aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Upadły Bielmlek otrzymał 30 milionów z KOWR

22 września 2021
Upadły Bielmlek otrzymał 30 milionów z KOWR

14 września 2021 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zrealizowała następujący porządek dzienny: „Informacja w sprawie roli i zakresu pomocy udzielonej »Bielmlek« Spółdzielnia Mleczarska w upadłości (KRS 0000045441) w latach 2019-2021 przez instytucje państwowe, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia otrzymanego przez spółdzielnię z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa”.

Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ryszard Bartosik.

W ramach wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa potwierdził gwarancje na kredyt dla spółdzielni Bielmlek w BOŚ na kwotę 30 mln zł, jak i zapłaty niezapłaconego kredytu. Decyzja ta została podjęta jako odpowiedź na oczekiwania środowisk rolniczych. W dyskusji zwrócono uwagę na kwestie: wystąpienia o zwrot pieniędzy przez bank w krótkim czasie po udzieleniu kredytu, zabezpieczenia płatności dla rolników przez państwo, embarga rosyjskiego, niegospodarności w ramach udzielonych pożyczek, powód nierozpatrywania projektu o stabilizacji dochodów rolniczych. Głos w dyskusji zabrał również były prezes spółdzielni Bielmlek i Wiceminister Rolnictwa – Tadeusz Romańczuk, który przedstawił sytuację spółdzielni.
Głos zabierał także Jan Krzysztof Ardanowski, były szef resortu rolnictwa.
Posłowie PO m.in. Kazimierz Plocke, zarzucili byłemu ministrowi Ardanowskiemu, że wyraził zgodę wydanie 30 mln zł państwowych pieniędzy przez KOWR na pomoc dla upadającego Bielmleku. Prezesem w tej spółdzielni był wówczas zastępca Ardanowskiego Tadeusz Romańczuk. Dopiero połowie lipca 2019 r. złożył dymisję z pełnionej funkcji.
Zdaniem posłów opozycji była to niegospodarność, gdyż państwo do dziś nie odzyskało tych pieniędzy. Według posłów opozycji mleczarnia miała kłopoty od 2018 r. a powodem były nietrafione inwestycje m.in. budowa proszkarni mleka za 115 mln zł.
“Uważam, że taka pomoc była zasadna” – powiedział podczas komisji były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Przypomniał, że śledztwa, które były w tej sprawie prowadzone, zostały umorzone, a Prokuratura Regionalna w Warszawie nikomu nie postawiła żadnych zarzutów.
W obradach zabierał głos były prezes Bielmleku Tadeusz Romańczuk. Sugerował, że doprowadzenie do upadku spółdzielni to spisek. Według niego problemy spółdzielni zaczęły się w listopadzie 2019 roku, kiedy Bank Ochrony Środowiska miał niespodziewanie zażądać zwrotu udzielonych zakładowi kredytów.
Niedługo później rozpoczęło się śledztwo CBA w sprawie niegospodarności w firmie. Wtedy około 700 rolników- dostawców mleka odeszło z upadającej spółdzielni. Tadeusz Romańczuk wskazywał także na złe zarządzanie masą upadłościową po spółdzielni. Jej nieubezpieczenie, pożary, niski czynsz dzierżawny dla Laktopolu.
Na koniec posiedzenia wniosek posła opozycji Zbigniewa Ajchlera o wyjaśnienie sprawy upadłości Bielmleku poparł Jan Krzysztof Ardanowski, ponieważ rządowe wsparcie dla "Bielmlek nie pomogło. BOŚ zażądał zwrotu kredytu, który musiał spłacić KOWR.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja powołała podkomisję stałą do spraw monitoringu zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń oraz innych chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich, której przewodniczącym został poseł Robert Telus (PiS).

Komisja wysłuchała informacji o działalności spółek hodowli roślin i zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

Informację w przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Szymon Giżyński. Spółki strategiczne nadzorowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa to przedsiębiorstwa, które zostały ujęte w wykazie, będącym załącznikiem do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 lipca 2018 r. w sprawie wykazu jednoosobowych spółek hodowli roślin uprawnych lub hodowli zwierząt gospodarskich o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Podstawowym celem działalności spółek strategicznych KOWR jest prowadzenie hodowli twórczej i zachowawczej roślin uprawnych oraz hodowli zwierząt gospodarskich, właściwa realizacja programów hodowlanych, kreowanie postępu biologicznego dla jak najpełniejszego zaspokojenia potrzeb polskiego rolnictwa oraz tworzenie i propagowanie innowacji w rolnictwie.

Z końcem 2020 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wykonywał prawa z udziałów w stosunku do 38 spółek o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, w tym: 19 hodowli zwierząt, 6 hodowli roślin i 13 stadnin. Na koniec roku obrachunkowego 2020 łączna nominalna wartość udziałów w spółkach nadzorowanych przez KOWR wynosiła – 683.972.400 zł. W dyskusji podkreślono, iż podstawowym celem spółek powinno być integrowanie rolników poprzez zapewnienie dostępu do nowoczesnych technologii i rynków zbytów. Miałoby temu służyć stworzenie siatki podmiotów pośredniczących w transakcjach kupna i sprzedaży produktów rolnych mogących tym samym skutecznie konkurować z obecnymi potentatami na rynku żywnościowym.


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę