośląska Izba Rolnicza


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę