a_bio_expo_Ptak
a_kanaba_750

Szykuje się gorący tydzień

16 stycznia 2023
Szykuje się gorący tydzień

Zeszły tydzień obfitował w różnego rodzaju wydarzeniami związanymi z niezadowoleniem rolników, które spowodowane jest trudną sytuacją ekonomiczną gospodarstw rolnych. Sytuacja na rynkach zbóż, kukurydzy, trzody chlewnej stała się tak dramatyczna, że poszczególne związki, federacje i organizacje branżowe, samorząd rolniczy zwracały się w różnych formach do ministerstwa rolnictwa o interwencje i energiczne działania, aby sytuacje kryzysowe zażegnać. Ponadto zapowiedziano strajki, protesty i blokady dróg.

Najliczniejsza i wydaje się najsilniejsza grupa związków zawodowych skupiona wokół NSZZ RI SOLIDARNOŚĆ zażądała spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, zapowiadając jednocześnie ogólnopolską akcję protestacyjną na 17 stycznia 2023r.

Przypomnijmy.  NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych (Solidarność RI), Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZRiOR) Związek Zawodowy Rolników KORONA (ZZR KORONA) domagały się spotkania z Premierem Mateuszem Morawickim i poczynienia uzgodnień w zakresie rolniczych postulatów związanych przede wszystkim z bardzo trudną sytuacją ekonomiczną polskich rolników, którzy zajmują się produkcją roślinną i produkcją trzody chlewnej.
Jeżeli tak by się nie stało, to na dzień 17 stycznia 2022 r. związkowcy zapowiadali protest polegający na przejazdach traktorów i blokadach punktów granicznych. Protest mógł zostać odwołany, jeżeli w międzyczasie nastąpiłoby spotkanie z premierem i zostałyby zawarte konkretne ustalenia, które będą realizowały związkowe postulaty i znajdą drogę do wyjścia z kryzysu. (czytaj: https://www.ppr.pl/wiadomosci/szybka-reakcja-premiera-morawieckiego).
https://www.ppr.pl/wiadomosci/styczen-2023-moze-byc-kumulacja-rolniczych-protestow

Premier Mateusz Morawiecki zareagował bardzo szybko i zaprosił organizacje związkowe do KPRM, aby wspólnie z V-ce Premierem i Ministrem Rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem spróbować znaleźć drogę wyjścia z tej bardzo trudnej sytuacji. Spotkanie zakończyło się konkretnymi ustaleniami, ale pogotowie strajkowe zostało podtrzymane (czytaj https://www.ppr.pl/wiadomosci/nszz-ri-solidarnosc-pogotowie-strajkowe-jest-potrzymane) ponieważ rolników interesowały konkretne posunięcia rządu i resortu rolnictwa, które w niedługiej perspektywie byłyby wdrożone co pozwoliłoby z kolej poprawić sytuację w rolnictwie.
Już na drugi dzień Minister Rolnictwa - Henryk Kowalczyk przedstawił organizacjom związkowym na piśmie działania, które zamierzą podjąć i w jaki sposób realizować ustalenia poczynione w KPRM (czytaj https://www.ppr.pl/wiadomosci/henryk-kowalczyk-vce-premier-i-minister-rolnictwa-dotrzymal-slowa)

Zapowiedziane jest kolejne spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa w którym z przedstawicielami resortu wezmą udział zainteresowane strony: NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych (Solidarność RI), Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZRiOR) Związek Zawodowy Rolników KORONA (ZZR KORONA)

W swoich postulatach nie ustaje samorząd rolniczy. Krajowa Rada Izb Rolniczych zwraca się do resortu rolnictwa o interwencje i wskazuje, jak można rozwiązać problem, m innymi postulując o uruchomienie interwencyjnego skupu kukurydzy (czytaj: https://www.ppr.pl/wiadomosci/izby-rolnicze-postuluja-o-interwencyjny-skupu-kukurydzy). Należy podkreślić, że w ostatnim czasie Izby Rolnicze wykazują dużą aktywność w poszukiwaniu dróg wyjścia z trudnej sytuacji rolników, a MRiRW jest pod ciągłą presją otrzymywanych pism, wnioskujących o interwencję resortu.

Na tej kryzysowej i trudnej sytuacji w rolnictwie, próbują zaistnieć i zbijać kapitał poszczególne partie polityczne.
I tak Dorota Niedziela z Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska zwołała konferencję prasową w której twierdziła, że rząd oszukuje rolników na ich emeryturach.
Z kolei Posłanka Magdalena Łośko (KO) złożyła interpelacje poselską w sprawie kryzysu na rynku zbóż i jego eksportu.
Dodatkowo Agrounia, na 17 stycznia zapowiedziała ogólnopolskie strajki i protesty, zarzucając jednocześnie mediom komercyjnym że dały się nabrać na retorykę rządu i TVP.” Agrounia apeluje do TVN24, Polsat NEWS, RMF FM, Radia ZET, TOK FM, Gazety Wyborczej i wszystkich mediów deklarujących się jako niezależne o pokazywanie problemów polskiej wsi.”- czytamy w komunikacie partii.

Tak więc, ten tydzień 16-22 stycznia 2023 roku będzie bardzo gorący pod względem wydarzeń o czym na pewno będziemy informować w ppr.pl.
Zapraszamy serdecznie.

oprac. e-mk. fot. ppr.pl


POWIĄZANE

Konopie rozrosły się na polskim rynku. Kosmetyki, suplementy, żywność, a nawet c...

Perturbacje na rynku jaj nie ustają. Dziś wiele mówi się o niedoborach, z jakimi...

W porównaniu do zeszłorocznych prognoz GUS - wydłużył się czas średniego dalszeg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę