aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sukcesy eksportowe MHP w 2019 roku

5 lutego 2020
Sukcesy eksportowe MHP w 2019 roku

Firma MHP – największy producent drobiu na Ukrainie, osiągnęła o 25 proc. wyższą sprzedaż eksportową  mięsa kurcząt w 2019 roku porównując r/r. Wolumen eksportu wyniósł  357,4 tys. ton. Przedstawiciele MHP podkreślili, że pomimo obowiązywania tymczasowego zakazu wywozu na rynek Arabii Saudyjskiej, w ostatnim  kwartale ubiegłego roku eksport wzrósł o 20 proc. do 87,7 tys. ton.

Ukraiński producent zwiększył udział  eksportu w całkowitej sprzedaży do 53 proc., z 48 proc. w roku 2018.  Całkowita sprzedaż kurczaków przez  MHP wzrosła w skali roku o 13 proc. do 670,0 tys. ton. Roczna produkcja drobiu MHP osiągnęła poziom 728,9  tys. ton, co  oznacza wzrost o 18 proc. r/r.  Warto wspomnieć o  działalności MHP w sektorze roślinnym. Ukraińskie przedsiębiorstwo wyprodukowało w 2019 roku 2,4 mln ton zbóż  i roślin strączkowych, sprzedano 384,2 tys. ton oleju słonecznikowego i 50,0 tys. ton oleju sojowego.

Firma MHP, od dnia 23 stycznia 2020 roku,  zaprzestała eksportu mięsa drobiowego z zakładów posiadających zezwolenia KE na sprzedaż drobiu na rynek wspólnotowy, w związku z wprowadzeniem przez UE zakazu importu mięsa drobiowego z terenu całej Ukrainy (powód: grypa ptaków).

Firma MHP oświadczyła, że kontynuuje działalność na normalnych warunkach i działa  zgodnie z przyjętą  strategią dywersyfikacji eksportu sprzedając towar na rynku lokalnym oraz na rynki  eksportowe, które nie zastosowały ograniczeń w handlu. Wbrew pozorom, nie wszystko co z sobą  niesie grypa ptaków jest negatywne. Wydarzenie to, skłoniło do rysowania optymistycznego scenariusza dla polskiej branży drobiarskiej. Z uwagi na fakt, że Ukraina jest trzecim największym dostawcą mięsa drobiowego na rynek UE, a Polska liderem produkcji drobiu na rynku wewnatrzwspólnotowym, skłonni byliśmy spekulować, że w sytuacji zablokowania importu drobiu z Ukrainy duża  część ukraińskich dostaw do Europy  przypadnie Polsce.

Co więcej, założyliśmy, że ukraińskie zakłady w krajach unijnych mogą poszukiwać surowca (w miejsce dostarczanego z Ukrainy) właśnie w  Polsce (mowa przede wszystkim o zakładach ze Słowacji). Co oznaczałoby, że skorzystają na tym polscy producenci żywca drobiowego.

Jednak nic jeszcze przesądzone, gdyż ukraińska delegacja weterynaryjna  negocjuje z UE wznowienie importu ukraińskich kurczaków z obszarów uznanych za wolne od HPAI, czyli  domaga się uznania regionalizacji.  Ukraińscy eksporterzy mają zbyt dużo do stracenia i wywierają silną presję na unijne instytucje!

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę