aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Strategiczna autonomia UE- Surowce krytyczne (34 kluczowych)

18 marca 2024
Strategiczna autonomia UE- Surowce krytyczne (34 kluczowych)

Rada przyjęła dziś rozporządzenie o ustanowieniu ram zapewniających bezpieczne i zrównoważone dostawy surowców krytycznych (lepiej znane jako akt o surowcach krytycznych). Jest to ostatni krok w procedurze decyzyjnej.

CRMA wprowadza jasne terminy procedur wydawania zezwoleń na unijne projekty wydobywcze, umożliwia Komisji i państwom członkowskim uznanie projektu za strategiczny, wymaga oceny ryzyka w łańcuchu dostaw, wymaga od państw członkowskich posiadania krajowych planów poszukiwań oraz zapewnia UE dostęp do surowców krytycznych i strategicznych dzięki ambitnym wskaźnikom referencyjnym dotyczącym wydobycia, przetwarzania, recyklingu i dywersyfikacji źródeł importu.

Dzięki ustawie o surowcach krytycznych chcemy przekształcić wyzwania związane z naszymi zależnościami w strategiczną autonomię i szansę dla naszej gospodarki. Ten akt ustawodawczy pobudzi nasz sektor wydobywczy, zwiększy nasze zdolności w zakresie recyklingu i przetwarzania, stworzy lokalne miejsca pracy dobrej jakości oraz zagwarantuje, że nasz przemysł będzie gotowy na transformację cyfrową i ekologiczną.

Jo Brouns, flamandzka minister gospodarki, innowacji, pracy, gospodarki społecznej i rolnictwa

Zapewnienie dostępu do surowców krytycznych

W przyjętym dziś ostatecznym tekście określono dwa wykazy materiałów (34 kluczowe i 17 strategicznych), które mają kluczowe znaczenie dla transformacji ekologicznej i cyfrowej, a także dla przemysłu obronnego i kosmicznego. CRMA ustanawia trzy poziomy odniesienia dla rocznego zużycia surowców w UE: 10 proc. z lokalnego wydobycia; 40 proc. ma być przetwarzane w UE, a 25 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu.

Aby ułatwić rozwój projektów strategicznych, państwa członkowskie utworzą pojedyncze punkty kontaktowe na odpowiednim szczeblu administracyjnym i na odpowiednim etapie łańcucha wartości surowców krytycznych.

Projekty wydobywcze otrzymają pozwolenia w ciągu maksymalnie 27 miesięcy, natomiast projekty dotyczące recyklingu i przetwarzania powinny otrzymać pozwolenia w ciągu 15 miesięcy, z nielicznymi wyjątkami mającymi na celu zapewnienie znaczącego zaangażowania społeczności lokalnych, na które mają wpływ projekty, oraz odpowiedniej oceny oddziaływania na środowisko w złożonych przypadkach.

Duże przedsiębiorstwa wytwarzające technologie strategiczne (tj. producenci baterii, wodoru lub generatorów energii ze źródeł odnawialnych) przeprowadzą ocenę ryzyka swoich łańcuchów dostaw w celu zidentyfikowania podatności na zagrożenia.

Po dzisiejszym zatwierdzeniu przez Radę stanowiska Parlamentu Europejskiego akt ustawodawczy został przyjęty.

Po podpisaniu przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Rady rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu.

Akt o surowcach krytycznych, wraz z ustawą o zerowej emisji netto w przemyśle i reformą struktury rynku energii elektrycznej, jest jedną z flagowych inicjatyw ustawodawczych w ramach planu przemysłowego Zielonego Ładu, który został przedstawiony przez komisarza Thierry'ego Bretona 1 lutego 2023 r. Rada przyjęła mandat negocjacyjny 30 czerwca, a 13 listopada 2023 r. obaj współprawodawcy osiągnęli wstępne porozumienie.

oprac e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę