Rozmawialiśmy z Piotrem Ślepowrońskim , wiceprezesem Podlaskiej Izby Rolniczejoraz członkiem zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

23 maja 2007

Piotr Ślepowroński – ma 33 lata, urodził się i wychowywał na Podlasiu. Jest absolwentem Akademii Rolniczo – Technicznej w Olsztynie. Od jedenastu lat wraz z ojcem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 120 ha w Ostrówkach koło Zabłudowa. Kontynuując rodzinne tradycje zajmuje się hodowlą koni rasy zimnokrwistej w typie sokólskim. Teraz posiada 25 koni, a w okresie szczytowym posiadał ich 60 sztuk. Wiodącym kierunkiem produkcji stało się bydło mięsne rasy limousine. Pierwsze jałówki zakupił trzy lata temu, kiedy jeszcze bydło mięsne nie było „na topie”. Obecnie, razem z "młodzieżą”, posiada 130 sztuk oraz materiał na 100 matek.


Jakie działania były już podejmowane przez Zarząd III kadencji Podlaskiej Izby Rolniczej ?

Piotr Ślepowroński: - Od momentu kiedy został wybrany nowy Zarząd PIR uczestniczyłem w 6 posiedzeniach Zarządu, podczas których omawiano budżet Podlaskiej Izby Rolniczej na 2007 rok, sporządzano analizy, opinie z zakresu produkcji i rynku rolnego i przedstawia je administracji rządowej i samorządom. Wydano 5 opinii dla Agencji Rynku Rolnego w sprawie sprzedaży i dzierżawy gruntów rolnych na terenie gmin: Narew, Krynki, Bakałarzewo, Szudziałowo oraz Kuźnica. Wydano 13 opinii o zmianę przeznaczenia gruntów. Wydano opinie dla 31 młodych rolników ubiegających się o odroczenie służby wojskowej oraz wydano opinię dla Kół Łowieckich dotyczącą przedłużenia dzierżawy.Głos Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej jest uważnie słuchany zarówno na forum gminnym, powiatowym, jak i w ministerialnych gabinetach. Jakie inicjatywy w zakresie regulacji aktów prawnych podejmował nowy Zarząd oraz jakie zamierza podjąć?

Piotr Ślepowroński: - Podlaska Izba Rolnicza działa na rzecz tworzenia rynku rolnego i poprawy warunków zbytu płodów rolnych. Analizuje koszty i opłacalność produkcji rolnej. Doradza w zakresie działalności rolniczej, gospodarstwa domowego i uzyskiwania dodatkowych dochodów przez rolników. Swoją działalnością obejmuje całość problematyki związanej ze zwiększeniem dochodowości gospodarstw wiejskich, a także z poprawą standardów życia na wsi. W dniu 17 maja 2007 roku Podlaska Izba Rolnicza wnioskowała o bardziej skuteczne działania mające na celu jak najszybsze przywrócenie opłacalności produkcji trzody chlewnej. W przeciwnym razie mogłoby dojść do utraty płynności finansowej w wielu gospodarstwach, a co za tym idzie skuteczne zablokowanie możliwości sięgnięcie po środki UE na modernizację gospodarstw. W najbliższym czasie Zarząd PIR będzie występował z opinią dotyczącą projektów ustaw o kształtowaniu ustroju rolnego oraz regulacji rynku mleka. Zarząd PIR będzie dokładał wszelkich starań aby na bieżąco śledzić zmiany ustawodawcze i reagować na nie.Jak się żyje młodemu rolnikowi obecnie na wsi?

Piotr Ślepowroński: - Wszystko zależy od zaangażowania i motywacji do pracy. Jeśli ktoś lubi to co robi, a tak jest w moim przypadku, praca i mieszkanie na wsi jest bardzo satysfakcjonujące. Obecne trudne i wymagające czasy stawiają przed młodymi rolnikami duże wyzwania, jednakże dają również nowe możliwości, jak chociażby pozyskiwanie środków unijnych, dzięki którym możemy nie tylko modernizować gospodarstwa naszych rodziców ale i realizować własne inicjatywy. Uważam, że w rolnictwie tak jak w każdej branży chcąc odnieść sukces trzeba być wytrwałym w dążeniu do celu.POWIĄZANE

Jak poinformowało biuro prasowe AGROunii, spotkanie jej lidera Michała Kołodziej...

Würth Polska sukcesywnie rozwija swoją sieć sprzedaży. Hasłem przyświecającym ma...

Trwają obchody Jubileuszu 25-lecia działalności odrodzonych Izb Rolniczych w Pol...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę