aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Strategiczna autonomia UE- Surowce krytyczne (34 kluczowych)

18 marca 2024
Strategiczna autonomia UE- Surowce krytyczne (34 kluczowych)

Rada przyjęła dziś rozporządzenie o ustanowieniu ram zapewniających bezpieczne i zrównoważone dostawy surowców krytycznych (lepiej znane jako akt o surowcach krytycznych). Jest to ostatni krok w procedurze decyzyjnej.

CRMA wprowadza jasne terminy procedur wydawania zezwoleń na unijne projekty wydobywcze, umożliwia Komisji i państwom członkowskim uznanie projektu za strategiczny, wymaga oceny ryzyka w łańcuchu dostaw, wymaga od państw członkowskich posiadania krajowych planów poszukiwań oraz zapewnia UE dostęp do surowców krytycznych i strategicznych dzięki ambitnym wskaźnikom referencyjnym dotyczącym wydobycia, przetwarzania, recyklingu i dywersyfikacji źródeł importu.

Dzięki ustawie o surowcach krytycznych chcemy przekształcić wyzwania związane z naszymi zależnościami w strategiczną autonomię i szansę dla naszej gospodarki. Ten akt ustawodawczy pobudzi nasz sektor wydobywczy, zwiększy nasze zdolności w zakresie recyklingu i przetwarzania, stworzy lokalne miejsca pracy dobrej jakości oraz zagwarantuje, że nasz przemysł będzie gotowy na transformację cyfrową i ekologiczną.

Jo Brouns, flamandzka minister gospodarki, innowacji, pracy, gospodarki społecznej i rolnictwa

Zapewnienie dostępu do surowców krytycznych

W przyjętym dziś ostatecznym tekście określono dwa wykazy materiałów (34 kluczowe i 17 strategicznych), które mają kluczowe znaczenie dla transformacji ekologicznej i cyfrowej, a także dla przemysłu obronnego i kosmicznego. CRMA ustanawia trzy poziomy odniesienia dla rocznego zużycia surowców w UE: 10 proc. z lokalnego wydobycia; 40 proc. ma być przetwarzane w UE, a 25 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu.

Aby ułatwić rozwój projektów strategicznych, państwa członkowskie utworzą pojedyncze punkty kontaktowe na odpowiednim szczeblu administracyjnym i na odpowiednim etapie łańcucha wartości surowców krytycznych.

Projekty wydobywcze otrzymają pozwolenia w ciągu maksymalnie 27 miesięcy, natomiast projekty dotyczące recyklingu i przetwarzania powinny otrzymać pozwolenia w ciągu 15 miesięcy, z nielicznymi wyjątkami mającymi na celu zapewnienie znaczącego zaangażowania społeczności lokalnych, na które mają wpływ projekty, oraz odpowiedniej oceny oddziaływania na środowisko w złożonych przypadkach.

Duże przedsiębiorstwa wytwarzające technologie strategiczne (tj. producenci baterii, wodoru lub generatorów energii ze źródeł odnawialnych) przeprowadzą ocenę ryzyka swoich łańcuchów dostaw w celu zidentyfikowania podatności na zagrożenia.

Po dzisiejszym zatwierdzeniu przez Radę stanowiska Parlamentu Europejskiego akt ustawodawczy został przyjęty.

Po podpisaniu przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Rady rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu.

Akt o surowcach krytycznych, wraz z ustawą o zerowej emisji netto w przemyśle i reformą struktury rynku energii elektrycznej, jest jedną z flagowych inicjatyw ustawodawczych w ramach planu przemysłowego Zielonego Ładu, który został przedstawiony przez komisarza Thierry'ego Bretona 1 lutego 2023 r. Rada przyjęła mandat negocjacyjny 30 czerwca, a 13 listopada 2023 r. obaj współprawodawcy osiągnęli wstępne porozumienie.

oprac e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką udali się z wizytą do Stanów Zjednoczonych i K...

Chińska firma ogłosiła, że najnowsza wersja systemu operacyjnego Harmony o rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę